Haber Detayı
30 Haziran 2015 - Salı 01:17 Bu haber 121 kez okundu
 
Özür Dileriz Düzeltiriz
Halkın Sesi POSTA'nın 'Balkart' ve 'Akıllı Kart' ile ilgili gündem yaratan haberlerine Büyükşehir cephesinden cevap yerine savunma geliyor.
DÜNYA Haberi
Özür Dileriz Düzeltiriz

Belediye vatandaşı mağdur eden uygulamalar ile ilgili firmayı uyarmak yerine, ihaleyi alanları savunmaya devam ediyor... İşte Balıkesir Büyükşehir Belediyesi hukukçuları tarafından bize gönderilen metin... Aynen yayınlıyoruz... Bakalım bizim sormuş olduğumuz sorulara cevap bulabilecekmisiniz....
 
Gazetenizin 12.06.2015 tarihli nüshasında manşet olarak ve aynı tarihli internet sayfanızda yayınlanan “BALKART VURGUNU” başlıklı haber kamuoyunun yanıltıcı iddialar içermektedir.

1. İlgili gazetede aynı konu ile ilgili art arda 3. kez yapılan haber, basının öncelikli görevi olan kamuoyunu aydınlatmak bir yana, müvekkil İdareyi vatandaşlar önünde “rantçı, vurguncu” olarak göstererek itham etmektedir. Haberle ilgili durumun kamuoyunda takip edilen, bilinen bir konu olmasına rağmen, başka bir görünüm altında kamuya servis edilmesi tamamen müvekkil Belediyeyi yıpratarak halkın önünde küçük düşmesini sağlamaya yöneliktir. Oysa ki gerçeğin haberdeki haliyle değil aşağıda ifade ettiğimiz şekilde olduğunu bilinmelidir;

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, toplu ulaşım düzenlemeleri kapsamında akademik çalışmalar eşliğinde toplu taşımada düzen ve kontrolün sağlanması amacıyla tek bir elektronik ücret toplama sistemini oluşturmayı hedeflemiştir. Bu amaçla, Balıkesir merkezde bin bir güçlük ile çalışır vaziyette tutulan, kart temininde ve işletme teknolojisinde problemler yaşanan eski Balkart sistemi ile devam edilemeyeceğinin anlaşılmasıyla sistem yenilenmesi ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Uygulaması Ayvalık ve Burhaniye ilçelerimizde de devam eden Akıllı Bilet sistemi firması ile çalışma kararı alınmıştır. Uygulama aşaması dahilinde Balıkesirlilere en kaliteli hizmeti sunulması esasıyla hareket edilerek oldukça eski ve çevre açısından kabul edilebilir durumun dışında kalan toplu taşıma filosunun engelli vatandaşların da ihtiyaçları doğrultusunda 2017 hedef yılına kadar etap etap yenilenmesine başlanmıştır. Bu noktada sunulacak hizmetten en verimli şekilde yararlanılması hedeflendiğinden yeni firmanın belirlenmesinde de bu kıstaslar baz alınmıştır. Bu nedenle şifre değişikliği hedeflendiğinden yeni firmanın belirlenmesinde de bu kıstaslar baz alınmıştır. Bu nedenle şifre değişikliği nedeniyle sistemin sağlayamayan firmanın yerelde mevcut bir firma olmasının vatandaşa ulaşacak hizmet bakımından faydası olmayacağı açıktır.
İşbu sebepler dahilinde doğruluk vasfını taşıyamayan bir metnin haber vasfı da bulunmamaktadır. Bu nedenle mezkur gazetede yayınlanan metnin yukarıdaki cevaplar doğrultusunda düzeltilmesi gerekmektedir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı