İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
REKOR CEZA
REKOR CEZA
PKK'YA BİR DARBE DAHA
PKK'YA BİR DARBE DAHA
Haber Detayı
16 Nisan 2020 - Perşembe 11:28 Bu haber 60396 kez okundu
 
GÜLDÜREN LİSTE
Ekonomi dergisi Forbes'un hazırladığı "koronavirüse karşı en güvenli ülkeler" listesi büyük tepki çekti. Listede, koronavirüse karşı mücadelede başarı yakalayan ve sağlık alt yapısıyla örnek olan Türkiye 36. sırada yer aldı.
DÜNYA Haberi
GÜLDÜREN LİSTE

Ekonomi dergisi Forbes'un hazırladığı "koronavirüse karşı en güvenli ülkeler" listesi büyük tepki çekti. Listede, koronavirüse karşı mücadelede başarı yakalayan ve sağlık alt yapısıyla örnek olan Türkiye 36. sırada yer aladı.

Dünyaca ünlü ekonomi dergisi Forbes'un düşünce kuruluşu DVK Global'in yayınladığı liste tartışmaları da beraberinde getirdi. Yayınlanan listede; koronavirüse karşı en güvenli 40 ülke sıralandı. Listede İsrail 1. sırada yer alırken Türkiye 36. sırada gösterildi.

Ülkelerin aşı geliştirme kapasitesi, sağlık sektörünün gücü ve ekonomileri baz alınarak hazırlanan listede, Türkiye'nin sırası büyük tepki çekti.

Kovid-19'a karşı aldığı erken önlemlerle dikkat çeken Türkiye, dünyada ihtiyacı olan bütün ülkelere yardım etmesiyle büyük takdir toplamıştı.

 

TEDAVİDE BÜYÜK BAŞARI

Türkiye vaka sayısına göre, ölüm, yoğun bakımdaki hasta ve entübe hasta sayısı bakımdan dünyadaki lider ülkelerden... Türkiye, Kovid-19 tedavisinde kullanılan ve büyük bir etki gösteren hidroksiklorokin ilacını tedavinin ilk aşamasında hastalara vererek iyileşme süresini asgariye indirdi. Böylece hastaların yoğun bakım ve entübe olmasının önüne geçildi. Halbuki bu ilacı diğer ülkeler, hastalar yoğun bakıma geldikten sonra kullanıyor.

SAĞLAM SAĞLIK ALT YAPISI

Başta ABD ve Avrupa ülkeleri olmak üzere çok sayıda ülkenin sağlık sistemi çöktü. Hastanelerin alt yapı yetersizliği sebebiyle enfekte olanlar tedavi edilemedi ve çok sayıda ölüm yaşandı. Bu ülkeler sağlık çalışanlarına en basit tıbbi malzemelerini bile sağlayamadı. Türkiye'de ise güçlü sağlık sistemi, doktor ve hemşirelerin sayısı, hastanelerin alt yapısı nedeniyle bir sıkıntı dahi yaşanmadı. Hatta 100 bin kişiye düşen yoğun bakım yatak sayısı baz alındığında Türkiye, ABD dahil tüm Avrupa ülkelerinin önünde olduğu görülüyor.

Statista'da yer alan istatistiklere göre, 100 bin kişiye düşen yoğun bakım yatak sayıları şöyle:

Türkiye - 40, ABD - 34,7 Almanya - 29,2 İtalya - 12,5 Fransa - 11,6 Güney Kore - 10,6 İspanya - 9,7 Japonya - 7,3 İngiltere - 6,6 Çin - 3,6...

Kaynak: Editör:
Etiketler: GÜLDÜREN, LİSTE, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı