Haber Detayı
04 Ağustos 2015 - Salı 02:03 Bu haber 267 kez okundu
 
Dursunbey Doğal Afetlere Hazır
Balıkesir’in Dursunbey İlçesinde Afet Acil Eylem planı geliştirilmek ve olası acil durumlarda planlı olarak uygulanmak üzere yeniden gündeme getirildi.
DÜNYA Haberi
Dursunbey Doğal Afetlere Hazır

Balıkesir’in Dursunbey İlçesinde Afet Acil Eylem planı geliştirilmek ve olası acil durumlarda planlı olarak uygulanmak üzere yeniden gündeme getirildi. Dursunbey Kaymakamı Yaşar Aksanyar, olası bir afet durumunda geliştirilecek Afet müdahale planı ile gönüllü ekiplerin görevlendirmelerini yapacaklarını belirterek, "Geliştireceğimiz müdahale planını kâğıt üzerinde yaşamak yerine, realitede geliştireceğiz. Ayrıca bu konuyu yapacağımız toplantılarda katılımcılar ile paylaşarak görüş alışverişinde bulunacağız. Ayrıca bu planlamalar medya yoluyla Vatandaşlarımıza da aktarılacak" dedi.

Kaymakamlık toplantı salonunda Kaymakam Aksanyar başkanlığında yapılan Afet Acil Eylem planı görüşmesine, Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan, Belediye Başkan Yardımcısı Sadettin Aslan, daire müdür ve amirleri ile Basın mensupları katıldı. Kaymakam Yaşar Aksanyar, Dursunbey’de oluşabilecek dolaylı afet durumlarında oluşabilecek zararı en az seviyeye indirmek, olaylara en seri şekilde müdahale etmek gerektiğini belirterek, insanların normal yaşamlarına dönmeleri için öncelikle plan yapmanın önemli olduğunu söyledi. Kaymakam şöyle konuştu;

"Böyle kalabalık bir grupla toplanmamızın sebebi, İlçemizdeki gelişmiş beyinlerin her birinin fikrini alabilmek. Bugün aslında Dursunbey İlçesinin krizlere ve afetlere hazırlık seviyesini gözden geçirelim, bir afet olduğu anda neler yapabiliriz, hareket kabiliyetimizle bunu nasıl geliştirebiliriz konusunda bir arayış için bir araya geldik. Biliyorsunuz dün akşamdan beri Çanakkale’de dört tane deprem oldu. 3,5 - 4 seviyesinde. Çevremizde de oluyor son bir ay içerisinde yakın civarımızda yaklaşık 15 - 20 tane deprem oldu. Dolayısıyla ben bu ilçede çalışan bir yönetici olarak aslında afetlere ve krizlere hazırlık seviyemizin çok da arzu ettiğimiz seviyede olmadığını değerlendiriyorum, gözlemliyorum. Biliyorsunuz afet dediğimiz hadise doğal afetler ve insani afetler olarak iki şekilde karşımıza çıkıyor. Biz Dursunbey İlçesinde özel spesifik lokal doğal afetlerle de de mücadele etmek zorunda kalabiliyoruz. Bugüne kadar çok büyük doğal afet düzeyinde afet burada gerçekleşmemiş şükür. En azından deprem anlamında çok ciddi bir afet gerçekleşmemiş. Ama çoğu ilçelerde kriz planlamaları yapılır, afet planlamaları yapılır ama bunlar kâğıt üzerinde kalır. Bugün burada bulunan arkadaşlarımızla ve sonrasında genişletilerek, sorumluluğu zenginleştirebileceğimiz, kendisini vicdanen sorumlu hisseden arkadaşlarımızdan benim ricam şu. Baştan bu işi samimi olarak ele alalım” dedi.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Başkanlığının hazırladığı 2013-2017 eylem planı hakkında bilgi veren Kaymakam Aksanyar, toplantıda Dursunbey’de son zamanlarda yaşanan kayıp vakalarına da değindi. Geçtiğimiz haftalarda Ericek mahallesinde Kaybolan yaşlı kadının kurumlar arasında oluşturulan gönüllü arama kurtarma ekibi ile bulunduğuna dikkat çeken Kaymakam Yaşar Aksanyar, bu tür durumlarda gönüllü ekiplerin bir an önce bir araya gelmesinin de önemine değindi. İlçede meydana gelen diğer doğal afet olaylarında da birlik ve beraberliğin önemine değinen Kaymakam Yaşar Aksanyar, geçtiğimiz ilkbahar aylarında meydana gelen dolu afetinde Belediye’den yapılan duyuruların ardından vatandaşların aldığı tedbirlerin sevindirici olduğunu söyledi.

DEPREM SONRASI OLUŞACAK KRİZ ANINDA GÖNÜLLÜ EKİPLER CUMHURİYET MEYDANINDA BULUŞACAK

Olası bir deprem durumunda oluşacak çeşitli senaryolara değinen Kaymakam Yaşar Aksanyar depremin hemen ardından paniğin başladığını ve tüm iletişim araçlarının devre dışı kaldığına dikkat çekti. Böyle bir durumda kendini gönüllü adleden kurtarma ekiplerinin Kaymakamlık önünde bulunan Cumhuriyet Meydanında bir araya geleceğini belirten Kaymakam Aksanyar, oluşacak krizin ardından bölgelere ayrılacak ilçeden mahalle sorunlularının gerçek bilgi akışını burada oluşacak kriz masasına bildirmelerini istedi. Şu anda ilçe genelinde gönüllü ekiplerin oluşturulmaya başlandığını söyleyen Kaymakam Aksanyar, bu gönüllülerin özellikle hızlı bilgi akışı için motosiklet, otomobil sahibi kişilerden oluşturulmaya çalıştığını ifade etti. Bu ekipleri ilerleyen günlerde kamuoyuna duyurulacağını söyleyen Kaymakan Aksanyar, krizlerde en önemli durumun soğukkanlılık olduğuna da dikkat çekti.

Yaklaşık iki saat süren toplantının sonunda Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan’da söz aldı. Başkan Bahçavan bu toplantının önemine değindi. Olası bir afet durumunda nasıl müdahale edileceği ve çeşitli konularda eğitimin kimin vereceğini merak ettiğini ifade eden Başkan Bahçavan, bu konuda eğitim almak istediklerini ifade etti. Afetler ile ilgili tecrübeleri olmadığı için eğitimlerin şart olduğunu belirten Başkan Bahçavan, Ayrıca sarf malzemesi ile ilgili de Dursunbey Belediyesi olarak her zaman destekçi olacaklarını ifade etti.

Toplantıda Kaymakam Yaşar Aksanyar, Çatı eylem planının oluşturulması için Ahmet Hayat, Ahmet Köse ve Ahmet Kolukısa’ya çeşitli görevler verdi. Toplantının sonunda katılımcılara teşekkür eden Kaymakam bu toplantını kısa süre içinde tekrarlanacağını sözlerine ekledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı