Haber Detayı
07 Nisan 2021 - Çarşamba 13:56 Bu haber 5820 kez okundu
 
İVRİNDİ BELEDİYESİ “MAHALLE FIRINI” KÜLTÜRÜNÜ YAŞATIYOR
İvrindi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerince merkez da dahi olmak üzere toplamda 69 mahalleye mahalle fırını (taş fırın) inşa ediliyor
KÜLTÜR Haberi
  İVRİNDİ BELEDİYESİ “MAHALLE FIRINI” KÜLTÜRÜNÜ YAŞATIYOR

 

Yusuf Cengiz başkanlığında sahada etkin çalışmalarını sürdüren İvrindi Belediyesi ekipleri bölgede mahallede komşu dayanışma ve kaynaşmayı devam ettirme hedefiyle her mahalleye yeni mahalle fırını kazandırarak kültürün devamlılığını sağlamak istiyor.


TAŞ FIRINDA PİŞER MAHALLELİYE DÜŞER

Özellikle kırsal mahalleler başta olmak üzere bölgede mahalle kültürünün olmazsa olmazından biri taş fırın olduğunu dile getiren Başkan Cengiz “Bölgemizin kültürel güzelliklerini ön plana çıkarma, geleneksel değerleri yaşatma hedefli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Şu anda bir geleneği daha yaşatmak için kırsal mahallelerimizde kullanım açısından tadilat ihtiyacı duyulan fırınlara tadilat işlemi yaptığımız, olmayan bölgeye de yenisini inşa etme hedefinde olduğumuz bir projeyi başlattık. Yaklaşık olarak tadilat yaptığımız 20, yenisini inşa ettiğimiz 12 fırınımız var. Bu çalışmamızı her mahallemizde devam ettireceğiz

Tabii biz fırınları özellikle mahallelerdeki bayanların talep ettiği yerlere yapıyoruz ki kullanılsın, atıl durumda kalmasın, fayda sağlasın istiyoruz."

NEREDE BİR MAHALLE FIRINI GÖRSEM ÇOCUKLUĞUM GÖZÜMÜN ÖNÜNE GELİYOR

Çocukluğumuzda orada pişirilen ekmek, çörek, ikram edilen bir dilim sıcak böreğin tadı her zaman damağımdadır diyen Başkan Cengiz “ Önceden bir kişi o fırında ekmek pişireceği zaman tüm mahalleli imece usulü o kişiye yardım ederdi. İmecenin, birlik beraberliğin ve kaynaşmanın en önemli sembollerindendir mahalle fırınları. Ekmek ve hamur işi yiyeceklerin pişirildiği esnada oradan geçen vatandaşlara ikramı da bizim merhamet duygusunun çokluğunu, komşuluk kültürümüzün de yaygınlığını ifade eder vaziyette. Bunları söylerken dahi kokusu burnumda tüter oldu”
 

Cengiz, taş fırınlarda kadınların yıllar önce olduğu gibi imece usulü yaptıkları hamur işi yiyecekleri pişirdiklerini dile getirerek, bunun mahallenin birlik ve beraberliğine katkı sağladığını kaydetti.

"Biz de bu anlamda üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Taş fırınlar sayesinde hem geçmişi öne çıkarmış hem de vatandaşlarımıza hizmet sunmuş oluyoruz. Toplumda birlik, beraberlik, yardımlaşma dayanışma gibi duyguları da pekiştiren bu geleneğimizi, eski günlerde olduğu gibi ilçe genelinde sürdürmek istiyoruz. İlçemizde bu taş fırınların sayısını taleplere göre arttıracağız” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: , , İVRİNDİ, BELEDİYESİ, “MAHALLE, FIRINI”, KÜLTÜRÜNÜ, YAŞATIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı