2024 yılı yatırım programında Balıkesir Devlet Hastanesine ayrılan bütçeye dair 27. Dönem CHP Balıkesir Milletvekili ve TBMM Sağlık Komisyonu üyesi Uz. Dr. Fikret ŞAHİN açıklama yaptı.

Şahin: “2024 yılı yatırım programı 17 Ocak 2024 tarihinde yayınlandı. Yatırım programında 2018 tarihinden itibaren yapılacağı belirtilen 400 yataklı Balıkesir Merkez Devlet Hastanesi için ayrılan bütçenin yine çok az olduğu görüldü. Proje maliyetinin 2 milyar 345 milyon 129 bin 684 TL olduğu ek hastane binası inşaatı için 2024 yılı yatırım programında ayrılan bütçe 399 milyon 145 bin TL! 2024 yılında ayrılan bütçe, proje maliyetinin ancak % 17’ini karşılayabiliyor. Ayrılan bu bütçe ile Balıkesir Devlet Hastanesi inşaatının yakın zamanda tamamlanması mümkün görünmüyor.

2018 yılından bu yana yeterli bütçe ayrılmadığı için Balıkesir oyalanmakta, bu süreçte yatırım bütçesinden Balıkesir’in hak ettiği miktarı alması konusunda iktidar yetkililerine büyük sorumluluk düşmektedir.                  Kamu bütçesinden yapılan yatırım harcamalarının ihtiyaç öncelikli olması gerektiğini belirten 27. Dönem CHP Balıkesir milletvekili ve TBMM sağlık komisyon üyesi Dr. Fikret Şahin;  “Balıkesir’in Devlet Hastanesine büyük ihtiyacı var, bir an önce bu hastanenin Balıkesir’e kazandırılması hayati öneme sahip, iktidar muhalefet el birliği ile yeterli bütçeyi temin ederek hastanenin tamamlanması gerekiyor”dedi.   (Ebru Erdem)