Haber Detayı
14 Temmuz 2021 - Çarşamba 10:20 Bu haber 2803 kez okundu
 
BİZ SORDUK
"Kamuoyunda anlatıldığı gibi faturalandırmada herhangi bir zam uygulanmamış olup, suyun daha tasarruflu, ekonomik, adaletli ve eşit kullanılması için kademe düzenlenmesi yapılmıştır. Vatandaşlarımız bu abonelikler için Kurumumuza başvuru yapabilmektedir."
GÜNDEM Haberi
BİZ SORDUK

Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi (BASKİ) Genel Müdürü İzzet Günal ile Balıkesirli vatandaşların merak ettiği soruları sorduk. Başkan Günal, “Balıkesirli vatandaşlarımızın genel müdürlüğümüz nezdinde yapmış olduğu çalışmaları sizinle paylaştık. Özellikle yaz aylarında yaklaşık 3,5 milyon nüfusa sahip olan ilimizde 291 km’lik sahil şeridini oluşturan Ayvalık, Erdek, Gömeç, Burhaniye, Edremit ve Marmara İlçelerimizde bulunan vatandaşlarımızın içme suyu ve kanalizasyon hizmetlerinde çalışmalar gerçekleştiriyoruz” dedi.

 

Başkan Günal, “Genel Müdürlüğümüzce; kırsal mahallelerdeki abonelik yönetim sistemlerini doğru yönetmek adına; bahçesi olan vatandaşlarımızın “bahçe ve bahçe ortak alan aboneliği”, hayvan işletmeciliği yapan vatandaşlarımızın “ahır aboneliği”, kırsal mahallelerde yaşan abonelerimizin konutlarında kullanmak için “konut aboneliği” imkanı verilmektedir” diye konuştu.

 

 

HERŞEY BALIKESİRLİLER İÇİN

31.03.2014 2014/6072 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin su ve kanalizasyon hizmetlerini yürütmek ve bu maksatla gereken her türlü tesisi kurmak, kurulu olanları devralmak ve bir elden işletmek, 2560 sayılı Kanunda sayılan görevleri yerine getirmek üzere BASKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ kurulmuştur.

“MİSYONUMUZ IŞIĞINDA İLERLİYORUZ”

Genel Müdürlüğümüzce; 14.583 km² yüz ölçümlü Balıkesir’ in 20 İlçesinde 234 Merkez 898 Kırsal olmak üzere toplam 1.132 Mahalle, 1 milyon 240 bin 285 kişilik nüfusa, 1.879 adet personelimiz, ile “Su ve Atıksu hizmetlerini tedarikinden bertarafına kadar insan odaklı, çevreye duyarlı, uluslararası standartlarla kaliteli ve verimli şekilde yürütmek” olarak belirlenen misyonumuz değerimizin ışığında çıktığımız bu yolda hizmet vermekteyiz.

Kamuoyunda anlatıldığı gibi faturalandırmada herhangi bir zam uygulanmamış olup, suyun daha tasarruflu, ekonomik, adaletli ve eşit kullanılması için kademe düzenlenmesi yapılmıştır. Vatandaşlarımız bu abonelikler için Kurumumuza başvuru yapabilmektedir.

 

BASKİ Genel Müdürlüğü Alacaklarının Telefon ile aranmak süratiyle ödenmeye davet edilmesi hizmet alım işi, 4734 sayılı kanunun 21.f maddesi ile mevzuata uygun olarak gerçekleştirilmiş olup, söz konusu ihale kapsamında 59 bin 257 aboneye ulaşılmış ve toplamda 3 milyon 510 bin lira tahsilat yapılarak kurum menfaati sağlanmıştır.

 

İlimiz sınırları içinde bulunan her haneye, işyerine, tesise ve çeşmeye; kısacası her musluğa kullanılabilir temiz içmesuyu temin ederken; arka planda suyun yönettiği değil suyu yöneten bir kurum olarak; sürdürülebilir ve çağdaş hizmet anlayışı ile vatandaşlarımıza 7/24 hizmet vermeye devam edeceğiz.

