Haber Detayı
29 Haziran 2015 - Pazartesi 00:55 Bu haber 381 kez okundu
 
Hem Bisiklet Ustası, Hem Bağlama Ustası
Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin dünyaca ünlü Sarımsaklı mevkiinde yaşayan Haydar Gedikli, gündüzleri bisiklet tamirciliği, geceleri ise bağlama eğitmenliği yapıyor.
DÜNYA Haberi
Hem Bisiklet Ustası, Hem Bağlama Ustası

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin dünyaca ünlü Sarımsaklı mevkiinde yaşayan Haydar Gedikli, gündüzleri bisiklet tamirciliği, geceleri ise bağlama eğitmenliği yapıyor.

Aslen Trabzon’un Akçaabat ilçesinden olduğu öğrenilen ve 10 yıldan bu yana Sarımsaklı’da yazlıkçıların arızalanan bisikletlerini tamir eden ve geceleri ise bağlama çalmayı öğrenmek isteyenlere bağlama çalmayı öğreten 58 yaşındaki Haydar Gedikli’yi yöre halkı ‘Aşık Haydari’ olarak tanıyor.4 kız çocuk babası olan Gedikli’nin çocuklarının hepsinin okutup, üniversite mezunu ettiği öğrenilirken, Trabzon’da yıllardan beri yüzlerce gence bağlama eğitimi veren ve yıllarca da gelecek neslin bağlama çalmasını özendirmek için mücadele eden Haydar Gedikli’nin bağlama ustalığının yanı sıra 200’e yakın bestesi ve kendisinin yazdığı yüzlerce şiirinin olduğu kaydediliyor.

Haydar Gedikli’den eğitim alan Begüm Yıldız ve Sena Keler adlı iki öğrenci, bisikletlerini tamir ettirmek için geldikleri Haydar Usta’nın bağlama eğitimi verdiğini öğrendikten sonra hemen ailelerine konuyu açıp, bağlama öğrenmek istediklerini söyledikleri ve sonrasında da bir haftadan bu yana Haydar Gedikli’den bağlama eğitimi aldıklarını belirtti.Haydar Gedikli’nin yakın arkadaşlarından Ayvalık Anadolu Lisesi matematik öğretmenlerinden Uğur Özdemir ise, Haydar Usta’nın yanına gelip birlikte bağlama çalarak türkülere gönül verdiklerini kaydederek, “Haydar Usta’nın hem bisiklet tamirciliği yapıp, öte yandan da gelecek nesillere bağlama öğretmesi emekçi insanlara yakışan çok güzel bir olaydır. Haydar Usta benim için iyi bir dosttur” dedi.5 yaşında öğrendiği bağlamasını bir daha hiç elinden bırakmadığının altını çizen Gedikli, “52 yıldır bağlamamdan kopmadım. Bağlama benim sadık bir dostum. Güncel hayattaki tüm dertlerimi bağlamamla bölüşmüş durumdayım. Bağlama çalmak benim yaşam biçimimdir” ifadelerini kullandı.

5-6 yıl önce bisiklet tamirciliğine sadece insanlara yardımcı olabilmek için ücret almadan başladığını anlatan Gedikli, “Önceleri insanımızın farklı birini tanımaları için ücretsiz bisiklet tamiri yaptım. Bunu yaparken, bana karşı çıktılar. Neden para almadığımı sorguladılar. Ben de bu tepkiyi verenlere, ‘Alıştınız herkese ve her şeye para vermeye, biri sizden para istemediği zaman rahatsız oluyorsunuz’ diye yanıtlar veriyordum. Tabi zamanla insanlar bana alıştı. Ben para istemediğim halde bana zorla para vermeye başladılar. Bana bu işi bırakmamam gerektiğine ilişkin telkinlerde bulundular ve sonrasında bisiklet tamirciliği benim ekmek kapım oldu. Şimdi ise insanların istediği üzerine başladığım bisiklet tamirciliğini, gelenim gidenim çok olduğu için bırakamıyorum. Bir yandan da bağlama eğitimi vermeyi sürdürüyorum. Her işi birlikte yapıyorum” dedi.35 yıldan bu yana bağlama eğitimi verdiğini kaydeden Haydar Gedikli, “Bağlama çalmayı çok seviyorum. Bağlama çalmayı öğrenmek isteyen yörenin gençlerine bağlama öğretmek bana inanılmaz haz veriyor. Bu alanda engin bir birikime sahibim ve bu bilgilerimi insanlarla paylaşmak istiyorum. 50 yıldan bu yana biriken tecrübemi gelecek nesillerle paylaşmak istiyorum. Aslında ben insanları seviyorum. Ekmeğimi bisiklet tamirciliğinden kazanıyorum. Sarımsaklı merkezdeki küçük bisiklet tamir atölyemde bisikleti bozulanlara yardımcı olmaya çalışıyorum” diye konuştu.Bağlama ustası Gedikli; gençlerin boş zamanlarında müzikle uğraşmasının son derece dinlendirici olacağını belirterek, herhangi bir enstrüman çalmanın insanı manevi yönden büyük bir hazza ulaştıracağını da sözlerine ekledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı