Haber Detayı
04 Mart 2020 - Çarşamba 10:13 Bu haber 296131 kez okundu
 
İMAR HİKAYESİ
Bakalım Yücel Yılmaz’ın bu hamlesi sonrası neler olacak!
SİYASET Haberi
İMAR HİKAYESİ

18.02….  Nam-ı Diğer yeni sanayi 2. Kapı karşısı… Tam 1989 yılında başlayan İmar kargaşası tam 31 yıl sonra çözüme yaklaştı. Tam altı Belediye Başkanı eskiten imar sorunu yedinci Başkan Yücel Yılmaz’uın kucağında kaldı.. İsmaik Ok döneminde biraz çözüme gidilecek gibi olmuştu, fakat Büyükşehir olunmasıyla birlikte o çalışmalarda rafa kalktı… Bakalım Yücel Yılmaz’ın bu hamlesi sonrası neler olacak!

 

1986 yılında İller Bankası Şehir Plancıları tarafından imar çalışması yapılan,18.02 bölgesi olarak bilinen Sanayi 2. Kapı bölgesindeki 34 yıllık mülkiyet sorunu vatandaşların tapu ile aldıkları parsellerin tamamının korunması kaydıyla çözülüyor. Toplumsal fayda ve katılımcılık ilkesi ön planda tutularak hazırlanan planlar 3 Mart itibarıyla askıya çıktı. 1 Nisan'a kadar devam edecek askı sürecinde isteyen vatandaşlar Büyükşehir Belediyesi zemin katta planları inceleyebilir.

 

 

Balıkesir Sanayi 2. Kapı bölgesinde 18.02 imar planındaki 34 yıllık mülkiyet sorunu, vatandaşların tapu ile aldıkları parsellerin tamamının korunması kaydıyla çözüme kavuşturuluyor. Başından bu yana süreci sağlıklı bir şekilde işletmek adına toplumsal fayda ve katılımcılık ilkesini ön planda tutarak çalışan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, yıllardır süregelen sorunu çözüme kavuşturarak vatandaşların da mağduriyetine son verecek. Mahkeme gerekçeleri dikkate alınarak hazırlanan imar planları 3 Mart itibarıyla askıya çıkarıldı. Askı süreci 1 Nisan'a kadar sürecek. Hazırlanan imar planları, Büyükşehir Belediyesi'nde vatandaşlar tarafından incelenebilir.
 

1986'DA İMARA AÇILMIŞTI

Balıkesir Sanayi 2. Kapı bölgesindeki 18.02 imar planındaki mülkiyet sorunun kaldırılması ile ilgili gelişmeler devam ediyor. 18.02 bölgesinde tarlaların arsaya dönmesi sonucunda vatandaşların kendi aralarında yaşanan itilaflarından dolayı mahkeme tarafından yapılaşma durdurulmuştu. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz 1986 yılında İller Bankası Şehir Plancıları tarafından imar çalışması yapılan bölgedeki mülkiyet sorunlarının ortadan kaldırılarak vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi amacıyla talimat vermişti.
 

VATANDAŞIN HAKKI GÖZETİLDİ

Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanlığı'nın yürüttüğü çalışmaların neticesinde imar planı 3 Mart itibarıyla askıya çıktı. Vatandaşlar 1 Nisan'a kadar Balıkesir Büyükşehir Belediyesi zemin katta askıya çıkan imar planları inceleyebilecek. Vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda hazırlanan ve mahkeme tarafından verilen iptal gerekçeleri dikkate alınarak hazırlanan planlarda, vatandaşların tapu ile aldıkları parsellerin tamamı korundu. 
 

ORTAK İRADE ÇÖZÜM GETİRDİ

3194 Sayılı İmar Kanunun 18. ve 19. maddeleri uyarınca Karesi İlçesi TOKİ Yeni Mahalle Paşaalanı, Üçpınar mahalleri ve Altıeylül İlçesi Gümüşçeşme, Ayşebacı mahallelerinde 18.02 nolu imar uygulama sahasına ait kadastral parsele dönüş, imar sıralı dağıtım cetvelleri ve parselasyon  planı çalışmaları; Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan ve Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı'nın ortaya koyduğu irade ile çözüldü. Bölgeye yaşanabilir, modern bir yaşam alanı kazandırılması hedefleniyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İMAR, HİKAYESİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı