Haber Detayı
23 Kasım 2020 - Pazartesi 11:50 Bu haber 7466 kez okundu
 
"ÇÖZÜM BEKLİYORUZ"
RIZA TEKİN: ÖĞRENCİ SERVİSİ YAPAN ÜYELERİMİZ ÇÖZÜM BEKLİYOR
GÜNDEM Haberi

 

 

 

Taşımalı Eğitim ve Öğrenci servisi yapan üyelerimiz Covid-19 salgınında okulların kapanmasıyla araçlarının kontağını kapatmıştırlar. Daha sonra okullar haftada iki gün açılmış, fakat esnafımıza fayda getirmemiştir.  Ancak umutlarımızı arttıran bu gelişme yarıyıl tatilinde okulların tekrar kapanmasıyla umutlarımızı boşa çıkartmıştır.  Okulların ne zaman açılacağının bilinmediğini belirten:  Balıkesir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Rıza TEKİN:

"2020 yılında aile büyüklerinin, konu komşu, eş dost ve akrabaların maddi desteği ile geçimini sağlayan servisçi esnafımız yakınlarından aldığı maddi destek kredisini de tüketmiştir. Her türlü ödemeler ötelenmesine rağmen Bağ-Kur primlerinin ötelenmemesi veya dondurulmamasına ve bu sebepten BAĞ-KUR prim borcu birikmesine üzülen esnafımız, 2020-2021 eğitim öğretim yılında okulların tekrar kapanmasıyla Kasım-2020 ayında ödenmesi gereken BAĞ-KUR, SGK primleri, vergileri, banka kredileri ile baş başa kalmıştır. Üyelerimiz bu gün ötelenen borçlarını ve gelecek aylardaki geçim sıkıntılarını düşünmektedir.  Servisçi esnafının sorunlarının yerelde çözülme imkânının bulunmadığını artık devletimizin bu mağdur gizli işsiz kesime maddi destek sağlanması gerektiğini belirtmiştir. Başkan Rıza TEKİN sözlerine şöyle devam etti.

 

Servisçi Esnafımız: “Devletimizden sosyal yardım fonundan aylık sabit bir nakit yardımın yapılmasını,   destek fonu kurularak bu fondan geçici olarak işyeri kapanan esnafın yararlanmasını,  borçlarının ötelenmesinde fayda olmadığı,  dondurulması veya silinmesini, MTV, fenni, egzoz muayene harcının alınmamasını, bir yıllık hibe veya sıfır faizli kredi sağlanmasını istemektedir.

 

Geçim kaynağı olan araçlarının kontağını 8 aydır açmadan evinin önünde yatıran evine ekmek götürmeyen, birikmiş borç altında ezilen esnafımıza sahip çıkmak bizim görevimizdir diyen TEKİN;  ilimizdeki yetkililerle Ankara’da bulunan üst kuruluşumuz federasyonumuzla sürekli diyalog halindeyiz. Esnafımızın bu haklı taleplerinin takipçisiyiz, yazılı sözlü olarak bildirdiğimiz sorunları devlet büyüklerimize anlatmak,  yardımlarını istemek üzere talepte bulunduk”. Dedi,

Kaynak: Editör:
Etiketler: "ÇÖZÜM, BEKLİYORUZ",
Yorumlar
Haber Yazılımı