Haber Detayı
31 Temmuz 2015 - Cuma 00:34 Bu haber 254 kez okundu
 
Büyükşehir Denizleri Temizliyor
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin denizlerin temizlenmesi için başlattığı seferberlik tüm hızıyla devam ediyor.
DÜNYA Haberi
Büyükşehir Denizleri Temizliyor

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı tarafından denizlerin temizlenmesi için 2 adet deniz süpürge gemisi 4 adet personeliyle birlikte hizmet alımı kapsamında kiralandı. Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Ayşın Şirvancı, “Tekneler Bandırma-Erdek-Marmara ve Avşa Adaları ile Edremit Körfezinde yer alan Akçay-Altınoluk-Burhaniye-Ayvalık bölgelerinde temizlik çalışması yapmaktadır. 20 metreküp katı atık ve 20 metreküp sıvı atık toplama kapasitesine sahip gemiler aynı zamanda bölgemizdeki acil durumlara da müdahale edebilecektir” dedi.
DENİZ SÜPÜRGE GEMİLERİNİN ÖZELLİKLERİ

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Ayşın Şirvancı, Deniz Süpürge Gemileri'nin çok yönlü ve avantajlı özelliklere sahip olduğunu belirtti. Deniz Süpürge Gemileri; arızalı bir gemiyi çekebilir, üzerlerindeki vinç ile batan bir tekneyi çıkartabilir, yangına müdahale edebilir yada arkasında bulunan 300 metrelik bariyer sistemiyle kaza yapan gemiden sızan petrol, yağ ve benzeri tehlikeli atıkların denize yayılmasını önleyerek kendi bünyesine çekebiliyor.
YÜZEY TEMİZLİK ÇALIŞMALARI YAZ BOYUNCA SÜRECEK

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Ayşın Şirvancı, “Temmuz ayında yapılan çalışmalarda Körfez ve Bandırma Bölgesinden çeşitli atıklar toplanmıştır. Toplanan bu atıkların yüzde 80'i plastik, yüzde 10'u deniz bitkisi, yüzde 6'sı tahta ve kağıt, yüzde 3'ü cam ve yüzde 1'ini de metaller oluşturmaktadır” dedi.


Ayşın Şirvancı, deniz yuzeyi temizlik çalışmalarının yaz sezonu boyunca devam edeceğini, sahillerin sürekli kontrol altında tutulacağını ve periyodik olarak taramalar yapılacağını bildirdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı