HABER
Giriş Tarihi : 28-03-2022 09:58   Güncelleme : 28-03-2022 09:58

CUMHURİYET HALK PARTİSİ MUHTAR HAKLARININ YASAL GÜVENCEYE ALINMASINI İSTİYOR

TBMM’nde CHP'nin 'Muhtarlık Temel Kanunu' ile ilgili görüşme talepleri bilindiği üzere, Cumhur İttifakı tarafından reddedilmişti. CHP’li Milletvekilleri seçim bölgelerinde muhtarları bilgilendirmeye ve karşılıklı fikir alışverişinde bulunmaya devam ediyor.

CUMHURİYET HALK PARTİSİ MUHTAR HAKLARININ YASAL GÜVENCEYE ALINMASINI İSTİYOR

Cumhuriyet Halk Partisi MYK ve PM Üyesi, Enerji ve Altyapı Projelerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Ensar Aytekin, Fikret Şahin, İl Örgütü Başkanı Serkan Sarı, Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun, Bandırma İlçe Örgütü Başkanı Selim Panç, CHP Bandırma İlçe Kadın Kolları, Gençlik Kolları, Belediye Meclis Üyeleri Grand Asya’da düzenlenen kahvaltıda, Bandırma’nın merkez ve kırsal mahallelerinin 55 muhtarıyla bir araya geldi.

 

Toplantı, CHP Bandırma İlçe Örgütü Başkanı Selim Panç’ın açılış konuşması ile başladı. Hemen ardından Belediye Başkanı Tolga Tosun sözlerine, yasal başvuru ve mücadeleleri sonrasında mahalle olma statüsü kazanan Karaçalılık Mahallesi ve muhtarını tebrik ederek başladı. Başkan Tolga Tosun: “20 merkez ve 35 kırsal mahallemizin her biri bizim için çok değerlidir. Talep ve önerilerin çok daha hızlı çözüm bulabilmesi için Muhtarlık İşleri Müdürlüğümüzü oluşturduk. Düzenli ve sürekli görüşmelerimizin yanı sıra yaptığımız anket çalışmalarıyla da ihtiyaçları belirliyor ve bu doğrultuda projelerimizi planlıyor, gerçekleştiriyoruz” dedi. Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, muhtarların kendilerine ait bütçesiyle birlikte yetkilerinin de yasa ile güvenceye alınması gerektiğini söyledi.

 

Toplantıda söz alan CHP Balıkesir Milletvekilli Ensar Aytekin: “Ülkemizin birçok sorunu var. Ancak en başta beslenme sorunu gelmektedir. Yanlış politikalar ve hatalar sonucu ortaya çıkan pahalılık nedeniyle halkımız doğru beslenememektedir. Doymaktan söz etmiyorum, yararlı ve doğru beslenememek halkımızın en temel sorunudur. Diğer temel sorun ise barınma sorunudur. İnsanlarımız yaşadıkları kentlerde ve gençlerimiz üniversite için gittikleri başka kentlerde büyük bir barınma sorunuyla mücadele etmekteler. Bu en temel iki sorunun bir an önce çözüme kavuşturulması için adımlar atılması gerekmektedir” dedi. Sözlerinin devamında Milletvekili Aytekin: “Muhtarlık demokrasimizin en temel taşıdır. Yapacağımız yasal düzenleme ile her muhtarımızın kendisine özel bütçesi ve personeli olacak. Özlük hakları yasal güvence altına alınacak. Muhtarlar PTT’nin posta memuru gibi görülmekte. Vatandaşa götürülmeye üşenilen veya çekinilen her tebligat muhtarlara teslim ediliyor. Üstelik muhtarların bundan hiçbir kazançları da olmuyor. Muhtarlarımız vatandaşa teslim ettikleri her tebligat için hükümetten ödenek alacaklar. Büyükşehir yasasıyla köy tüzel kişiliklerini ve tüm haklarını kaybeden yerleşim alanları mahalle olarak kabul edildi. Yapacağımız yeni yasa ile köy statülerini ve kendilerine ait olan tüm arsa, arazi, tarla, araç ve gereçleri eksiksiz olarak geri teslim edeceğiz. İhtiyar Heyeti olarak görev yapan arkadaşlarımız yeni yasal düzenleme ile Mahalle Meclisi olarak yetkilendirilecekler ve Belediye Meclislerinin doğal üyesi olacaklar. Mahalle ve köyleri ile ilgili alınacak her kararda söz ve oy hakkına sahip olacaklar. TBMM’nde muhtarlarımızın hak ve yetkileriyle ilgili yapmış olduğumuz çalışma, AKP ve MHP oylarıyla maalesef reddedildi. Üzerinde çalıştığımız bu yasal düzenleme ile ilgili tüm detayları sevgili muhtarlarımıza e-posta ile ulaştıracağız. CHP kendi özeleştirisini yapmış, eksik ve yanlışlarını tespit etmiştir. Eleştirilere açığız. Mevcut iktidarın yok ettiği toplumsal barışı, ekonomik özgürlüğü, güçlü ve kendine yetebilen tarımı, herkes için eşit ve adil işleyen yargıyı, hukuki güvenceyi yeniden tesis edeceğiz. Kimseyi ötekileştirmeyecek, inanç ve etnik köken farklılıklarıyla ayrıştırmayacağız” dedi.

 

Son olarak söz alan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın: “Muhtarlık demokrasimizin anahtarı, temel taşıdır. Özlük haklarınızı teslim edeceğiz. Söylenenlere ek olarak; muhtarlar izin aldığında maaşlarından kesintiye gidiliyor ama belediye başkanları izinli olunca kesinti yapılmıyor. Ne farkı var?  Muhtarlarımızın da maaşlarından kesinti yapılmayacak. Kadın muhtarlarımızın doğum hakları yok. Bu kabul edilemez. Verdiğimiz yasa teklifinde bu ve buna benzer tüm önerilerimiz maalesef AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. İktidara geldiğimiz ilk 100 gün içinde yapacağımız işlerden biri de haklarınızı güvenceye alacak olan; Muhtarlık Temel Kanununu yasalarımıza eklemek olacak. Muhtarlıklara yeterli personel ataması yapılacak. Sosyal yardımlar muhtarlıklar aracılığıyla yapılacak ve böylece devlet yardımları siyasi ranta heba edilmeyecek. Tıpkı Belediyeler Birliği gibi; Türkiye Muhtarlar Birliği’ni de kuracağız. Biz sizleri dinlemeye, sorunlara birlikte çözümler üretmeye geldik. Büyükşehir yasasıyla ilçe belediyelerimizden kesilen büyük ödenekler Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bütçesine geçti. Peki Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, bu bütçenin ne kadarını ve hangi kriterler ile ilçe belediyelerine hizmet olarak yansıttı? Bu adaletsizlik ve ölçüsüzlüğü de ortadan kaldıracağız” dedi.

 

Bandırmalı muhtarların fikir ve önerilerini dile getirmelerinin ardından toplantı sona erdi. Muhtarların tüm önerileri not alınarak, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekillerine, Belediye Başkanına, İl ve İlçe yönetimlerine teslim edildi.