Haber Detayı
22 Temmuz 2015 - Çarşamba 00:08 Bu haber 140 kez okundu
 
AKIN; "UYARI LEVHASI VAR MI?"
CHP Milletvekili Ahmet Akın Dursunbey'de 2 gencin Orman Bölge Müdürlüğü'nün yangın söndürme göletinde boğulması olayını TBMM'ye taşıdı.
DÜNYA Haberi
AKIN;

CHP Milletvekili Ahmet Akın Dursunbey'de 2 gencin Orman Bölge Müdürlüğü'nün yangın söndürme göletinde boğulması olayını TBMM'ye taşıdı. Akın "Gerekli uyarı levhaları var mıydı?" diye sordu.

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Balıkesir’in Dursunbey'de 2 gencin Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yangın söndürmede kullanılan gölette boğulması olayını TBMM gündemine taşıdı. Akın, konuya ilişkin olarak Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na bir yazılı soru önergesi sundu.CHP’li Akın, her yaz mevsiminde onlarca vatandaşın serinlemek amacıyla girdiği yangın söndürme göletlerinde boğulduğuna dikkati çekti.


Bu durumun yangın söndürme göletlerinde güvenlik zafiyeti bulunduğuna dair şüpheleri güçlendirdiğini vurgulayan Akın, “Yangın söndürme göleti inşasına ve alınacak güvenlik önemlerine ilişkin olarak diğer ülkelerdeki örnekleri incelendi mi? Bu göletlere ilişkin bir sıkıntı olduğu açıkça ortadadır” diye konuştu.


Gölette yaşamlarını yitiren gençlerin ailelerini arayarak görüştüğünü, başsağlığı ve sabır dileğinde bulunduğunu belirten Akın, konuya ilişkin olarak yetkililerden de bilgi aldığını ve olayın takipçisi olmaya devam edeceğini ifade etti.Akın, önergesinde Bakan Eroğlu’na şu soruları yöneltti


“-Balıkesir’de meydana gelen bu boğulma olayına ilişkin Bakanlığınızca bir araştırma yapılmış mıdır?


-Söz konusu olay öncesinde yangın söndürme göletinde gerekli uyarı levhalarının bulunmadığına dair iddialar doğru mudur? Eğer uyarı levhaları yoksa bu durum Bakanlığınızın hangi politikası ile örtüşmektedir?


-Kurtarma ekiplerinin olay yerine geç ulaştığına dair iddialar doğru mudur?


-Ülke genelinde yangın söndürme göletlerinde boğulma olaylarının yaşanmasının önlenmesine yönelik tedbirleri artırmaya yönelik Bakanlığınızca yapılan bir çalışma var mıdır?


-2003-2014 döneminde yıllar itibarıyla yangın söndürmede kullanılan göletlerde kaç boğulma olayı yaşanmıştır?”

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı