Haber Detayı
08 Temmuz 2015 - Çarşamba 23:45 Bu haber 205 kez okundu
 
Akın:Bu ülkede mevsimlik işçi kayıbı bitmek bilmiyor
Ücret dahi kazanamayan işçiler, kamyon kasalarında hayatlarını kaybediyor. Maden işçilerine fıtrat kabul edilen ölümün mevsimlik işçilerde de fıtrat haline gelmesine izin vermeyeceğiz”
DÜNYA Haberi
Akın:Bu ülkede mevsimlik işçi kayıbı bitmek bilmiyor

Ücret dahi kazanamayan işçiler, kamyon kasalarında hayatlarını kaybediyor. Maden işçilerine fıtrat kabul edilen ölümün mevsimlik işçilerde de fıtrat haline gelmesine izin vermeyeceğiz” 
-“Mevsimlik işçilerin yoğun olarak bulunduğu Balıkesir’de de geçmiş yıllarda meydana gelen kazalarda hayatını kaybedenler oldu”
   CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Türkiye’de mevsimlik işçi ayıbının bir türlü sona ermediğini belirterek, “Emekleri karşılığında asgari ücret dahi kazanamayan işçiler, kamyon kasalarında hayatlarını kaybediyor. Mevsimlik işçilerin yoğun olarak bulunduğu Balıkesir’de de geçmiş yıllarda meydana gelen kazalarda hayatını kaybedenler oldu” dedi.
Akın, konuya ilişkin açıklamasında, Manisa’nın Gölmarmara ilçesinde meydana gelen kazada 15 tarım işçisinin vefat ettiğini anımsatarak, mevsimlik işçilerin adeta kaderlerine terk edilmiş durumda olduğunu ifade etti
Her yıl meydana gelen kazalarda onlarca mevsimlik işçinin yaşamını yitirdiğine dikkati çeken Akın, şöyle devam etti
“Emekleri karşılığında asgari ücret dahi kazanamayan işçiler, kamyon kasalarında hayatlarını kaybediyor. Maden işçilerine fıtrat kabul edilen ölümün mevsimlik işçilerde de fıtrat haline gelmesine izin vermeyeceğiz. Bu işçilerin yüzde 75’i bir aylık emekleri karşılığında bir asgari ücret dahi kazanamıyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, kadınlarda günlük 41 TL, erkeklerde 54 TL kazancı olan mevsimlik tarım işçilerinin yüzde 95’i kayıt dışı çalışıyor. Bu kadar yüksek oranlarda kayıt dışı çalışma olduğunda kazalar da kaçınılmaz oluyor. Her mevsimlik tarım işçisinden biri 15-19 yaş arasında bulunuyor. Yani mevsimlik işçilik çocuk yaşlarda başlıyor.”
-“Balıkesir’de de durum farklı değil”-
Akın, Balıkesir’de de mevsimlik işçi uygulamasının yoğun olarak kullanıldığını vurgulayarak, “Hatta geçen yıl Orman Bölge Müdürlüğü bünyesinde istihdam edilecek 53 mevsimlik işçi kadrosuna 4 bin 853 kişi başvurmuştu. Bu çerçevede hatırlarsanız, Balıkesir’de de geçmiş yıllarda, içerisinde tarım işçilerinin bulunduğu araçlar kaza yapmış, hayatını kaybeden işçiler oldu” diye konuştu.
Akın, mevsimlik işçilerin kötü çalışma koşullarının düzeltilmesi ve sosyal haklarının kazanılması adına konunun takipçisi olacağını sözlerine ekledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı