Haber Detayı
19 Ağustos 2015 - Çarşamba 09:16 Bu haber 269 kez okundu
 
Engelliye Akıllı Kart Zulmü
Büyükşehir'in yeni akıllı kart sistemi vatandaşa çile çektirmeye devam ediyor.
DÜNYA Haberi
Engelliye Akıllı Kart Zulmü

Büyükşehir'in yeni akıllı kart sistemi vatandaşa çile çektirmeye devam ediyor. Yeni sistemin son mağdurları ise engelli vatandaşlarımız oldu. Bakanlığın engelli vatandaşlara verdiği haklar Türkiye Cumhuriyeti'nin her ilinde geçerliyken, Büyükşehir Belediyesi bu hakları yok sayıyor ve Engelli vatandaşlardan haksız yere para talep ediyor. Üstelik alınan para karşılığında verilen makbuzun hiç bir resmi geçerliliği yok.

Balıkesir Belediyesi'ne ait özel halk otobüslerinden yararlanmak isteyen engelli vatandaşlar yasal olmamasına rağmen 2 TL ücret ödemeye zorlanıyor. Aksi takdirde engelli vatandaşlar otobüsten indiriliyor. Yaşadıkları mağduriyeti gidermek için Büyükşehir Belediyesi'ne başvuran engelli vatandaşlar karşılarında bir tane bile yetkili bulamıyor. Büyükşehir engelli vatandaşları Balkart merkezine yolladığında ise durum daha da işin içinden çıkılmaz hale geliyor.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın engelli vatandaşlara verdiği toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanma hakkı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nde geçerli değil. Belediye engelli vatandaşlardan 7,5 TL ücret talep ediyor. Üstelik bu paranın karşılığında ne bir fatura nede resmi bir evrak veriliyor. Geçtiğimiz gün olayın benzerini yaşayan B. isimli engelli vatandaş vermek zorunda kaldığı  7,5 TL karşılığında makbuz talep ediyor. İlk önce verilmek istenmeyen makbuz daha sonra zoraki de olsa vatandaşa veriliyor. Fakat verilen makbuzun üzerinde "Engelli Vatandaş" değil, "65 yaş üstü" ibaresi yer alıyor. Çünkü yasalara göre engelli vatandaşlardan para almak yasak. Öte yandan verilen makbuzun üzerinde Balkart'a ya da Büyükşehir'e ait olduğunu gösteren hiç bir ibare yok. Maliye tarafından bu makbuzların ne adına kesildiği ve takibinin nasıl sağlandığı inceleme altına alınması gerek.
Engelli vatandaşlardan para talep etmek için "65 yaş üstü" ibareli sözde makbuz kesen Büyükşehir Belediyesi ise Engelli vatandaşlara olan bakış açısını da gözler önüne sermiş durumda... Başından beri öğrencisine, esnafına, engellisine, yaşlısına mağduriyet yaşatan bu yeni akıllı kart sisteminin üzerine gitmeye, yaşanan sıkıntılar giderilene dek devam edeceğiz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı