Haber Detayı
24 Temmuz 2015 - Cuma 02:07 Bu haber 209 kez okundu
 
Hasarlı eklemlere artroskopik müdahale
Spor yaparken, yürürken, hatta arabaya binerken bile zarar görebilen eklemlerin tedavisinde küçük deliklerden girilerek gerçekleştirilen artroskopi yöntemi olumlu sonuçlar veriyor.
DÜNYA Haberi
Hasarlı eklemlere artroskopik müdahale

Spor yaparken, yürürken, hatta arabaya binerken bile zarar görebilen eklemlerin tedavisinde küçük deliklerden girilerek gerçekleştirilen artroskopi yöntemi olumlu sonuçlar veriyor. Yöntemde eklem içerisine çok küçük bir delikten giriliyor ve yapılar bir kamera aracılığıyla ekrana aktarılıyor. Sonrasında ise diğer bir noktadan eklem içerisine küçük bir veya birkaç delikten girilerek tanı ve tedavi yapılıyor.  Özel İzmiryolu Sevgi Hastanesi  Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Fahrettin Özhan, spor yapan insan sayısı arttıkça eklem sorunlarının da arttığın söyledi. Sürer ayrıca yaşlı kişilerde oluşan kas güçsüzlüğü nedeniyle de eklem sorunlarının ortaya çıktığını belirtti.

Operasyon tek bacak uyuşturularak yapılabiliyor 

Artroskopi ameliyatının, hastaya bağlı olarak sadece işlem yapılacak bacak ya da belden aşağısı uyuşturularak gerçekleştirildiği gibi tamamen uyutularak da yapılabildiğini belirten Op. Dr. Fahrettin Özhan, artroskopinin açık ameliyattan daha avantajlı olduğunu söyledi ve avantajları şöyle sıraladı:
1. Artroskopik cerrahi, konusunda deneyimli bir cerrah tarafından yapıldığında, çevre dokulara zarar vermeden, büyük kas kesileri yapmadan, doğrudan eklem içine girilmesine ve sadece hasta olan dokulara müdahale edilmesine olanak sağlıyor. Böylece operasyon sonrası iyileşme süreci çok daha rahat ve ağrısız geçiyor.
2. Ameliyat sırasında, hasta isterse, monitörden dizinin içini izleyebiliyor.
3. Artroskopik cerrahi sırasında eklem içi yapıları çok yakın ve büyütülmüş olarak görülüyor. Bu sayede hastalıklı dokular çok daha iyi teşhis ve tedavi edilebiliyor.
4. Eklem hareketlerini sağlayan iyileşmesi zor ve ağrılı kas, kapsül gibi dokulara hiç dokunulmuyor. Bu sayede de ameliyat sonrasındaki eklem hareketleri ağrısız ve rahat oluyor.
5. Enfeksiyon riski açık cerrahiye göre çok daha düşük.
6. Kanama riski yok veya çok az.
7. Ameliyat kesileri küçük olduğu için yara problemi olmuyor.
8. Artroskopi ile gerçekleşen menisküs ameliyatları ortalama 1 saat sürüyor. Hastalar ameliyatın olduğu gün hastaneden taburcu olabiliyor ve kısa sürede sosyal hayatına dönebiliyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı