Haber Detayı
01 Mayıs 2020 - Cuma 16:09 Bu haber 7726 kez okundu
 
DİĞERLERİNDEN FARKLI!
Koronavirüse çare olması beklenen ilaç yola çıkıyor
GÜNDEM Haberi
DİĞERLERİNDEN FARKLI!

Japonya, daha önce ülkelere ücretsiz olarak sağlanacağını açıkladığı ve yeni tip koronavirüse iyi geldiği düşünülen Avigan adlı ilacı ilk etapta 43 ülkeye göndermeye hazırlanıyor. Kovid-19 tedavisinde en çok "Remdesvir" ve "Hidroksiklorokin" ilaçları kullanıyor. Farklı bir ilacın da tedavide kullanılmaya başlanması önemli bir adım olarak görülüyor

 

Yeni tip koronavirüse karşı klinik çalışmalar farklı ilaçlar üzerinde devam ederken, virüsün potansiyel tedavi yollarından biri olarak görülen, Japonya üretimi Avigan adlı grip ilacı ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Daha önce ilacı ücretsiz olarak diğer ülkelere sağlayacağını açıklayan Japonya'nın Dışişleri Bakanı Toshimitsu Motegi, 80 farklı ülkenin kendilerinden ücretsiz Avigan talebinde bulunduğunu söyledi. İlacın ilk olarak 43 ülkeye gönderileceğini kaydeden Motegi, gönderimin Birleşmiş Milletler (BM) aracılığıyla yapılacağını ifade etti.

 

Motegi, ilacı teslim alacak ülkelerin klinik araştırma verilerini Japonya ile paylaşacağını belirtirken, gönderime Japonya'da önümüzdeki Çarşamba sona erecek resmi tatilin ardından başlanmasının planlandığını ifade etti. Kovid-19 salgınının kontrol altına alınabilmesi için tedavi yollarının geliştirilmesinin önemine vurgu yapan Motegi, ülkesinin kamu-özel ortaklıkları ve uluslararası işbirlikleriyle ilaç geliştirme çalışmalarına katkı sağlamayı sürdüreceğini de sözlerine ekledi.

 

VİRÜSÜN TEDAVİSİNDE UMUT OLABİLİR

Fujifilm Grubu'nun bir şirketi olan Toyama Chemical Co. Ltd. tarafından grip ilacı olarak geliştirilen Avigan Tablet'in Kovid-19 semptomlarını tedavi ettiği açıklanmış, Çinli araştırmacılar da söz konusu ilacın virüs tedavisinde etkili olduğunu klinik çalışmalarla kanıtladıklarını duyurmuştu. Japonya hükümeti ise, etkinliğine dair bilimsel çalışmaların Haziran sonunda tamamlanması beklenen ilacı talep eden ülkelere ücretsiz olarak sağlayacağını açıklamıştı.

 

İKİ İLACA GÖRE FARKLI

Remdesivir, klinik testlerde Kovid-19 gibi koronavirüs ailesinden olan SARS ve MERS'e karşı büyük başarı elde etmiş, en son ise Ebola'nın tedavisinde kullanılmıştı. Hidroksiklorokin sıtma hastalığının tedavisinde kullanılırken, Avigan adlı ilaç ise grip tedavisinde kullanılıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: DİĞERLERİNDEN, FARKLI!,
Yorumlar
Haber Yazılımı