Haber Detayı
23 Ağustos 2021 - Pazartesi 12:43 Bu haber 4525 kez okundu
 
KÖSE SÜLEYMAN MAKAM ANITI AÇILDI
Köse Süleyman Makam Anıtı'nın açılışı Bahçedere Kavaşbaşı Köyünde yapıldı
GÜNDEM Haberi
KÖSE SÜLEYMAN MAKAM ANITI AÇILDI

 

 

Köse Süleyman Makam Anıtı'nın açılışı Bahçedere Kavaşbaşı Köyünde yapıldı. Açılışa Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Muhtarlar Daire Başkanı Elvan Bahar Göktepe, Araştırmacı Yazar Aydın Ayhan, CHP İl Başkanı Serkan Sarı, Bahçedere/Kavakbaşı Köyü Muhtarı Mücahit Yüksel, Dernek Başkanı Özen Oğuz, Kordinatör Sırrı Oğuz, Alevi Dedeleri ile Bahçedere Kavakbaşında yaşayan vatandaşlar katıldı.

 

 

CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, "Bahçedere çetmi boyunun bugün burada yapılan anıtın açılışını yaptık. Türkiye'nin diğer bölgelerden gelenler var. Güzel bir etkinlik oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Güzel bir buluşma oldu"dedi.

 

 

Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, "Bahvedere Güzel bir etkinlikte bir aradayız. Cennet vatanımızın diğer bölgelerden gelen herkese teşekkür ediyorum. Başta Bahçedere/Kavakbaşı Köyü Muhtarı Mücahit Yüksel, Dernek Başkanı Özen Oğuz, Koordinatör Sırrı Oğuz’a çalışmalarından dolayı teşekkür ederim”diye konuştu.

 

 

Araştırmacı Yazar Aydın Ayhan’da anıt açılışı ile ilgili kısa bir bilgi verdi. Ayhan, “1243’de Moğallar Anadolu’ya geldi. Çünkü daha öncesi savaşta Selçuklu ordusunu kaybetti. Katliamlarla herkesi öldürdüler. Vatanı korumak için bir takım insanların karşı koyması gerekiyordu. Köse dağ denen bölgede Moğol Ordusu yenildi. Bunlardan bir tanesi de Yunus Muhri’nin Hacıbektaşı Veli’yi misafir eden Çetmi Boyundan Oğlu Süleyman Bey orada şehit oldu. Yıllarca ziyaret edildi. Adaklar adandı ve şimdi onun için anıt mezar yapıldı. Aynı soy devam ettiğinden dolayı anıt mezar yapıldı” dedi.

 

Dernek Başkanı Özen Oğuz, “Köse Süleyman Türkmenlerle Türklerin 10.Yüzyılda göçenlerdendir. Şehit Köse Süleyman Anadolu Selçuklu Devletiyle Moğollar arasında yapılan savaşta şehit düşüyor. Orijinal Anıt Sivas Su şehrinde. Onun çocukları, torunları bizler Anadolu’dan göç ederek Aydın’dan, İzmir’den, Manisa’dan 1800 ortalarında buralara yerleşiyoruz. Balıkesir Potam Gazetesine ’de teşekkür ediyorum. Bu olayı gelenekleştireceğiz. ”dedi.

 

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Muhtarlar Daire Başkanı Elvan Bahar Göktepe, “Balıkesir ilimiz çok büyük coğrafyaya sahip. 20 İlçemizden oluşmakta 1132 mahalle demek. Ben hep Bahçedereye geldiğimde kendimi Bahçedereli hissediyorum. Çetmi kültürünü bizzat yaşayan birisi olarak buraya geldiğimde bu kültürün genç nesillere aktarılmasından yanayım. Çalışkan muhtarımızla hep birlikte etkinliklerimiz devam edecek” dedi.

Türkiye'nin her bölgesinden gelen katılımcılara daha sonra öğle yemeği ile aşure ikramında bulunuldu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KÖSE, SÜLEYMAN, MAKAM, ANITI, AÇILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı