Haber Detayı
08 Temmuz 2015 - Çarşamba 23:57 Bu haber 159 kez okundu
 
Altıeylül 'den Anlamlı Destek
Maddi sıkıntılar nedeni ile kapanan şizofreni hastalarının kafe'si Altıeylül Belediyesi ile yeniden canlandı.
DÜNYA Haberi
Altıeylül 'den Anlamlı Destek

Türkiye’de belediye ve hasta işbirliğiyle işletilen tek yer

Altıeylül Belediyesi’nin desteğiyle yeniden hayat bulan Mavi At Cafe’de şizofreni hastaları cam sanatı öğrenerek terapi yapıyor, el becerilerini geliştiriyor, topluma kazandırılmaları hedefleniyor. Başkan Zekai Kafaoğlu Plevne Mahallesi’nde bulunan kafeyi ziyaret etti, hastalarla birlikte cam sanatı işçiliği yaptı. Kafede üretilen ürünler yakında satışa çıkacak.


Altıeylül Belediyesi sosyal belediyecilik anlamında ilçede çok önemli bir çalışmaya daha imza attı. Şizofreni hastalarının toplumla buluşması adına açılan Mavi At Cafe hayata yeniden açıldı. Cafede Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi Doktoru Psikiyatrist Umut Karasu idaresinde hastalara cam sanatı işlemesi öğretiliyor. Cam İşleme Sanatı Ustası Davut Kapan hastalara cama nasıl hayat verileceği konusunda yardımcı oluyor. Bu cafede 1 yıl içerisinde 200 hasta rehabilite edilecek.


Bu cafe dünyada şizofreni hastalarının işleteceği 12. yer ancak, Türkiye’de belediye-hasta işbirliği ile işletilen tek mekan. Bu özellik de Altıeylül’de.


Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu geçtiğimiz günlerde Mavi At Cafe’yi ziyaret ederek şizofreni hastalarıyla biraraya geldi, onlarla sohbet etti, cam sanatı işledi. Kafaoğlu şizofreni hastalarının mutluluğuna ortak oldu.


“HASTALARIN HAYATA OLUMLU BAKMALARINI SAĞLIYORUZ”


Başkan Kafaoğlu projelerin merkezine mutluluğu ve insanı koyduklarını ifade ederek, “Hastalar bizim insanlarımız. Yıllardır toplumdan uzaklaştırılan, evlerinden çıkmayan insanlar şimdi ise kendi işlerini yapma becerilerini kazanmış oluyorlar.Biz belediye olarak kafenin yerinin tutulması, çevre düzenlemesinin, kafedeki mutfak eşyaları ve ışıklandırma konusunda yardımcı olduk. Mutlu İnsanlar Şehri diye boşuna demiyoruz. Herkesin mutluluğu bizim mutluluğumuz. Doktorumuz bu konuda özverili. Biz yardım yaptık, doktorumuz ve hastalarımız da destekçi oldular. Hastalarımızın hayata olumlu ve pozitif bakmalarını sağlamak çok önemli, biz de bunu yapıyoruz” dedi.


“1 YIL İÇİNDE 200 HASTA REHABİLİTE EDİLECEK”


Kafede Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi Doktoru Psikiyatrist Umut Karasu da “Hastalarımızın 25’i dönüşümlü olarak ayrı ayrı kafeye geliyorlar ve kendileri için bireyselleştirilmiş bakım programları ile birlikte çalışıyorlar. 1 yıl içerisinde 200 hasta rehabilite edilecek. Hayatında hiçbir eğitim almamış biri ile üniversiteye gitmiş olan bir öğrenciyi bir tutamazsınız ve farklı program çıkartmak zorundasınız. Altıeylül Belediyesi Mavi At Cafe’nin hayata geçmesi noktasında önemli bir adım attı. Hastalarımız cam sanatı ile yeniden hayata merhaba diyorlar ve destek ile topluma katkı sağlayacaklar. Hastalarımızın yaptığı el emeği ürünler yakında satışa da çıkabilecek” diye konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı