HABER
Giriş Tarihi : 23-04-2022 16:21   Güncelleme : 23-04-2022 16:21

Balıkesir'de 23 Nisan Coşkusu

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Avlu Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen törenle kutlandı.

Balıkesir'de 23 Nisan Coşkusu

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende Milli Eğitim Bakanı Mahmut ÖZER’İN 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı konulu mesajı okundu. İl Milli Eğitim Müdürü Ali TATLI günün anlam ve önemini belirten yaptığı konuşmada, Milli egemenlik mücadelemizin dönüm noktası olan bu tarihin dünyada çocuklara armağan edilen ilk ve tek bayram olduğunu vurguladı. 

Şiirlerin okunmasının ardından çok sayıda okul ve öğrenci grubunun katılımıyla gerçekleşen programda, dans gösterileri, tekvando gösterisi, ritim grubu, halk oyunları gösterileri katılımcılar tarafından ilgiyle izlenerek büyük alkış aldı.

Avlu Yaşam Merkezinde oluşturulan alanlarda geleneksel çocuk oyunları yarışmaları gün boyu devam ederken ebru, yüz boyama gibi etkinlik stantları da çocuklar ve katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü.

Vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği büyük bir coşkuyla gerçekleşen kutlama töreninde çocuklar doyasıya eğlendi. Vali Şıldak ve protokol üyelerinin de katıldığı geleneksel oyunlardan ip çekme oyunu, mendil kapmaca, çuvalla koşma yarışmaları coşkuya heyecan kattı. 

Vali Hasan Şıldak, kutlama programında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Balıkesir'de 23 Nisan'ın coşkuyla kutlandığı törenin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür etti. Şıldak, “Balıkesir’de 23 Nisan’ı kutladık. Hakikatten çocuklarımızın enerjisi, coşkusu bize de geçti. Bu yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı ilk defa Avlu Yaşam Merkezi’nde kutladık. Burası açık ve geniş bir alan. Çok sayıda vatandaşımızın da izleyici olarak bulunduğu törende okullarımızın Milli Eğitim Müdürlüğümüzün koordinasyonunda fevkalade gayretli bir çalışmayla ortaya koydukları, çocuklarımızın neşesini, sevincini, coşkusunu ortaya koyan, onu yansıtan, keyifle izlediğimiz, bir şölen, şenlik havasında geçti. Bütün öğretmenlerimizi ve okul idarecilerimizi başarı belgesiyle ödüllendirdik bu etkili sunum dolayısıyla. Çünkü törenler bizim çocuklarımızın orada sadece bir performans gösterisi değil, yaptıkları basit bir gösteri değil, cumhuriyete, devletimizin ve milletimizin varlığına gösterdikleri değerin, önemin de bir göstergesidir. Çok iyi hazırlanmaları, bunu benimsemeleri ve o duyguyu bize ve ailelerine yansıtmaları bizim de onlara eşlik etmemiz ülkemizin bütünlüğünü, birliğini ve gelecek kuşakların, çocuklarımızın ülkemize bakışını yansıttığı için bunu çok önemsiyorum. Balıkesir’de bugün dolu dolu ve büyük coşkuyla kutlanan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı yaşadık. Yaşatanlara ve bu çalışmaları sergileyen bütün okullarımıza şükranlarımı sunuyorum, onları tebrik ediyorum. Vatandaşlarımıza da katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum. Cumhuriyetimizin değerlerine sahip çıkarak 1920’deki ruhla, Çanakkale’deki ruhla Kuva-yi Milliye şehrinde aynı ruh, azim ve kararlılıkla güçlü Türkiye ideallerine bağlı kalarak emin adımlarla ilerliyoruz” diye konuştu. 

Vali Hasan Şıldak, program sonrasında çocuklar için düzenlenen etkinlik stantlarını gezdi. Balıkesir’in Avlu’sunda çocuk seslerinin neşe kattığı programda hatıra fotoğrafları çekildi. 

Programa Vali Hasan Şıldak ve Eşi Fatma Nur Şıldak'ın yanı sıra Garnizon ve 9.Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Ergin Dinç, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Alpaslan Kaplan, Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanı Ertem Küçük, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.İlter Kuş, Baro Başkanı Erol Kayabay, Bakım Mühimmat Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Bakım Albay Dr. Tayfun Türkoğlu, Vali Yardımcısı Mustafa Çek, Altıeylül Kaymakamı Turgay Hakan Bilgin, Karesi Kaymakamı Metin Arslanbaş, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Jandarma Komutanı J.Kd.Alb.Tarık Hekimoğlu, Sahil Güvenlik Kuzey Ege Grup Komutanı SG Bnb. Emrah Kadir Çakır, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.