Haber Detayı
07 Ağustos 2020 - Cuma 16:52 Bu haber 5655 kez okundu
 
Heykel Sempozyumu
Belirlenen süre sonunda yerli ve yabancı sanatçılarımız tarafından tamamlanan heykeller sergi alanına alınarak vatandaşlarımızın beğenesine sunuluyor.
YAŞAM Haberi
Heykel Sempozyumu

 

 

 

 

 

 

 

Yontu malzemesi olarak 3m3 Marmara Mermerinin kullanılacağı Prokonnesos Heykel Sempozyumu 5 Ağustos itibariyle başladı.
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Esit Enerji sponsorluğunda bu yıl 20.si düzenlenen sempozyumda Küratör Hakan Şengönül, sanatçılarımız Tamila MAMATOVA, Kirill GREKOV, Anna SOSENKIA, Esin Kayhan, Figen TEK ALTUN, Mehmet Umut ÇETİZ ve asistanlarımız Abdullah Sıtkı ERYILMAZ VE Roben DİVARCI; tabiri caizse Marmara Mermerini bir oya gibi işleyerek can verecek. 

 


Heykel Sempozyumuna Nasıl Hazırlanıyoruz ?
Öncelikle heykeltıraşların başvuru yapabilmeleri için ilana çıkılıyor ve belirlenen süre sonunda Marmara Adalar Belediyesi tarafından oluşturulan jüri tarafından yapılan başvurular içerisinden seçim yapılıyor.


Ardından taş bağışında bulunmak isteyen ocak sahipleri ile iletişime geçiliyor ve taş bağışçılarımızdan birer sanat eserine dönüşecek olan taşlarımız özenle teslim alınarak heykeltıraşlarımızın rahat çalışabilmeleri için hazırlanan Saraylar kademe binası yanında oluşturulan alana yerleştiriliyor.


Süreç Nasıl devam Ediyor?
Yaklaşık bir ay boyunca yerli ve yabancı sanatçılarımız tarafından özgün eserler her sene belirlenen konular üzerinde mermere işleniyor. 


Son Gün!
Belirlenen süre sonunda yerli ve yabancı sanatçılarımız tarafından tamamlanan heykeller sergi alanına alınarak vatandaşlarımızın beğenesine sunuluyor.

İşte böyle yaklaşık bir ay süren bir maceranın sonunda zengin mermer rezervine sahip Saraylar Mahallemizden çıkarılan ünlü Marmara Mermerinin işlenmesiyle oluşturulan heykellerimiz bulundukları alana değer katmaya başlıyor. Heykellerimizin işlenmesi için geçen zaman zarfında ilgisini çeken tüm Adalıları ve misafirlerimizi çalışma alanına bekliyoruz. Adalı vatandaşlarımızın ve misafirlerimizin ilgisinden sanatçılarımızın da memnun kalacağına eminiz.

Bu sene Avşa Adamızda sergiye çıkacak olan eserlerimiz Avşa’ya özgü hazırlanacak olup insan ve kent ilişkili fonksiyonel kent mobilyalarından oluşmaktadır.


Geleneksel olarak her sene bu sempozyumun gerçekleşmesine katkı sağlayan Büyükşehir Belediyemize, Esit Enerji’ye ve taş bağışçılarımıza teşekkür ederiz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Heykel, Sempozyumu,
Yorumlar
Haber Yazılımı