Haber Detayı
07 Ocak 2021 - Perşembe 13:13 Bu haber 1692 kez okundu
 
Portakal ağaçları üzerinde meyve varken çiçek açtı
Edremit Körfezi’nde, mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle, ağaçlar da aldanıyor. kış ortasında bahardan kalma havalar nedeniyle üzerinde meyvesi olan portakal ağaçları da tekrar çiçek açtı.
YAŞAM Haberi
Portakal ağaçları üzerinde meyve varken çiçek açtı

 

Hava sıcaklıklarının mevsim değerlerinin üzerinde seyretmesi sebebiyle, yalancı bahara aldanan portakal ağaçları yeni baştan çiçek açtı. Burhaniye'de yaşayan Mustafa Çapkın (72) isimli vatandaşa ait portakal ağacı görenleri hayrete düşürüyor. Çapkın, "50 yıldan bu yana çiftçilik yapıyorum. Böyle bir şey görmedim. Portakal ağacının üzerinde meyveleri var. Tekrar çiçek açtı. Meyve veriyor. Havaların sıcak gitmesinden mi, mevsimlerin değişmesinden mi bilmiyorum. Ağacın üzerindeki portakallar sarardı. Yenme durumuna geldi. Tekrar portakal ağacı çiçek açtı ve portakal tuttu" dedi.

Yıllardır çiftçilik yaptıklarını söyleyen Mustafa Çapkın'ın eşi Münevver Çapkın (64) da, “Ben böyle bir şey görmedim. Ağaç yeniden meyve veriyor. Ben bu durumu havaların sıcak gitmesine ve artık mevsimlerin değişmesine bağlıyorum” diye konuştu.

Portakal ağacının tekrar çiçek açmasını hava sıcaklıklarına bağlayan Ziraat Mühendisi Murat Solak ise şunları söyledi: “Sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi yalancı bahar dediğimiz, meyve ağaçlarında çiçek açma durumuna sebep olur. Bu da istenmeyen bir durumdur. Sıcaklıklar mevsim normallerine döndüğünde, bu çiçekler dona maruz kaldığı için zarar görmektedir ve meyveye dönmemektedir. Şayet sıcaklıklar aynı şekilde seyrederse bu çiçekler meyveye döner. Fakat normalinden küçük bir meyve olur ve erken olgunlaşma dediğimiz istenmeyen bir olay meydana gelir.  Bu da çiftçilerimiz için olumsuz bir olaydır. Kuraklık ve yağışların dengesiz olması çiftçilerimizin korkulu rüyasıdır. Bu durumda çiftçilerimizin yapabileceği bir şey yoktur."

Kaynak: Editör:
Etiketler: Portakal, ağaçları, üzerinde, meyve, varken, çiçek, açtı,
Yorumlar
Haber Yazılımı