Haber Detayı
01 Nisan 2020 - Çarşamba 18:05 Bu haber 19754 kez okundu
 
BALIKESİR'DE SON DURUM
Korona virüsü ile ilgili son durumu değerlendiren İl Sağlık Müdürü Fevzi Yavuzyılmaz, "Rakam konusunda yetkililerinin olmadığını ve rakam açıklama yetkisinin sadece Sağlık Bakanlığına ait olduğunu" ifade etti.
SAĞLIK Haberi
BALIKESİR'DE SON DURUM

SOKAĞA ÇIKMAYIN

Balıkesir’deki son durumu anlatan İl Sağlık Müdürü Yavuzyılmaz: “Bakanlığımızca Çin’den tedarik ilaçları geçtiğimiz hafta teslim alarak doktorlarımızın uygun gördüğü hastalara vermeye başladık. Balıkesir’de ilaç, tıbbi donanım ve yoğun bakım ünitelerinde herhangi bir eksiğimiz yok halkımız bu konuda müsterih olsun” şeklinde konuştu.

Tüm dünyada etkili olan COVIT-19 virisüyle ilgili alınan tedbirler titizlikle uygulanmaya devam ederken İl Sağlık Müdürü Fevzi Yavuzyılmaz Balıkesir’de ki son durumu değerlendirdi. Özellikle sağlık konusunda tüm tedbirlerin en üst seviyede alındığını ve titizlikle uygulandığını ifade eden Yavuzyılmaz, rakam açıklama konusunda yetkilerinin olmadığını ve rakam açıklama yetkisinin sadece sağlık bakanlığına ait olduğunun altını tekrardan çizdi.

 

İLAÇLARI 1 HAFTADIR UYGULUYORUZ
Özellikle bazı basın yayın organlarının Çin’den getirilen ilaçların Cumartesi günü Balıkesir’e ulaştığı yönünde yaptığı haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade eden Yavuzyılmaz; “Bazı yerel ve sosyal medya hesaplarında ilaçların yeni geldiğine dair haber ve yorumlar görüyoruz. Bahse konu ilaçlar sağlık bakanlığımız tarafından geçtiğimiz hafta getirildi ve aynı gün ambulans uçaklarla dağıtımı yapıldı. Bir haftadır bu ilaçları hekimlerimizin uygun gördüğü hastalarımıza uyguluyoruz. Bu ilaçlar birçok ilaç gibi hemen her hastaya uygulanamıyor. Bu nedenle hekimlerimizin tetkikleri ve olurları ile uygulanabilen ilaçlar. Bilim Kurulunun da ifade ettiği gibi hastalarımıza bu ilaçların iyi gelmesini ümit ediyoruz” dedi.

 

BU SÖZÜM GENÇLERE
COVIT-19 vakalarıyla ilgili Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sürekli yaptığı uyarıyı tekrar eden İl Sağlık Müdürü Yavuzyılmaz sözlerini şöyle sürdürdü: “Sevgili gençler korona virüsü vakaları 65 yaş üsttü yaşlılarımızı sağlık açısından büyük oranda olumsuz etkiliyor. Zaten yaşlılarımızı korumak için devletimiz 65 yaş üstü vatandaşlarımızın sokağa çıkmasını yasakladı. Evet. Bu hastalık gençlerimizde daha düşük oranlarda reaksiyon gösteriyor. Bunu bilim kurulumuz ve bakanlığımız sürekli duyuruyor. Bu sebeple ‘Bana bir şey olmaz’ mantığıyla dışarıda dolaşmanız size bu hastalığın bulaşmayacağı anlamına gelmiyor. Bilmediğiniz veya bugüne kadar sizde tespit edilemeyen kronik hastalıklarınız olabilir. Bu hastalık size de zor anlar yaşatabilir. Birçoğunuza hiç bir şeyde yapmayabilir. Ama bu hastalığın taşıyıcısı olacağınızı unutmayın. Dışarıya çıktıktan sonra eve döndüğünüzde annelerinizin, babalarınızın veya diğer aile büyüklerini bu hastalığı bulaştırabilirsiniz. Lütfen sokağa mecbur kalmadıkça çıkmayın”.

 

KENDİ AİLEMİ BİLE TEMBİHLEDİM
Korono virisüyle ilgili en önemli tedbirin 3. şahıslarla teması kesmek olduğunu ifade eden İl Sağlık Müdürü Fevzi Yavuzyılmaz sözlerini şöyle noktaladı: “Yaşanan virüs salgınını herkesin önemseyip tedbirli davranmasını ve açıklanan kararlara koşulsuz riayet etmesini istiyoruz. Ben bir hekim olarak Trabzon’da ki aile apartmanında yaşayan annemi, babamı büyüklerimi kardeşlerimi arayarak uyardım. ‘Apartman içi ziyaretleri yapmayın. Büyüklerin ihtiyaçlarını karşılayın ama evlerine girmeyin. Annemden babamdan dahi uzak durun’ diyerek uyardım. Bu iş bu kadar önemli ve bu kadar ciddi. Sevdiklerinizi bu virüsten korumak istiyorsanız çekirdek aile düzenine devam edin. Komşu ziyaretlerini dahi yapmayın”.

 

SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZA MİNNETTARIZ
Korona Virüsü nedeniyle tüm sağlık kuruluşlarında yoğun mesai harcayan meslektaşlarına “Minettarız” diyerek seslenen İl Sağlık Müdürü Fevzi Yılmaz; “Fedakarca çalışan, hastalarımızı iyileştirmek adına gecelerini gündüzlerine katan tüm meslektaşlarımızı, yardımcı sağlık çalışanı personellerimize teşekkürü bir borç biliyoruz. Yaptıkları bu fedakarlık zor bir dönemden geçen ülkemizde bu hastalığın yayılmasını önlemek bir yana hastalığa yakalanan vakaları iyileştirmek adına unutulmayacaktır. Tüm çalışanlarımıza minnettarız.” dedi.

 

BİR TEŞEKKÜR DE VALİLİĞE

Bu zor süreçte gerek hastanelerin ihtiyaçlarının giderilmesi, gerekse alınması gereken kararların vakit geçirilmeksizin alınması noktasında büyük gayret gösteren başta Valimiz Sayın Ersin Yazıcı olmak üzere, tüm emeği geçen herkese teşekkür eden Müdür Yavuzyılmaz, “Taleplerimiz vakit geçirilmeksizin karşılanıyor. Bugün sağlık kurumlarımızda eksiğimizin olmaması noktasında öncelikle Sağlık Bakanlığımızın, sonrasında ise Balıkesir Valiliğinin büyük rolü vardır. Bu nedenle emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu

Kaynak: Editör:
Etiketler: BALIKESİR'DE, SON, DURUM,
Yorumlar
Haber Yazılımı