Haber Detayı
02 Ağustos 2021 - Pazartesi 10:40 Bu haber 5977 kez okundu
 
Rahmi Kula’dan Tataristan Ziyareti
Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov ise, sanayi ve ticaret odalarının, sürdürülebilir ekonomik kalkınmaya katkı yapmalarının yanı sıra sivil toplum ve hükümet arasında diyalog kurulmasında önemli rol oynadığını bildirdi.
EKONOMİ Haberi
Rahmi Kula’dan Tataristan Ziyareti

Balıkesir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Kula, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve beraberindeki heyet ile birlikte, Kazan Zirvesi 2021 kapsamında Tataristan’ı ziyaret etti.

Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov ile bir araya gelinen görüşmede, Türkiye’nin Rusya içinde en çok yatırım yaptığı yerin Tataristan olduğuna vurgu yapıldı. Türk ve Tataristan halklarının güçlü tarihsel bağlarının yatırımlara ve ekonomik ilişkilere de yansıdığına değinildi.

 

 

Rahmi Kula, Kazan Zirvesi 2021 kapsamında açılan Helal Expo’da, Türk şirketlerinin standlarını ziyaretinin ardından, Kazan Devlet Üniversitesi’nde Rusça eğitimi gören TOBB ETÜ Uluslararası Girişimcilik Bölümü öğrencileriyle buluştu.

 

TOBB ile Dışişleri Bakanlığı’nın 16 yıldır komşu ülkeler, Orta Asya, Balkanlara yönelik yaptığı “Türkçe Konuşan Girişimciler Programı”na katılmış Kazan’da faaliyet gösteren iş insanlarıyla bir araya gelen Kula, karşılıklı görüş alışverişinde ve değerlendirmelerde bulundu.

 

 

 

Rusya ve İslam ülkelerini buluşturan 12. Kazan Zirvesi’nde düzenlenen Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov‘un da katıldığı “Ticaret ve Sanayi Odalarının Ekosistemi, Dünyadaki Odaların Başarı Hikayeleri” oturumunda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB ve 365 Oda-Borsanın çalışmaları hakkında bilgi verdi.​

 

 

M. Rifat Hisarcıklıoğlu, özel sektörün ulusal kalkınmadaki rolüne dikkati çekerek, "Özel sektörün gelişmesi için güçlü kurumların, firmaların haklarını korumaları gerekiyor. Bu nedenle odalar sistemi çok gerekli. Güçlü bir oda sistemi olursa özel sektör daha güçlü olur, özel sektör güçlüyse refah ve kalkınma gelir." ifadesini kullandı.

 

Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov ise, sanayi ve ticaret odalarının, sürdürülebilir ekonomik kalkınmaya katkı yapmalarının yanı sıra sivil toplum ve hükümet arasında diyalog kurulmasında önemli rol oynadığını bildirdi.

 

Rusya Federasyonu İhracat Merkezi Genel Müdürü Veronika Nikishina ile Kazan’da bir araya gelinerek Türkiye-Rusya ticaretinde yaşanan problemler ve çözüm önerileri ele alındı.

 

 

Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un katılım sağladığı ve Türkiye - Tataristan ekonomik, ticari ilişkilerinin masaya yatırıldığı konferansın ardından Rahmi Kula ve beraberindeki heyet ile birlikte M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Tataristan ziyaretlerini sonlandırdılar.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rahmi, Kula’dan, Tataristan, Ziyareti,
Yorumlar
Haber Yazılımı