Haber Detayı
23 Kasım 2020 - Pazartesi 10:46 Bu haber 9217 kez okundu
 
BALIKESİR'DE BİR ŞEHİT MEZARI
Şehit Erkek oğlu Ahmed’in mezarı
GÜNDEM Haberi
BALIKESİR'DE BİR ŞEHİT MEZARI

Şehrin içindeki bir şehit mezarı da “Erkekoğlu Ahmet”in mezarıdır. Erkekoğlu Ahmet Efe işgal yıllarında Sındırgı Dağlarında Kaymakam İbrahim Ethem Bey’in müfrezelerinde bulunuyordu. Bigadiç Alabarda Dağında Yunan kuvvetleriyle girilen bir çatışmada şehit olmuştu. Yunanlılarla birlikte bulunan bazı Yunancı hainler cesedini tanımışlar, Yunanlılar da kafasını kesip Balıkesir’e getirmişlerdi.

 

 

 


Hemen aileden birini çağırmışlar, kardeşi gitmişti. Yunan kumandanı masasının üstünde duran kutuyu işaret ederek açmasını istemişti. Kardeşi kutunun içinde paçavralara sarılı ağabeyinin kafasını görünce alıp gözlerinden öpmüş, göğsüne bastırarak alıp eve götürmüştü. Anası yavrusunun kellesini görünce mezarlığa değil, her gün görmek için hemen evinin karşısında yolun kenarına gömülmesini istemişti.
Başçeşme Mezarlığına giderken yolun hemen kenarında(şimdi kesilmiş) bir çınar ağacı vardı. O ağacın dibine köprünün başında gömülmüştü.
Biz çocukken (1950lerin ortalarında) İvrindi-Edremit yolu üzerinde derenin kenarında, köprünün başında bir mezar taşı vardı. Üzerinde şunlar yazıyordu:

“KELLESİ BURDA GÖVDESİ ALABARDA DAĞINDA ERKEKOĞLU AHMED RUHUNA FATİHA”

Bir su taşkınında mezar taşı yerinden sökülüp, sele kapılıp, kaybolmuş gitmişti.
Fotoğrafta görülen köprü başında gömülüydü Şehit Ahmet’in kellesi.
Geçerken işgal yıllarında rahat yatağında yatmak varken işgal kuvvetlerine karşı “BU VATAN BİZİM.” Diyerek dağ başlarında şehit olan bu yirmi beş yaşındaki delikanlıyı hatırlayın. Lütfen hatırlayın ve paylaşarak bilmeyenlere de anlatın.
Bu vatan bizim..
Şehit Erkekoğlu Ahmed’in ruhuna Fatiha.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BALIKESİR'DE, BİR, ŞEHİT, MEZARI,
Yorumlar
Haber Yazılımı