Haber Detayı
04 Mayıs 2020 - Pazartesi 12:12 Bu haber 7396 kez okundu
 
ÇİFTÇİYİ ancak “ OKSİJEN TÜPÜ “ kurtarır.
SÖZAT: "Şimdi de yeni bir uygulama ile ; çiftçinin Mayıs – Haziran ayındaki ödenecek borçların 6 ( Altı ) ay erteleniyor. Yani Ekim – Kasım ayında ödemesi gerekecek. Peki nasıl ödeyecek ? Neyle ödeyecek?"
SAĞLIK Haberi
ÇİFTÇİYİ ancak “ OKSİJEN TÜPÜ “ kurtarır.

 

Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat, korana virüs salgını sıkıntının tuzu biberi olduğunu ifade etti. Başkan Sözat, “Ciddi bir Ekonomik sıkıntı yaşanırken coronavirüs salgını sıkıntının tuzu biberi oldu. Bu kapsamda “ ESNAFA NEFES “ kredisi verilecek. Demek ki esnafın nefesi tam bitmemiş ! Ne yazık ki çiftçide nefes kalmadı ! Can çekişiyor ! Çiftçiyi ancak “ OKSİJEN TÜPÜ “ kredisi belki hayata döndürebilir” dedi.

 

Balıkesir Ziraat Odası Sami Sözat konu ile ilgili sözlerini şöyle sürdürdü: “Öncesinde borç yapılandırılması diye 9 faizle taksitlendirme yapıldı. Ürettiği ürünlerin bir kısmı tarlasında kalırken bir kısmını da maliyetin altında zararına satmak zorunda kalan çiftçi 9 faizle yapılandırdığı borcunu nasıl ödeyecek ? ödemesi çok zor ! Ancak ya tarlasını ya da ahırındaki hayvanlarını satarak ödeyebilecektir. Eğer borcuna yeterse borçtan kurtulacak.

Şimdi de yeni bir uygulama ile ; çiftçinin Mayıs – Haziran ayındaki ödenecek borçların 6 ( Altı ) ay erteleniyor. Yani Ekim – Kasım ayında ödemesi gerekecek. Peki nasıl ödeyecek ? Neyle ödeyecek ?

Çiftçinin ekonomik olarak en sıkıntılı aylarıdır. Yeni ekim yapması için kıvrandığı bir dönemde ödeme yapması mümkün değildir. Yani bu ertelemenin ne tarıma ne de üreticiye ciddi bir fayda sağlamayacağı çok açıktır. Eski kazanımlarını satarak borç ödemek çiftçinin “ KADERİ “ olmamalıdır.

Bu tablo gençlerin kırsaldan – kente göç etmesine sebep oluyor. Zira ; Ailesinin borç içindeki perişanlığı gençleri korkutuyor. Kendilerinin de aynı sıkıntıları yaşamaması için tarımdan kaçıp sigortalı bir iş arayışına giriyor. Köylerde tarımı yapacak genç nüfus kalmıyor. Köylerde artık emekli olmuş yaşlıların yaşadığı yerler haline geliyor.

İTHALAT POLİTİKALARI ÜRETİMİ ve ÜRETİCİ ‘ yi BİTİRDİ ! Acilen İTHALAT durmalı ve ÜRETİMİ teşvik edecek köklü önlemler alınmalıdır.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÇİFTÇİYİ, ancak, “, OKSİJEN, TÜPÜ, “, kurtarır.,
Yorumlar
Haber Yazılımı