Haber Detayı
05 Mayıs 2020 - Salı 17:57 Bu haber 5049 kez okundu
 
GARİP AÇIKLAMALAR
AK Parti Milletvekili Hakkı Köylü ve Yargıtay eski Başkanı Cirit’ten REUTERS’e garip açıklamalar... REUTERS’in Türkiye Özel Raporu'nda, Türk yargı sistemi irdelenirken, AK Parti Milletvekili Hakkı Köylü ve Yargıtay eski Başkanı Cirit'in SKANDAL açıklamalarına da yer verildi.
- Haberi
GARİP AÇIKLAMALAR

REUTERS Haber Ajansı, Türkiye Özel Raporu’nda PKK’nın siyasi uzantısı HDP’liler ve FETÖ’cülerle ilgili kararları irdelerken, Türk yargı sistemi ile ilgili de dikkat çekici tespitlerde bulundu.

Ajans, Hâkimler ve Savcılar Kurulu'ndan alınan rakamlarla, FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminden bu yana en az 9 bin 323 yeni hâkim ve savcının işe alındığı tespiti yaparken, bu rakamın, Türkiye'nin kabaca 21 bin hakim ve savcının en az 45'inin üç yıllık veya daha az deneyime sahip olduğu anlamına geldiği vurgulandı.

REUTERS’in Türkiye Özel Raporu’nda TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti milletvekili Kakki Köylü’nün açıklamalarına da yer verildi.

Hakkı Köylü’nün, REUTERS’in Türkiye Özel Raporu’ndaki ifadelerinde bazı hakimlerin ve savcıların “yeterli eğitim olmadan atandığını” kabul ettiği görüldü. Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Milletvekili Hakkı Köylü’nün, “Ne yazık ki, her şey oldukça gelişigüzel oluyor, aldıkları bazı kararları görüyoruz. Artık yalnızca üst mahkemelerin bu kararları düzeltmesini umut edebiliriz” şeklindeki SKANDAL ifadelerine de raporda yer verilmesi dikkat çekti.

YARGITAY ESKİ BAŞKANI'NDAN DA KÖYLÜ İLE AYNI ÇİZGİDE İFADELER

Aynı raporda koltuğunu Mehmet Akarca’ya devreden Yargıtay eski başkanı İsmail Hakkı Cirit’in görüşlerine de yer verildi. Cirit’in de Köylü’yü destekler türden açıklamalarla, beş yıldan az deneyime sahip hâkimlerin Yargıtay'a atanmasının “yalnızca makul yargılama süresi için değil, aynı zamanda adil yargılanma hakkı için de risk teşkil ediyor” dediği görüldü. Bilindiği gibi yapılan düzenlemelerle, Yargıtay’ın FETÖ ve türevlerinden arındırılması için 5 yıldan daha az görevli hakimlerin de Yargıtay’a atanmasının yolu açılmış ve bu bağlamda Yargıtay’a 100 yeni üye seçilmişti.

AVAZTÜRK

Kaynak: AK Parti Milletvekili Hakkı Köylü ve Yargıtay eski Başkanı Cirit’ten REUTERS’e garip açıklamalar

Kaynak: Editör:
Etiketler: GARİP, AÇIKLAMALAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı