Haber Detayı
11 Ağustos 2015 - Salı 00:29 Bu haber 285 kez okundu
 
İdil Grup Yemek Sanayi Tic. LTD. Şti Kamuoyuna Duyuru
İdil Grup Yemek Sanayi Tic. LTD. Şti olarak muhataplarımıza ve müşterilerimize aşağıdaki açıklamaları yapma durumu hasıl olmuştur.
DÜNYA Haberi
İdil Grup Yemek Sanayi Tic. LTD. Şti  Kamuoyuna Duyuru

İdil Grup Yemek Sanayi Tic. LTD. Şti olarak muhataplarımıza ve müşterilerimize aşağıdaki açıklamaları yapma durumu hasıl olmuştur.

Firmamız 2008 yılından bu yana tüm resmi kurum ve kuruluşlara hizmet vermektedir.  Son günlerde basın yayın organlarından şirketimiz hakkında kamuoyunu yanlış yönlendiren haberlere yer verilmiştir.  Bu bahsedilen bazı basın yayın organlarında verilen yanlış bilgilerin aksine, şirketimizin tüm kalite standart belgeleri ve yeterlilik belgeleri tarafımızda mevcuttur. Bu belgeleri istenildiği takdirde tüm müşterilerimiz ve kamuoyu ile rahatlıkla paylaşabiliriz.

KDV konusunda iş yaptığımız kurumları yanılttığımız iddia edilmiştir. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 45404272 sayılı yazısında “KDV oranları, KDV kanunun 28. Maddesinin verdiği yetkiye dayanılarak yayımlanan 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararnamesine ekli 1 sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için %1, 2 sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için %8, bu listelerde yer alamayan vergiye tabi işlemler için %18 olarak tespit edilmiştir. Buna göre, söz konusu hizmetin sunulması sırasında tarafınıza yapılan teslim ve hizmetlerin ayrıca faturalandırılması ya da organizasyon hizmeti için düzenlenecek faturada bedeller ayrıştırılmak suretiyle bu teslim ve hizmetler için karşılaştırılan oranlarda KDV hesaplanması mümkün değildir” denilmiştir. Dolayısıyla kamuoyunda yer alan Yemeğe ayrı, organizasyona ayrı fatura kesilir ibaresi tamamen yanlış bir bilgidir.

Yine aynı basın yayın organlarında yetkimiz olmadan Balıkesir ili dışında yemek hizmeti verdiğimiz iddia edilmiştir. Resmi kurumlar ile yapılan anlaşmalarımızda idari şartnamelerde bulunan 18. madde firmamıza “söz konusu hizmet alt yüklenici firma ve firmalara yaptırılabilir” yetkisi vermektedir. Dolayısıyla firmamız yeterlilik belgeleri ve idari şartnamelerde bulunan maddeler gereğince Balıkesir ili sınırları dışında resmi kurum ve kuruluşlara verdiği hizmeti “alt yüklenici firmalara” yaptırmıştır. Haberlerde bahsi geçen ilçedeki yemek organizasyonu o bölgede bulunan yerel bir firmaya yaptırılmıştır.
Yine aynı basın yayın organlarında “Soylukan Grup” firması ile ortak olduğumuz, bu firma ile birlikte çalıştığımız iddia edilmiştir. Firmamızın söz konusu firma ile uzaktan yakından alakası, iş birliği ve ortaklığı yoktur. Altını çizerek yeniden belirtmekte fayda görüyoruz; Bahsi geçen firma ile İdil Grup Yemek Sanayi’nin hiçbir şekilde ortaklığı bulunmamaktadır.

Yine aynı basın yayın organları Taşımalı yemek hizmetlerimizde TSE belgelerinin yapılan ihalede gerek olmamasına rağmen ihale şartnamesine konduğunu iddia etmiştir.  Bu bilgi tamamen asılsızdır. Söz konusu TSE standartı belgelerinin olması,   Kamu İhale Kanununun ilgili maddesine göre “Taşımalı Yemek Hizmeti” ihalelerine konulması uygun görülmektedir. Yani söz konusu TSE Belge şartları haberlerde sunulanın aksine firmamız tarafından değil, Kamu İhale Kanununa göre; işi veren kurum tarafından şartnameye konulmuştur.


Söz konusu haberlerde “ihalelere dosya verilmediği ve raiç bedel üzerinden hiçbir şekilde kırım yapılmadığı ayrıca kurumun zarar ettirildiği” iddia edilmiştir. Söz konusu ihale için 7 firma ihale şartnamesini satın almış, 3 firma dosya kullanmış ve ihale sonunda iş İdil Yemek Grup LTD. ŞTİ’e kalmıştır. Söz konusu ihalenin raiç bedeli 2.580.200,00 olmasına rağmen firmamız tam 535.700,00 TL kırım (indirim) yaparak ihaleyi almıştır. Yani alınan ihalede kurumu zarar ettirdiğimiz iddiası tamamen asılsızdır. Ayrıca firmamız tarafından alınan ihalede yapılacak iş sadece yemek organizasyonundan ibaret değildir. İhaleye göre firmamız ilgili kuruma toplam 13 kalemden oluşan hizmetleri sunmuştur.  
Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.                                                                          

İdil Grup Yemek San. Tic. LTD. ŞTİ
                                                                                     
Yönetim Kurulu

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı