HABER
Giriş Tarihi : 10-03-2022 10:34   Güncelleme : 10-03-2022 10:41

Vali Şıldak Savaştepe’de Çalışmaları Değerlendirdi

Vali Hasan Şıldak, İlçe programları kapsamında toplantılar ve ziyaretler yapmak, incelemelerde bulunmak üzere Savaştepe İlçesine kapsamlı bir ziyaret gerçekleştirdi.

Vali Şıldak Savaştepe’de Çalışmaları Değerlendirdi

Vali Şıldak, yürütülen ve planlanan çalışmaları yerinde görmeye, varsa sorunları alanda tespit ederek çözüme ulaştırmaya hassasiyet gösteriyor. Bu kapsamda Balıkesir’in tüm ilçelerinde yaptığı İlçe programlarında, İlçe Değerlendirme Toplantılarının 7’incisini Savaştepe İlçesinde gerçekleştiren Şıldak, İlçedeki temaslarına İl ve İlçe Kurum Müdürleri ile muhtarların katıldığı toplantıyla başladı. 

Savaştepe Belediyesi Kültür Merkezinde yapılan toplantıda İlçede tarımdan sağlığa, eğitimden spora birçok alanda yapılan çalışmalar, yürütülen projeler, ihtiyaç ve talepler görüşüldü. Vali Şıldak Savaştepe Kaymakamı Mehmet Yüce ve Savaştepe Belediye Başkanı Turhan Şimşek'ten İlçeyle ilgili bilgileri aldı. Toplantıya katılan kurum müdürlerine söz veren Şıldak, kurumların Savaştepe İlçesindeki sorumluluk alanlarında yapılan çalışmalarla ilgili kısa bilgiler aldı. Talep ve sorunların muhtarlar tarafından bizzat ilgili kurumun temsilcilerine iletilip önceliklendirilmesiyle bizzat sonuca ulaşması için Vali Şıldak başkanlığında yapılan toplantıda birçok konu ele alındı. Eğitimden sağlık hizmetlerine, tarım ve hayvancılıktan sportif faaliyetlere kadar bir çok konunun görüşüldüğü toplantıda karşılıklı fikir alışverişinde bulunulmasıyla vatandaşlara hizmetlerin hızlı ve etkili bir şekilde ulaştırılmasının önemine değinildi. Vali Şıldak, vatandaşın elçisi olan muhtarlar tarafından iletilen taleplere sonuç odaklı yaklaşılması dolayısıyla değerlendirme toplantılarının verimli olduğunu söyledi. 

"Kapalı Alanda Maske Kullanımına Dikkat Edilmeli" 

Açık alanda kaldırılan maske kullanımı uygulamasına değinen Vali Şıldak kapalı alanda hala dikkat etmekte fayda olduğunu söyledi. Şıldak toplantı sonunda yaptığı değerlendirmede, "Açık alanda artık maskesiz kalabiliyoruz. Maske uygulaması kaldırıldı ama kapalı alanlarda hala dikkat etmekte fayda var. Vakalar çok yükselmişti. Şu sıra daha makul düzeyde olsa da yine de her gün kaybettiğimiz insanlarımız oluyor. Aşısız olanlar hayatını kaybetmeye devam ediyor. Aşı olmamış vatandaşlarımızın aşılarını tamamlatmaları gerekiyor." şeklinde konuştu. 

"Yatırımlar Hız Kesmeden Devam Ediyor" 

Toplantıda Savaştepe'de yürütülen ve planlanan çalışmaların kapsamlı olarak ele alındığını belirten Vali Şıldak, "İlçemizdeki ihtiyaçlar, sorunlar, talepler ve bundan sonra devam etmesi planlanan çalışmalar olmak üzere bugün pek çok konuyu görüştük. Sizler de kırsal mahallelerimizdeki ihtiyaç duyduğunuz konuları dile getirdiniz. İhtiyaçlar tükenmiyor.” ifadelerini kullandı. 