 

 

 

 

7 GÜN 24 SAAT ÇALIŞMA ESASINA GÖRE ÇALIŞIYORUZ

Vatandaşlarımıza en iyi hizmeti sunabilmek için, kesintisiz ve sağlıklı içme suyu temininde gerçekleştirdiğimiz çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir. Mevcut içmesuyu ve kanalizasyon hatları, içmesuyu ve atıksu arıtma tesisleri, terfi merkezleri, içmesuyu depoları, arsenik arıtma tesisleri, arıtmalı çeşmeler ve keson kuyuların; yapım, bakım ve onarımları 7 gün 24 saat çalışma esasına dayanarak rutin olarak ekiplerimizce yapılmaktadır.

 

“ÇALIŞMALARIMIZ HIZLA SÜRDÜRÜYORUZ”

Yaz aylarında yaklaşık 3.5 milyon nüfusa sahip olan ilimizde 291 km’lik sahil şeridini oluşturan özellikle Ayvalık, Erdek, Gömeç, Burhaniye, Edremit ve Marmara İlçelerimizde bulunan vatandaşlarımızın ve misafirlerimizin rahat ve huzurlu sıkıntısız bir yaz tatili geçirebilmesi için içmesuyu ve kanalizasyon hizmetlerinde çalışmalar yapmaktayız.

“DENİZLERİMİZİN TEMİZLİĞİ TESCİLLENMİŞTİR”

Genel Müdürlüğümüz bünyesinde toplam 31 adet 1 milyon 302 bin kişilik 236.075 m3/gün kapasiteli Atıksu Arıtma Tesisimizde, atıksular; “Kentsel Atıksu Arıtımı Yönetmeliğinde (KAAY)” yer alan değerleri sağlayacak şekilde arıtılarak bertaraf edilmektedir.  Bununla beraber işletilen Ayvalık /Şirinkent, Ayvalık/Altınova, Edremit/Zeytinli, Marmara/Topağaç, Bandırma ve Erdek Derin Deniz Deşarj Hattında bakım ve onarım işlemleri devam etmekte olup, Çevre ve Halk Sağlığı açısından atık suların yönetmeliğine uygun bir şekilde arıtılarak denize deşarjı sağlanmaktadır. Bu yılda Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından 36 adet plajımız Mavi Bayrak almış olup denizlerimizin temizliği tescillenmiştir. Aynı zamanda toplam 9 adet 1 milyon 780 bin 100 kişilik 354.940 m3/gün kapasiteli İçmesuyu Arıtma Tesisi, 12 adet Arsenik Arıtma Tesisi, 114 adet Arsenikli Arıtma Sistemli çeşmenin ve 1.368 adet içmesuyu deposunun 1.200 farklı noktadan alınan numuneleri İnsani Tüketim Amaçlı Sular Yönetmeliği” gereğince ile kurumumuz ve Halk Sağlığı Müdürlüğünce denetlenmektedir. Bu sayede 98 uygunluk oranıyla Türkiye’de örnek gösterilecek kalitede içmesuyunu vatandaşa sağlamaktayız.

 

“BASKİ EKİPLERİ BALIKESİRLİLER İÇİN TEK YÜREK”

BASKİ Genel Müdürlüğü olarak; 7 yılda toplamda 1 milyon 301 bin metre kanalizasyon şebeke hattı, 2 milyon 626 bin metre içme suyu şebeke hattı, 55 adet 34 bin 960 metreküplük yeni içme suyu deposu,4 bin 436 adet içme suyu depo temizliği,384 adet depo bakım onarım çalışmaları tamamlanmış ve 388 bin 641 adet içme suyu hattı arızası giderilmiştir. İlimiz genelinde suyun yetersiz olduğu mahallelerde 63 bin 751 metre içme suyu sondaj çalışması yapılmış ve 2.241 lt/sn su temin edilmiştir.

 

 

 

 

Kurumumuz; İlimiz tarım faaliyetlerini yerine getirmek üzere ihtiyaç duyulan alt ve üst yapı tesisleri ile arazi varlığını ve su kaynaklarını korumak, tarım arazilerine suyu iletmek ve sulanmasına dair ihtiyaç duyulan her türlü hizmeti, vatandaşlar için sağlamaktadır. 53 adet Tarımsal Sulama tesisi ile 9.647 hektar kapalı-5.400 hektar açık olmak üzere toplamda 15.047 hektar alana sulama yapılmaktadır. Havran İlçesi Havran Barajı ve Savaştepe İlçesi Sarıbeyler Barajına bağlı sulama tesislerinde yapılan bakım-onarım çalışmalarıyla sulama alanları 80 arttırılmıştır.

Kurum olarak iklim değişikliği şartlarının gerektirdiği yatırımları yaparken, bir yandan kaynaktan abonelerimize, abonelerimizden ise doğaya kadar yol alan suyun serüveninden önce sağlıklı, sürdürülebilir kullanılması amacıyla, yaşam kaynağı olan suyun israfının önüne geçmenin gayreti içerisindeyiz. İklim değişiklikleri sebebiyle yeraltı su seviyelerindeki azalmalardan, kaynaklardaki kurumalardan, aşırı ve kontrolsüz kullanımlardan kaynaklı içmesuyu sıkıntısı yaşanan bölgelerde vatandaşlarımızın daha bilinçli ve kıymet bilen su kullanım anlayışı ile  “Bireysel tasarruf bilincini” oluşturmayı hedeflemekteyiz.

KONTROLLÜ SU TÜKETİMİ

6360 Sayılı Yasa ile kırsal mahallelerde su birim fiyatı, İlçe Merkezinin ¼’ü (25) oranında uygulandığından, abonelerimiz yaz aylarında temiz şebeke suyu ile kontrolsüz bir şekilde bahçe sulaması, hayvancılık ve turizm bölgelerinde havuz doldurma işlemi yapmaktadır. Yapılan bahçe sulaması ve hayvancılık ile abonelerimiz, ilgili mahallenin depo kapasitesinden daha fazla su tüketimi yaparak, temiz olan konut kullanma suyunu tüketmektedir.

Bunun sonucunda özellikle kırsal mahallelerde konut bazlı sadece içme ve kullanma suyu ihtiyacı olan abonelerimiz arasında adaletsiz ve eşit olmayan su dağılımı vatandaş nezdinde sorunlar meydana getirmektedir. Bazı Kırsal mahallelerde 1 abonenin 1 aylık su tüketimi 150-200-300 tonları bulmakta iken aynı mahallede yaşayan diğer abonelerimize bu aşırı ve adaletsiz kullanımlarından dolayı kırsal mahallelerde diğer aboneler mağdur edilmektedir. Bu sebeple İlimiz genelinde suyun yetersiz olduğu mahallelerde 63 bin 751 metre içme suyu sondaj çalışması yapılmış ve 2.241 lt/sn su temin edilmiştir.

Genel Müdürlüğümüzce; kırsal mahallelerdeki abonelik yönetim sistemlerini doğru yönetmek adına; bahçesi olan vatandaşlarımızın “bahçe ve bahçe ortak alan aboneliği”, hayvan işletmeciliği yapan vatandaşlarımızın “ahır aboneliği”, kırsal mahallelerde yaşan abonelerimizin konutlarında kullanmak için “konut aboneliği” imkanı verilmektedir. Böylece yaklaşık 1.kademe aralığında toplamda 15 m3 bahçe ve bahçe ortak alan aboneliğinden, 40 m3 ahır aboneliğinden ve 15 m3 konut aboneliğinden olmak üzere toplamda 70 m3’e yakın 1.kademe de su imkanı sağlamaktayız.

Kamuoyunda anlatıldığı gibi faturalandırmada herhangi bir zam uygulanmamış olup, suyun daha tasarruflu, ekonomik, adaletli ve eşit kullanılması için kademe düzenlenmesi yapılmıştır. Vatandaşlarımız bu abonelikler için Kurumumuza başvuru yapabilmektedir.

 

 

 

BASKİ Genel Müdürlüğü Alacaklarının Telefon ile aranmak süratiyle ödenmeye davet edilmesi hizmet alım işi, 4734 sayılı kanunun 21.f maddesi ile mevzuata uygun olarak gerçekleştirilmiş olup, söz konusu ihale kapsamında 144 bin 373 aboneye ulaşılmış ve toplamda 5 milyon 400 bin liralık tahsilat yapılarak kurum menfaati sağlanmıştır. Kamuoyunda söylendiği gibi ihale bedeli kadar tahsilat yapılmamış beyanları gerçeği yansıtmamaktadır.

İlimiz sınırları içinde bulunan her haneye, işyerine, tesise ve çeşmeye; kısacası her musluğa kullanılabilir temiz içmesuyu temin ederken; arka planda suyun yönettiği değil suyu yöneten bir kurum olarak; sürdürülebilir ve çağdaş hizmet anlayışı ile vatandaşlarımıza 7/24 hizmet vermeye devam edeceğiz."

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: BİZ, SORDUK,
Yorumlar
Haber Yazılımı