Haber Detayı
11 Mart 2020 - Çarşamba 09:24 Bu haber 236313 kez okundu
 
TARIM FUARI KAPILARINI AÇIYOR
Balıkesir Tarım Fuarı kapılarını 11’inci kez açıyor. 12-15 Mart tarihleri arasında açık kalacak 11. Tarım Fuarı’nda bu yıl ilk kez canlı hayvan stantları da yer alacak. Kepsut’ta düzenlenecek tarım fuarına bu yıl 300’ü aşkın firma katılırken, 300 bin ziyaretçi bekleniyor.
SİYASET Haberi
TARIM FUARI KAPILARINI AÇIYOR

 
Balıkesir Tarım Fuarı kapılarını 11’inci kez açıyor. 12-15 Mart tarihleri arasında açık kalacak 11. Tarım Fuarı’nda bu yıl ilk kez canlı hayvan stantları da yer alacak. Kepsut’ta düzenlenecek tarım fuarına bu yıl 300’ü aşkın firma katılırken, 300 bin ziyaretçi bekleniyor.
 
Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul, Balıkesir Tarım Fuarı’nın bu yıl 11’inci, Kepsut’ta ise 8’incisinin düzenlendiğini ifade etti. Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul, tarımın gelişmesi için sektörle üreticinin buluştuğu fuarda bu yıl canlı hayvan fuarının da gerçekleştirileceğini belirtti.
 
 
 
“YENİLİKLERLE TARIM FUARININ AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”
 
Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul sözlerini şöyle sürdürdü: “Balıkesir Tarım Fuarının 11’inci gerçekleştireceğiz. Kepsut Tarım Fuarının 8.kez ev sahipliğini gerçekleştirecek. Tabi Kepsut'ta yapma girişimlerimiz içerisinde neden Kepsut'ta Tarım Fuarı gerçekleştirelecek denilmişti. Biz Bu yıl tarım fuarı daha geniş daha zengin bir görüntü olacak.
 
Hem Tarım Fuarı, Tarım Hayvan Fuarı olacak. Canlı hayvan fuarı ile kapılarını açacak. Tüm dünyada yetiştirilen küçük ve büyükbaş hayvanların sergilendiği, üreticilerle buluşturacağı bir fuar olacak.
 
Tarımdaki yeni teknolojilerin halkımızla çiftçimizle buluştururken, ve canlı hayvan fuarı ile de üretecilerimizle birlikte ocağız. 20'nin üzerinde canlı hayvan ithalatı yapan firmalar, yerli üretimimiz olan merinos, kıvırcık ve diğer ırklarında karışımından elde edilen bütün ırkların sergileneceği bir fuar olacak.
 
“TÜRKİYE’NİN HER KÖŞESİNDEN MİSAFİRLERİMİZ FUARI GEZECEK”
 
Cumartesi günü en güzel ırk hayvan yarışması yapılacak. Mezatla satışlarla yapılacak. Kendi misyonunu uygun fuar olarak tüm hemşerilerimize tüm bölgeden Isparta, Konya, Afyon ve Marmara bölgesinden ziyaretçilerimiz geliyor.
 
Balıkesir Türkiye'yi doyuran il, tarımda ve hayvancılıkta üretimde yeri var. Canlı hayvan fuarı yapmak için sıkıntılarını aşarak bu fuarı açmayı planladık. İnşallah önümüzdeki yıllarda büyüyüp gelişecek. Hem makine ekipmanların üreticicilerin çiftçilerimiz için buluştuğu bir fuar olacak.
 
 
 
“BALIKESİR KUZUSUNU CANLANDIRACAĞIZ”
 
Aynı zamanda Belediye olarak da Kepsut'ta çiftçimizin yanında olmak için onlara destek vermek için Balıkesir Kuzusunun damızlık üretim yerini kuruyoruz. Bandırma'dan ve Karacabey'den damızlık alımlarını yaptık. Bunlar biliyorsunuz, Kıvırcık yüzde 30 merinos yüzde 70 karışımı olan ve bunlardan doğacak kuzunda Balıkesir kuzusu coğrafi işaret almış, bir damızlık tesisi oluşturduk. Kendi üreticimize yöremizdeki çiftçimize dağıtımını gerçekleştireceğiz. Maliyeti ne kadarsa ona göre fiyat politikası belirleyip çitçimizin para kazanmasını sağlayacağız. Ticaret Odası, Ticaret Borsası ve Karesi Bölgesinde ortaklaşa çalışma yapılmaya çalışıldı ama sonuç alınamadı. Biz Kepsut Belediyesi olarak çalışma başlattık. 6 bin dönümlük bir mera var ve 400 dönüm arazimiz de bulunuyor. Kendi ürettiğimiz yemlerle hayvanlarımızı yiyeceğini de geliştirdik.
 
“KEPSUTLULAR İÇİN ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYACAĞIZ”
 
Kepsut'taki hayvan ve tarım üreticilerimize lokomotif olacak bir kooperatifle üreticilerimiz daha iyi sonuç alacaklar. Birlikte üretmenin, birlikte pazarlamanın, birlikte kazanmanın hazzına ulaşacağız. Turizmden üretime gibi çeşitli ürünlerle İzmir'deki Tire'de kurulan kooperatif sistemini örnek alıyoruz.
 
Tüm hemşerilerimizi, tüm bölgedeki halkını Kepsut'ta düzenlenen Balıkesir 11. Tarım Fuarına davet ediyorum. 8’incikez halkımızı ağırlayacağız. Fuar alanından Balıkesirli hemşerilerimizi götürüp getirecektir. Kepsut-Balıkesir araçlarla TTM'nin arkasında bulunan duraktan binerek Kepsut'a gelip fuarımızı gezebilirler.”
 
Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul, ilçede kuruluş çalışmaları devam eden kooperatif hakkında konuştu. Kuruluş aşamasının ardından siz değerli gazeteci arkadaşlarımızla birlikte giderek kooperatifimizin açılışını gerçekleştireceğiz.
 
“YEM FABRİKASI AÇMAK İSTİYORUZ”
 
Başkan Cankul Kooperatif hakkında şunları söyledi: “Aynı zamanda Kepsut Üretim Kooperatifi de Tarım İl Müdürlüğü’nün de onayıyla kuruluş aşaması tamamlanmak üzere. İnşallah o da Kepsut’taki birçok hayvan ve tarım üreticilerine lokomotif olacaktır. Bu kooperatif tamamen belediye ile protokol yaparak yürüyecek. Biz kooperatifin Kepsut’ta yapılacak tarımsal yatırımlarda öncülük yapması için üreticimize destek vereceğiz ve birlikte inşallah Kepsut’ta birlikte üretmenin, birlikte bunu pazarlamanın, birlikte kazanmanın hazzına ulaşacağız. Hedefimiz bu. Bunu aynı zamanda birçok projeyi de turizmden üretime çeşitlendirerek süt fabrikası,. Yem fabrikasına kadar götürmek istiyoruz. Kendimize İzmir’deki Tire Kooperatifi modelini örnek alıyoruz. Bununla ilgili girişimlerimizi yaptık, kuruluş aşamasına geldik.”
Kaynak: Editör:
Etiketler: TARIM, FUARI, KAPILARINI, AÇIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı