HABER
Giriş Tarihi : 04-08-2022 12:58   Güncelleme : 04-08-2022 12:58

YATLA MİDİLLİ'YE KAÇMAK İSTEYEN 3'Ü PKK ÜYESİ BİRİ ÇİNLİ 8 ŞÜPHELİ YAKALANDI

Balıkesir Emniyet Müdürlüğüne bağlı birimlerce "PKK-KCK" Terör Örgütü mensubu olarak değerlendirilen şüphelilerin Yunanistan'ın Midilli Adasına kaçma arayışında olduğu bilgisine ulaşıldı.

YATLA MİDİLLİ'YE KAÇMAK İSTEYEN 3'Ü PKK ÜYESİ BİRİ ÇİNLİ 8 ŞÜPHELİ YAKALANDI

Balıkesir Emniyet Müdürlüğüne bağlı birimlerce "PKK-KCK" Terör Örgütü mensubu olarak değerlendirilen şüphelilerin  Yunanistan'ın Midilli Adasına kaçma arayışında olduğu bilgisine ulaşıldı. Yapılan çalışmalarda şüphelilerin kaçmaya çalıştıkları yelkenli yat belirlendi. 
Önceki gece saat  02.00 sıralarında Ayvalık  Cumhuriyet Başsavcılığının koordinesinde Sahil Güvenlik Kuzey Ege Grup Komutanlığı ekiplerinin desteğiyle yat Altınova Madra Çayı açıklarında seyir halindeyken durduruldu. 
Yatın içerisindeki 8 şüpheli yakalanarak Alibey adasında karaya çıkartıldı ve gerekli yasal işlemler için Ayvalık İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi.

Yakalanan şüpheliler arasında Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşı H.Y’nin Türkiye'ye uyuşturucu madde sokma suçundan bir süre tutuklu kaldıktan sonra yurtdışı çıkış yasağı ile serbest kaldığı, C.Y’nin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca PKK üyesi olmak  suçundan 3 yıl 9 ay kesinleşmiş hapis cezasının bulunduğu ve arandığı anlaşıldı. 
Yine T.P’nin ve E.D.'nin PKK terör örgütü üyesi olmak suçundan, H.B’nin askeri yasak bölgelere izinsiz girme suçundan aranmasının bulunduğu belirlendi. Şüpheliler organizatör olduğu anlaşılan B.H.H ve H.T ile birlikte gözaltına alındı. Soruşturmanın devamında  organizatör olduğu belirlenen S.A, Y.A ve A.K de yakalanarak gözaltına alındı. Şüphelilerin üzerlerinde ve ikametlerinde yapılan aramalarda 4 bin 880 euro para, 11 adet cep telefonu, bir adet ruhsatsız tabanca ve bu tabancaya ait 5 adet fişek ele geçirildi ayrıca olayda kullanılan bir adet yelkenli yata da el kondu. 

7 KİŞİ TUTUKLANDI
Soruşturma kapsamında Ayvalık Cumhuriyet Başsavcılığına sevkedilen şüphelilerden S.A, Y.A, A.K, H.T, C.Y, T.P ve Çin uyruklu H.Y çıkarıldıkları adli makamlarca tutuklandı. E.D, Ş.K, H.B,  ve B.H.H ise adli kontrol hükümleri uygulanmak üzere serbest bırakıldı. 
Tüm terör  örgütlerine  yönelik  operasyonel çalışmaların aralıksız ve titizlikle devam etttiği bildirildi.