Haber Detayı
14 Haziran 2021 - Pazartesi 16:19 Bu haber 4626 kez okundu
 
Yarışma bitti yankıları sürüyor
ETO ve Edremit Ticaret Odasının sponsor olduğu yarışma biterken yerel üreticilerin tepkileri sürüyor. Yaklaşık 270 katılımcının katıldığı yarışmada katılanlardan 150 euro alınırken Edremitli üreticilerin katılmaması davet edilmemesi tepkilere neden oldu.
GÜNDEM Haberi
Yarışma bitti yankıları sürüyor

Edremitli üreticilerin yağlarının yarışmaya katılacak seviyede olmadığı söylemleri tepkilere neden olurken oda üyeleri yöneticilerden "Edremit Ticaret Odasınca 13.12 2017 tarih ve 273 sayılı tescille Edremit Zeytinyağı, Menşe adı olarak tescil edilmiş ve yürürlüğe girmiştir. Geçtiğimiz tarihlerde firmamızdan numune alınıp Edremit Ticaret Odası Tadım Panelince değerlendirilip, alınan numunenin coğrafi işarete uygun görülmediği tarafıma sözlü olarak bildirilmiştir.   

                                        
Bu konuda yapılan değerlendirmede hatalar olduğu ve usulsüz bir biçimde yapılan bu denetim daha sonuçlanmadan firmamın isminin her yerde konuşulmuş olmasından dolayı firmama prestij kaybettirilmiş, tüketici nazarında güven kaybettirilmiş, kısaca ticari olarak zarara uğratılmış olduğumu düşünmekteyim. Hakkımı Kanuni yollarda arayacağımdan 4982 Sayılı Bilgi Edinme Kanunun ilgili maddeleri gereğince aşağıdaki hususlarda  tarafıma yazılı olarak bilgi verilmesi,  Coğrafi İşaretin denelemesinde Edremit Ticaret odasınca uyulması gereken Türkiye Patent Ensitütüsü tarafından hazırlanan Coğrafi İşaretler ve Geleneksel Ürün Adları Denetim Raporu Hazırlama Klavuzunun Denetim Mercii bölümünde “ Denetim mercii her tescil belgesinde denetleme başlığı altında belirlenen ve tescilli coğrafi işaretin denetimini gerçekleştirmekle yükümlü mercidir. Tescil belgesinde “denetleme” başlığı altında yer alan bilgilerde denetimin nasıl ve kimler tarafından yapılacağı belirlenmiştir. Denetim ile ilgili süreçlerin denetim mercii tarafından uygun şekilde yürütülmesinden tescil ettiren sorumludur” denilmektedir.

 

Yine Aynı klavuzda bu konuda Tescil belgesinde belirtilen Kurumlarca örnek denetleme tutanağının tescil belgesinde belirtilen kuruluşlar olan Edremit Ticaret Odası koordinatörlüğünde Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümünden 1 üye, Edremit Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğünde 1 üye, TARİŞ Zeytinyağı Üretici Birliğinden 1 üye ve Edremit Ziraat Odasından 1 üye olmak üzere 4 üyenin imzaları ile tanzim edilmesi gerekmektedir. Söz konusu denetleme tutanağının bir örneğinin tarafıma verilmesi. Tarafıma ulaşan sözlü bilgiler de firmamdan alınan numunenin Edremit Ticaret Odası Tadım Panelince uygun bulunmadığı yönündedir.

EdremitTicaret Odasınca Edremit Zeytinyağı ile ilgili alınan 273 sayılı tescil belgesin de ‘’Duyusal analizler Edremit Ticaret Odası bünyesinde yer alacak akredite uzmanlardan oluşan tadım panelistleri tarafından gerçekleştirilecektir.’’  denilmektedir. Firmamdan alınan numunenin yapılan tadım değerlendirme sonuç belgesinin ve panele katılan panelistlerin akredite uzman olduklarına dair belgelerin tarafıma verilmesi.

Yine aynı Tescil belgesinde Duyusal Analizlerle  birlikte Kimyasal Analizlerin yapılmasından bahsedilmekte ve  analizlerin hangi kurumlar tarafından yapılacağı belirtilmektedir. Yani bir analizinden geçmemesi diğer analizin yapılmamasını gerektirmemektedir. Firmamdan alınan numunenin belirtilen kurumlarca yapılan kimyasal analiz değerlendirme raporunun tarafıma verilmesi. Bu tür denetlemelerde en az 3 numune alınıp mühürlenerek; 1 şahit numunenin firmamda tutulması, 1 şahit numunenin Edremit Ticaret Odasında tutulması ve 1 numunenin de duyusal ve kimyasal değerlendirmelerde kullanılması oluşacak itilafların çözülmesi acısından çok önemlidir. Böyle bir uygulamanın yapılıp yapılmadığı ve odanızda firmamdan alınan numuneden Mahkeme safhasında bilirkişilere sunulmak üzere mühürlü numune bulunup bulunmadığının bildirilmesi.


6769 Sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu” nin Coğrafi İşaretinin Hükümsüzlüğünü belirleyen 50. Maddesi C bendinde  49. Maddeye atıfta bulunarak denetimin usulsüz yapılması  durumunda  coğrafi işaretin hükümsüz sayılacağını belirtmektedir. Uzun emekler ve yapılan masraflarla alınan ve şahsım olarak da çok önemsediğim Coğrafi İşaretin kaybedilmesi tarafımca arzu edilmemektedir. Fakat Coğrafi İşaret denetim ve uygulamasıyla yükümlü Edremit Ticaret Odasınca gerekli tedbirler alınarak; kanun, tüzük ve yönetmeliklere uygun olarak denetim yapılmadığı açıkça ortadadır.

Önümüzdeki süreçte Edremit Ticaret Odasınca Coğrafi İşaretin uygulanmasında ne gibi tedbirler düşünüldüğü konusunda oda üyelerine bilgi verilmesi" istenilirken ETO baskaninin yağları yetersiz olduğu firmalarin ve analiz sonuçlarının açıklanmasını isteyen oda üyeleri "Bizlerin verdiği aidatlarla başka İlçe ve şehirlerin reklami yapiliyor. Oda yönetiminin istifa etmesi gerekir. Edremit yağları kötü diğer yağlar iyi imaji verilmeye çalışılıyor. Analizi geçemeyen yağlarin kimlere ait olduğunu açıklasınlar." dediler

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yarışma, bitti, yankıları, sürüyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı