Haber Detayı
26 Mayıs 2021 - Çarşamba 16:22 Bu haber 6295 kez okundu
 
Kula Yağ ve Emek Yem’in İSO 500 Gururu
Kula Yağ ve Emek Yem, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2020” listesinde 468. sırada yer aldı.
EKONOMİ Haberi
Kula Yağ ve Emek Yem’in İSO 500 Gururu

Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2020 Listesi Açıklandı

 

Kula Yağ ve Emek Yem’in İSO 500 Gururu

 

Kula Yağ ve Emek Yem, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2020” listesinde 468. sırada yer aldı.

Her yıl İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından hazırlanan “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2020” listesi açıklandı. Balıkesir’in köklü şirketlerinden Kula Yağ ve Emek Yem, listeye 468’inci girdi. Geçtiğimiz yıl “Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2019” listesinde 17’nci sırada yer alan Kula Yağ ve Emek Yem, Türkiye’nin ilk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasına girmeyi başarısını gösterdi. Kula Yağ ve Emek Yem, sanayi kuruluşlarının 2020 yılı verileri baz alınarak hazırlanan listede, 2019 yılına oranla cirosunu 30 arttırarak 617.631.137 TL’lik üretimden net satışla yer aldı.

 

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Kula Yağ ve Emek Yem Sanayi Yönetim Kurulu Üyesi Rahmi Kula: “Ülke sanayisi ve sanayicilerimiz için büyük önem taşıyan Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2020 araştırmasında, kökleri Cumhuriyet’in ilk yıllarında yaşanan kalkınma hamlesine kadar uzanan Kula Yağ ve Emek Yem olarak 468. sıraya yükselmenin mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerimizle ülkemize, ekonomimize ve toplumumuza değer katmaya, bugünden daha iyi bir gelecek için birlikte çalışmaya devam edeceğiz. 1968’den bu yana hiç ara vermeden üretimine devam ettiğimiz sıvı yağda günlük 100 ton üretim kapasitesine sahibiz. Emek Yem olarak Marmara’da lider, Ege ve Akdeniz’de ise bilinen, aranan ve tercih edilen bir markayız. Geçtiğimiz yıl faaliyete aldığımız İzmir fabrikamız ile hedeflediğimiz satış rakamlarına ulaştık. Yenilenebilir enerji teknolojisinden yararlanarak yaptığımız sürdürülebilir, çevreci yatırım ve üretimlerimizle ülke ekonomisine daha fazla katkıda bulunabilmeyi ve istihdam sağlamayı hedefliyoruz. Şirket olarak hedeflerimizin yolunda hızlı ilerleyişimizi sürdürecek, kendimizi sürekli geliştirmeye ve yatırım yapmaya devam edeceğiz. Önümüzdeki yıl hedefimiz ilk 500 büyük sanayi kuruluşu arasında daha üst sıralarda yer almak.”

 

Kula Yağ ve Emek Yem Hakkında

Bugün yağ, yem, sofralık yumurta ve damızlık civciv alanlarında faaliyet gösteren ve 280 kişiye istihdam sağlayan Kula Yağ ve Emek Yem Sanayi’nin temelleri 1930’lu yıllarda, zahire alım satımıyla ilgilenen Ahmet Kula tarafından atıldı. Kula Yağ ve Emek Yem Sanayi, bugün yağ, yem, yumurta, damızlık, süt ve besi alanlarında faaliyet gösteriyor. 1968’de ham Ayçiçek yağı üretimine başlayan, ardından bölgenin ihtiyaçları doğrultusunda yeni yatırımlara yönelen şirket, 1989’da Emek Yem ile yem sektörüne adım atarak üç yılda Türkiye’nin en çok yem üreten ilk 10 şirketi arasına girmeyi başardı.

1991 yılında sofralık yumurta üretimiyle farklı bir sektöre adım atan şirket, 2000 yılında civciv üretimi için damızlık ve kuluçka tesislerini faaliyete geçirdi. Toplamda 1500 kişiye istihdam sağlayan iştirak şirketleri arasında 50MW kurulu güce sahip Esinti Enerji, İzmir’de faaliyet gösteriyor. Günlük 200 bin piliç kesim kapasitesine sahip Bu Piliç, zincir marketler ve ihracat odaklı çalışıyor. 2K Taşıt Muayene İstasyonları ise Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ il ve ilçelerinde 9’u sabit 4 mobil olmak üzere toplam 13 istasyonla TÜVTÜRK müşterilerine hizmet veriyor. Şirketin, çiftliklerden çıkan gübreleri sürdürülebilir ve yenilenebilir elektrik enerjisine dönüştürmek için Balıkesir’deki iştirakleri Biyogaz tesisi yatırımı da Ocak ayından bu yana faaliyet gösteriyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kula, Yağ, ve, Emek, Yem’in, İSO, 500, Gururu,
Yorumlar
Haber Yazılımı