Haber Detayı
12 Temmuz 2015 - Pazar 21:24 Bu haber 348 kez okundu
 
Başkan Uğur Edincik te RES Açılışına Katıldı
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Bandırma ilçesi Edincik Mahallesi'nde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın katılımıyla açılışı gerçekleştirilen 225 milyon lira yatırım bedeli bulunan 23 rüzgar tribününün açılış törenine katıldı.
DÜNYA Haberi
Başkan Uğur Edincik te RES Açılışına Katıldı

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Bandırma ilçesi Edincik Mahallesi'nde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın katılımıyla açılışı gerçekleştirilen 225 milyon lira yatırım bedeli bulunan 23 rüzgar tribününün açılış törenine katıldı. Balıkesir Valisi Mustafa Yaman, Ak Parti Milletvekilleri Sema Kırcı, Mahmut Poyrazlı, Ak Parti İl Başkanı Dinçer Orkan, bürokratlar ve iş dünyasının temsilcilerinin yer aldığı açılışta konuşma yapan Başkan Uğur, Balıkesir'e kazandıracakları bilim merkezinin ihtisas alanının yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji olacağını belirtti. Balıkesir'de Türkiye'de üretilen enerjinin yüzde 25'nin üretildiğini kaydeden Başkan Uğur, "Bugün ikinci enerji üreten tesisin açılışını gerçekleştiriyoruz. Balıkesir enerji üreten bir il. Bizde Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak TÜBİTAK'la birlikte bilim merkezi kuracağız. Bilim merkezimizin ihtisas alanı yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji olarak belirledik. Çünkü Balıkesir'de Türkiye'de üretilen enerjinin yüzde 25'i üretiliyor. Bu yeni kurulan enerji kaynaklarıyla bu oran artacak. Bir yandan Balıkesir'de tarım ve hayvancılık faaliyetlerinde elde edilen atıklardan enerji elde edeceğiz. Bilim merkezimizin enerjisini güneş enerjisinden sağlayacağız. Bu tesis Balıkesir'imize, Bandırma'mıza, ülkemize hayırlı uğurlu olsun" dedi. 


Bakan Yıldız: "Tabi Kaynaklarımızda Ülkemizin Zenginliğidir"

Yerli sermayenin yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji alanında yatırım yapması için gerekli kolaylıkları sağlayacaklarını belirten Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, temiz enerji kaynaklarıyla çevreyi kirletmeden enerji üretiminin önünü açacaklarını söyledi. Türkiye'nin gelişimi ve büyümesini yerli kaynaklarıyla geliştirmek istediklerini vurgulayan Bakan Yıldız,  " Biz her yerde söylüyoruz, çevreye rağmen değil çevreyle birlikte gelişimi sağlayacağız. Bu güzel ülkenin Enerji Bakanı olmak çevreye karşı projelerin karşısında olmayı gerektirmiyor. Ben Çevre Bakanımızın işlerini kolaylaştırıyorum, onlarda bizim işlerimizi kolaylaştırıyor. Türkiye her yönüyle bir bütün. Bize zaman zaman soruyorlar; havadan sudan para mı kazanıyorsunuz diye. Evet kazanıyoruz.  RES'lerle havadan para kazanıyoruz, HES'lerle de sudan para kazanıyoruz. Bunlar Türkiye'nin kaynakları. Türkiye'nin denizi, ormanları nasıl ki ülkemizin zenginliğiyse tabi kaynaklarda ülkemizin zenginliğidir. O yüzden bu zenginliğe çok iyi değer vermemiz lazım" dedi. Bakan Yıldız'ın konuşmasının ardından tesisin açılış  kurdelesi kesildi. RES alanında yapılan teknik incelemenin ardından açılış töreni sona erdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı