Haber Detayı
09 Nisan 2020 - Perşembe 12:59 Bu haber 3855 kez okundu
 
Balıkesir de turizm çeşitliliği
Tabiki biz bunlara ne kadar sahip olsak da yeteri kadar turiste ev sahipliği yapamıyoruz. Mevcut nüfusu 1.2 Milyon olan şehrimiz yaz aylarında yerli turistlerin ilgisiyle birlikte 3 Milyona ulaşıyor.
TURİZM Haberi
Balıkesir de turizm çeşitliliği

Balıkesir, Marmara ve Ege’de uzanan kıyıları, sahip olduğu jeotermal kaynakları, biyolojik çeşitliliği ve tarihsel atmosferi bir arada yaşatan güçlü bir turizm profiline sahip harika bir şehir.

***

Tabiki biz bunlara ne kadar sahip olsak da yeteri kadar turiste ev sahipliği yapamıyoruz. Mevcut nüfusu 1.2 Milyon olan şehrimiz yaz aylarında yerli turistlerin ilgisiyle birlikte 3 Milyona ulaşıyor.

***

Elbette yabancı turistlerde geliyor ama yeteri kadar değil. Hedefimiz her zaman daha çok olmalı bunun için de Belediyemizin Kültür ve Turizm bakanlığı ile ortak çalışmalar yürütmesiyle sağlanacaktır. Edremit ilçesinde bulunan havaalanının yurtdışı uçuşlara daha fazla açılması, 5 yıldızlı otellerin tatil beldelerinde aktif rol alması ile birlikte gerçekleşecektir. Ayrıca şehrimiz gastronomi alanında da oldukça zengin bir alt yapıya sahip.

***

Onlardan bahsedecek olursak,  Ayvalık ve Edremit ilçelerinde zeytin üretimi önemli bir turizm sembolüdür. Tüm ilçelerimiz ayrı bir güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır. Balıkesir höşmerim tatlısı, Edremit çizik zeytini, çeşnili zeytinyağları, Gönen baldo pirinci, Gönen eti, Manyas kelle peyniri, Susurluk tostu ve ayranı, Ege otları, Deniz ürünleri, Balıkesir kaymaklısı en önemli gastronomik değerleri oluşturmaktadır.

***

Aynı zamanda tarım kenti olan Balıkesir tarım turizmi olarak da bilinen agro-turizm faaliyetleri için güçlü bir potansiyel oluşturmaktadır. Ayvalık, Burhaniye, Gömeç, Havran ve Edremit kırsal yapıları, doğal güzellikleri barındırdıkları alternatif turizm çeşitleri ile agro-turizm için bir merkezi konuma sahiptir. Bunun yanında Kültür turizmi, doğa turizmi, trekking, jeep safari, kuş gözlemciliği, botanik geziler, av turizmi, astro turizm, geriatni turizmi, Kaz Dağı milli parkı, Kuş cenneti milli parkı v.b bir çok turizme sahibiz.

***

Her konuda verimliliği olan şehrimizin şuan ülkemizin en önemli turizm şehri olması gerekirken bulunduğumuz konum oldukça üzücü. Şehrimizde yetişen genç nüfus bunlardan mahrum kaldığı için farklı şehirlere göç etmekteler ve git gide yaşlı nüfusa sahip iller arasına altın harflerle yazılmak üzereyiz. Demem o ki şehrimize sahip çıkalım kendimizi geliştirelim bu doğal güzellikleri ortaya çıkaralım ve ekonomik alanda da söz sahibi olalım.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Balıkesir, de, turizm, çeşitliliği,
Yorumlar
Haber Yazılımı