"Devlet Kapısı Vatandaşın Kapısıdır" 

Tüm vatandaşların huzur ve güven ortamı içerisinde yaşamasını temin etme noktasında çok titiz davranıldığına vurgu yapan Şıldak, "Biz en başta asayişi, güvenliği, huzuru sağlama konusunda çok titiz davranıyoruz. Gerek şehir merkezimizde, ilçelerimizde ve kırsal mahallelerimizde vatandaşlarımız huzur içinde yaşamalı. Asayişi bozan, insanımızın huzurunu, güvenliğini tehlikeye sokan hiçbir oluşuma, gelişmeye müsaade etmiyoruz. Emniyetimizle, jandarmamızla insanlarımızın huzur içinde yaşamasını sağlama gayreti içerisinde oluyoruz. Bu konulara ilişkin bütün şikayetlerinizi, tespitlerinizi 112 üzerinden yapın. Sonuç alamıyorsanız da kaymakamımıza, belediye başkanımıza, ilgili kurumumuza, hatta bize kadar her tür meseleyi sonuna kadar devamlı bir şekilde, ısrarla takip edin, getirin. Devletin kapısı, vatandaşın kapısı gibidir. Bugünkü anlayış, hakim olan görüş; vatandaşımızın emrinde, hizmetinde ve onun iyiliği için faydasına bir çalışma düzeni almaktır. Kamu görevlileri, kamu makamları, kamu idareleri devlet için olduğu kadar Vatandaş için hizmet eder. Çünkü devlet vatandaştan ayrı bir varlık değildir. Devlet soyut bir kavramdır. Vatandaş onun içini doldurur. Biz o yüzden bu şekilde sizin ayağınıza gelerek sorunları dinliyoruz." diye konuştu. 

Vatandaş odaklı çalışmanın önemine vurgu yapan Vali Şıldak, "Kurumlarımızın öncelikleri, belli stratejik planları, hedefleri var ama bunlara vatandaşımıza bu konuda nasıl bir esneklik sağlayabiliriz, nasıl daha yapıcı davranıp o sorunu çözmek için nasıl daha gayretli bir çaba gösterebiliriz, şeklinde bir yaklaşım içerisindeyiz. Kurumlarımızın her bir personeli muhtarlarımız ve bütün vatandaşlarımız için devletimizin bütün kapılarını açık tutuyor. Bizim görevimiz de devletin kurumlarının iyi, hızlı ve verimli çalışmasını ve iş birliği içinde olmasını sağlamak. İnsanlarımız arasındaki ilişki, koordinasyon ne kadar iyiyse oradaki ahenk, huzur, işleyiş, verimlilik artar. El birliğiyle yapılan işlerden güç, kuvvet doğar. Biz de bunu sağlamak için bütün Balıkesir'imizi karış karış dolaşıp insanlarımızın sorunlarını dinleyip, tespit edip kayda alıyoruz ve bunları ilgili kurumlara talimat olarak gönderiyoruz." dedi. 

"Gıda Stok ve Haksız Fiyat Artışları Denetleniyor" 

Gıda ürünlerinin stok ve piyasaya sürümüyle ilgili bir sıkıntı olmadığını söyleyen Şıldak, "Bildiğiniz gibi ülkemizde son günlerde özellikle ayçiçek yağından başlamak üzere bazı konularda spekülasyonlar var. Ukrayna savaşı kaynaklı veyahut içinde bulunulan dünya ölçeğindeki fiyat ve enflasyon hareketleriyle ilgili Türkiye'de herhangi bir gıda ürününün stok ve piyasaya sürümüyle ilgili bir sıkıntı olmadığını Sayın Cumhurbaşkanımız da açıkladı. Biz de hafta başından itibaren çok sıkı bir denetim faaliyeti yürütüyoruz, takip ediyoruz." şeklinde açıklamada bulundu. 


Güçlü bir ülkeye sahip olduğumuzu ve yatırımların hiç durmadığını ifade eden Şıldak, "Gençlik spordan tarıma, ormandan  Devlet Su İşleri'ne, eğitimden tutun sağlığa pek çok konuda yatırım var. Savaştepe de bunlardan nasibini alıyor. Bu yatırımlarla birlikte en çok dikkat çektiğimiz konu birlik beraberlik. Ülke olarak en çok yıprandığımız dönemler aramıza nifak sokulup birliğimizin, beraberliğimizin kaybolduğu zamanlar oluyor. Yani buna müsaade etmedikçe, birlik beraberlik noktasında güçlü durdukça milletimizin en küçük bir zarar görmesi bile mümkün olmayacaktır. Bu dileklerle önümüzdeki günlerin çok daha iyi gelişmelere, güzel gelişmelere ve hayırlı haberlere sahne olmasını, yatırımların devam etmesini, Savaştepe'nin de bu yatırımlardan çok daha fazla pay almasını, kırsalımıza da hizmetlerin daha çok yansımasını temenni ediyorum." diye konuştu.

Mahalle muhtarları İlçedeki sorunların ve taleplerin sonuç odaklı görüşüldüğü toplantıda kendilerini bir araya getirerek onları dinleyen Vali Şıldak’a Savaştepe İlçesindeki kapsamlı programı için teşekkür ettiler. 

Toplantının ardından Savaştepe Kaymakamı Mehmet Yüce'yi ziyaret eden Vali Hasan Şıldak programına Altıeylül Caddesi’nde esnafı ziyaretle devam etti. Gerçekleştirdiği ilçe programlarında esnaf ve vatandaşlarla bir araya gelen Şıldak, Altıeylül Caddesi’ndeki esnafa hayırlı işler, bol kazançlar diledi, vatandaşlarla sohbet etti.

"İz Bırakmak İçin Eğitim Şart" 

Toplantının ardından programına devam eden Şıldak beraberindeki heyetle Fatih Ortaokuluna ziyarette bulundu. Öğrencileri sınıflarında ziyaret eden Vali Şıldak, onlarla sohbet etti, derslerine sıkı çalışmaları tavsiyesinde bulundu. Geleceğin büyüklerine muhakkak okumayı çok sevmek, araştırmak, başarılı olmak zorunda olduklarını söyleyen Şıldak, "Herkesin bir ismi ve bıraktığı bir iz vardır. Herkes bir özelliğiyle anılır. Yani iyi bir iz bırakmak için eğitim almak şart. Eğitimli olmamız lazım. Ne yaparsak yapalım. Kırsal mahallede de yaşasak çiftçilik de yapsak, hayvan da beslesek, eğitimli olursak daha iyi iz bırakırız. Muhakkak okumayı çok sevmek, araştırmak, başarılı olmak zorundayız. Ülkemizin de güçlü olabilmesi için size ve iyi yetişebilmeniz için bize çok iş düşüyor." şeklinde konuştu.  

Ziyaret vesilesi ile öğretmenlerle de bir araya gelen Vali Şıldak Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesinin Savaştepe İlçesindeki enerjisine ortak oldu. BİGEP kapsamında yapılan çalışmaların alanda uygulayıcısı olan öğretmenlerle projenin alandaki yansımalarıyla ilgili bilgi aldı. Vali Şıldak, gelişen teknolojinin öğrencilere olumlu yönde katkı sağlayarak onları geleceğe hazırlamada BİGEP'in bir yol haritası olduğuna dikkat çekti. 

İlçe programlarında Balıkesir'in ticaretine ve istihdamına önemli katkılar sağlayan işletmeleri de ziyaret eden Şıldak, Altınöz Mandırasını ziyaret etti. Vali Şıldak işletmenin çalışmaları hakkında yetkililerden bilgi aldı. Şıldak, Balıkesir'in "50 Peynirli Şehir" olmasına bu tür işletmelerin büyük katkı sağladığını söyledi. 

Programlarında mahalle ziyaretleri yaparak vatandaşlarla bir araya gelen Vali Şıldak Savaştepe İlçesi Mecidiye Mahallesini ziyaret etti. Mahallede ilgiyle karşılanan Vali Şıldak vatandaşların talep ve ihtiyaçlarını dinledi. Beraberindeki kurum müdürlerine yapılacaklar hakkında talimat veren Şıldak, "Baktığımız zaman köylerimizde yaşayan, kırsalda yaşayan insanlarımız yaşlanıyor. Genç nüfus daha iyi hayat koşulları, eğitim ve sağlık için köylerden göç ediyor. Fakat özellikle  pandemide köyle bağlantılı olmanın avantaja dönüştüğünü gördük. Devletimiz de mahallelerimizdeki imkanları daha da iyi şartlara getirmek için çalışmalar yapıyor. Devlet gayret gösteriyor, ilgi gösteriyor, vatandaşımızın her zaman yanında oluyor. Önemli olan birlik, beraberlik, huzur ve sağlık olsun." diye konuştu. Samimi bir sohbetle geçen ziyaretten dolayı mahalleli Şıldak’a teşekkür etti. 

İl genelindeki tüm şehit ailelerini her fırsatta ziyaret eden, onlarla yakından ilgilenen Vali Şıldak, Savaştepe İlçesindeki yoğun programında da şehit ailelerini yalnız bırakmadı. Vali Şıldak, programı kapsamında  Şehit Onbaşı Bayram Kaya’nın Mecidiye Mahallesindeki ailesini ziyaret etti. Şehidin ailesi Vali Şıldak'a nazik ziyaretleri için teşekkür etti.

Vali Hasan Şıldak’ın Savaştepe İlçesi programına Savaştepe Kaymakamı Mehmet Yüce ve Belediye Başkanı Turhan Şimşek, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Tarık Hekimoğlu, bölge ve il müdürleri katıldı.