Bu kış ocak ayının son günlerine girilmesine rağmen beklenen yağışların gelmemesi insanları kar yağışına hasret bıraktı.

Bu kış ocak ayının son günlerine girilmesine rağmen beklenen yağışların gelmemesi insanları kar yağışına hasret bıraktı. Orta Karadeniz Bölgesi’nin önemli kayak merkezlerinden Samsun’daki Akdağ Kayak Merkezi yağan beyaz örtüyle bölgedeki kar tutkunlarının akınına uğradı. Kayak yapıp kızaklarla kayan insanlar bu yıl hasret kaldıkları karın keyfini çıkardı. Bu durum en çok çocukları sevindirdi. Telesiyeje binenler Akdağ’ın çevresinin ve Ladik gölünün doyumsuz manzarasının tadını çıkardı.

'Amasya’da kara hasretiz, Çarşamba’da havalar yaz gibi'
Kar yağışının görülmediği Amasya’dan Samsun’un Ladik ilçesindeki Akdağ Kayak Merkezi’ne gelen vatandaşlardan Bilal Ayar, 'Amasya’da bu kış henüz kar yağmadı. Bizde çocuklarımızla Ladik’e geldik. Kara olan hasretimizi gidermeye çalışıyoruz' dedi. Samsun’un Çarşamba ilçesinden gelen Zafer Uzun, 'Maalesef Çarşamba’da kar yok. Kar bize gelmeyince biz gidelim şeklinde düşündük' diye konuştu. Feyza Nur Koçyiğit de, 'Çarşamba’da havalar yaz gibi. Ancak artık Ladik’e gelip göreceğiz gibi düşünüyorum' şeklinde konuştu.

Afrikalılar da keyifli
Samsun’da üniversite eğitimi alan Afrikalı öğrencilerden Hamadjalo Babba, 'Kamerun’dan 2019 yılında geldiğim Türkiye’de kar yağışını ilk defa görmüştüm. Bugün çok güzel geçti. Eğlendik, kızakla kaydık. Çok yorulduk, üşüdük' ifadelerini kullandı. Arkadaşı Hamza Hamanwabi ise, dört mevsimin yaşandığı Türkiye’nin çok şanslı olduğuna işaret etti.

Yarı yıl tatili yüzleri güldürdü
Kış sezonunu bir ay önce açan merkeze okulların yarı yıl tatilinde bulunmasının da etkisiyle olan ilginin yüzlerini güldürdüğünü anlatan restoran işletmecisi Kemal Könü de, hasret kaldıkları kar yağışını Şubat ayında daha uzun süreyle görmeyi beklediklerini söyledi.