Haber Detayı
27 Haziran 2015 - Cumartesi 09:35 Bu haber 244 kez okundu
 
100 yıllık gelenek Karesi'de yaşatılıyor 
Yaklaşık 100 yıldır Şamlı Mahallesi'nde 25-26 Haziran tarihlerinde düzenlenen Geleneksel Şamlı Panayırı Karesi Belediyesi'nin öncülüğünde ikinci kez yapıldı.
DÜNYA Haberi
100 yıllık gelenek Karesi'de yaşatılıyor 

Yaklaşık 100 yıldır Şamlı Mahallesi'nde 25-26 Haziran tarihlerinde düzenlenen Geleneksel Şamlı Panayırı Karesi Belediyesi'nin öncülüğünde ikinci kez yapıldı. Bu yıl Ramazan Ayı'na denk gelmesi nedeniyle daha da renkli geçen panayıra halk adeta akın etti.

Her kesimin katıldığı panayırda vatandaşlar oruçlarını açtı, tasavvuf müziği dinledi, lunaparkta eğledi. 
50 dönümlük açık bir alana kurulan panayırda 250 esnaf stant açtı. Gıda, giyim, ve lunaparkın bulunduğu Şamlı Panayırı'nın açılış kurdelesini; Balıkesir Valisi Mustafa Yaman, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Feridun Boz, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Ömer Arık, Şamlı Mahallesi Muhtarı Rahmi Demirbay, meclis üyeleri kesti. Belediye tarafından çeşitli etkinliklerin düzenlediği panayıra açılışın ardından katılan; Karesi Kaymakamı Ahmet Erdoğdu, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Osman Yenidoğan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı, alanda tezgah açan esnafı ziyaret etti. Başkan Yılmaz ve protokol lunaparkta çarpışan otoya bindi.

5 BİN KİŞİLİK İFTAR

Vali Mustafa Yaman, Karesi Çözüm Noktası'nın standını inceledi. Çözüm noktası personeli tarafından Vali Yaman'a anket uygulandı. Karesi Belediyesi, Ramazan etkinlikleri çerçevesinde Şamlı Mahallesi'nde yaklaşık 5 bin kişilik iftar düzenledi, Kur'an Tilaveti yapıldı. Halkla birlikte orucunu açan Başkan Yılmaz daha sonra panayır alanında düzenlenen oyunları izledi, Ferahfeza Tasavvuf Musikisi Topluluğu'nu dinledi. Hacivat-Karagöz, tiyatro oyunlarını hayranlıkla izleyen halk 'İllüzyonun Efendisi Sihirbaz Sabata' olarak bilinen Nevzat Güner'in gösterisini ayakta alkışladı. Gecenin sonunda sahneye çıkan ünlü sanatçı Ayhan Aşan söylediği şarkılarla gönüllere taht kurdu. Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, konser sonunda Ayhan Aşan'a etkinlikte yer aldığı için teşekkür edip çiçek verdi.

PANAYIR DAHA KALİTELİ OLDU

Şamlı Panayırı'nın bu sene ve önümüzdeki üç senenin Ramazan Ayı'na denk geldiğini belirten Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, "Böyle manevi bir ortamda Şamlı Panayırı'nı da yaşıyoruz. 100 yılı aşkın süredir devam eden Şamlı Panayırı bizim gelenek ve göreneklerimizde yeri olan bir etkinlik. Halkımızın kendi ürünlerini sattığı, kırsal mahallelerimizin katıldığı ve yörelerine göre eğlencelerin düzenlediği bir ortam. Yerel kanaat önderlerinin düzenlediği bu panayıra artık belediyemiz de katkılarıyla daha kaliteli bir organizasyona dönüştü "dedi. Vali Mustafa Yaman ise "Bu birlik ve beraberliğimiz inşallah her daim sürer. Belediye başkanına ve değerli mesai arkadaşlarına organizasyon için teşekkür ediyorum" dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı