Haber Detayı
30 Haziran 2021 - Çarşamba 15:01 Bu haber 8056 kez okundu
 
Erdek'te arbedeli seçimde kazanan Burhan Karışık oldu
CHP'li Genel Başkan Yardımcıları, il başkanı ve milletvekilleri salona alınmayınca büyük gerginlik yaşandı
SİYASET Haberi
Erdek'te arbedeli seçimde kazanan Burhan Karışık oldu

 

Erdek Belediye Başkanlığına 'Millet İttifakı' adayı, CHP’li Burhan Karışık seçildi. Karışık 9 oy alırken, Cumhur İttifakı'nın adayı AK Parti'li Mehmet Ali Yağcı’ya 6 oy çıktı. CHP Genel Başkan Yardımcıları, il başkanı, milletvekilleri ve belediye başkanları salona alınmayınca kapıda polis ile siyasiler arasında kısa süreli arbede yaşandı.

 Erdek Spor Salonu’nda yapılan seçim öncesi ve seçim sırasında geniş güvenlik önlemleri alınırken, çok sayıda çevik kuvvet görevlisi de görev yaptı. Seçimi izlemek için salona Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun ve Ahmet Akın, CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, eski Balıkesir Milletvekili Av. Namık Havutça, Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun ve Gönen Belediye Başkanı İbrahim Palaz, CHP Erdek İlçe Başkanı Hale Tuna, AK Parti Erdek İlçe Başkanı Musa Alioğlu ve CHP Bandırma İlçe Başkanı Selim Panç da geldi.

Ancak, polis ekipleri, CHP’li milletvekillerini ve vatandaşları salona almadılar. Basın mensuplarına ise oylama öncesinde sadece resim ve görüntü alınması için izin verildikten sonra salon dışına çıkarıldılar.

Bu arada, CHP Genel Başkan yardımcıları ve milletvekilleri ile CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, salona girmeleri için yasal hiçbir engel olmadığını, meclis toplantılarının vatandaşlara açık bulunduğunu belirterek, salona girmek istedilerse de, İlçe Emniyet Müdürü Faik Karabaş’ın talimatıyla polis tarafından engellendiler. Bu sırada, milletvekili Ensar Aytekin ve CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı ile polislerin arasında sert itiş-kakış yaşandığı görüldü.

 

“Bizlerin içeri alınmama talimatını Vali vermiş”

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak ile bir telefon görüşmesi yaptığını ifade eden CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, “Bizlerin içeri alınmama talimatını Vali vermiş” bilgisini verdi.

Başkan Sarı ise, “Bu kadar önemli bir toplantıya güvenlik sebebi ile Genel Başkan yardımcıları, milletvekilleri ve Belediye başkanlarımızı içeriye almama iradesi talimatı valimiz tarafından verilmiştir. Balıkesir’de yaşayan vatandaşlarımızın Erdek’te bugün yaşanan bu olayı görmelerini istiyoruz. Bugün izleme ve takip hakkımız. Belediye meclis toplantıları burada yaşayan herkesin takip etme hakkı var. Belediye meclis toplantılarını burada yaşayan bir çocuğun bile izleme hakkı var. Valinin talimatı ile içeriye alınmıyoruz. Bugün burada 2 bin kişinin gireceği salona 5 kişinin içeriye girmesi konusunda tartışma yaşatılıyor. Bugün ülkemizin geldiği durum açık ve net bir şekilde görülüyor. Bugün hukuk devleti ile mi yönetiliyoruz. Yoksa birilerin iradesi ile mi yönetiliyoruz bu net bir şekilde görülüyor. Şuanda alınan bu tavır ve uygulanan bu karar hukuksal bir karar olamayıp, Bugün halkın hakkını savunmak için siyasilere yapılan bir engelin fotoğraftır.  Bu fotoğraf tarihe kara bir leke olarak düşmüş bir kararı veren ve uygulayan herkeste bu kara fotoğrafın altında imzası olanlardır” dedi.
 

Üç turlu oylama

Belediye başkanlığı için üç turlu seçim yapıldı. Her üç turda da 9 oy alıp, CHP ve İYİ Parti’den oluşan “Millet İttifakı” adayı CHP’li Burhan Karışık, Erdek Belediye Başkanlığına seçilirken, “Millet İttifakı” adayı AK Parti'li Mehmet Ali Yağcı ise 6 oy aldı.

  Seçimin ardından Belediye Başkanlığına seçilen Burhan Karışık, “Bana bu görevi layık görenlere teşekkür ederim. Erdek’e en iyi hizmeti vermeye çalışacağım” dedi.
  Seçimin sonuçlanıp, Burhan Karışık’ın belediye başkanı seçilmesinin ardından CHP’lilerin, “Hak, hukuk, adalet” sloganı attıkları dikkati çekti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Erdek'te, arbedeli, seçimde, kazanan, Burhan, Karışık, oldu, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı