Haber Detayı
21 Mart 2012 - Çarşamba 00:22 Bu haber 172 kez okundu
 
AK Parti'li Yetiş'ten ırkçılık tanımı!
TBMM Genel Kurulu Başkanvekili Meral Akşener başkanlığında toplandı
DÜNYA Haberi
AK Parti'li Yetiş'ten ırkçılık tanımı!

AK Parti Adıyaman Milletvekili Murtaza Yetiş, ''Irkçılık bazen kadına ayrımcılık, bazen laiklik adına dindarları gerici diye aşağılamak, başörtüsü düşmanlığı oluyor. Irkçılık Nişantaşı'ndakinin oyuyla, dağdaki çobanın oyunu bir görmemektir. Irkçılık, bir halkı göbeğini kaşıyanlar diye aşağılamaktır'' dedi.

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Meral Akşener başkanlığında toplandı.

Akşener, Afganistan'ın başkenti Kabil yakınlarındaki helikopter kazasında şehit olan askerlerin ailelerine ve Türk milletine başsağlığı diledi.

MHP Denizli Milletvekili Emin Haluk Ayhan, dış ticaretin sorunları hakkında yaptığı gündemdışı konuşmada, Türkiye'nin, ithalatını artırdığı ülke sayısının ihracatını artırdığı ülke sayısından fazla olduğunu öne sürdü.

Teşvik konusunun önemine işaret eden Ayhan, sanayi şehri olan Denizli'nin teşvik anlamında mağdur olan bir il olduğunu söylediğini bildirdi.

Ayhan, ''Sayın Başkan, 'son 10 yılda Denizli'de yeni yatırım yok, Denizli yatırımdan uzaklaştırıldı, önceki teşvik politikaları Denizli'yi mahvetti' diyor'' dedi.

AK Parti Adıyaman Milletvekili Murtaza Yetiş, 21 Mart Dünya Irkçılıkla Mücadele Günü nedeniyle yaptığı gündemdışı konuşmada, dünyadan ırkçılık örnekleri verdi.

Irkçılık lanetinin, insanlığın üzerinden temizlenmesi için herkesin ortak bir mücadele vermesi gerektiğine işaret eden Yetiş, ırkçılık hastalığının dünyanın her yerinde acılara sebep olduğunu söyledi.

Yetiş, farklı bir etnik kökene, dine, renge sahip olduğu için insanların haklarından mahrum bırakılmasının da ırkçılık olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

''İslam Peygamberi, insanlığı yok eden bu ateşi gördüğü için, yıllar sonrasına şöyle sesleniyor: 'Irkçılık yapan da ırkçılık için savaşan da ırkçılık için ölen de bizden değildir.' Irkçılık farklı yüzleriyle aramızdaki varlığını sürdürmeye devam ediyor. Irkçılık bazen kadına ayrımcılık oluyor, bazen laiklik adına dindarları gerici diye aşağılamak dindarlık ve başörtüsü düşmanlığı oluyor. Bazen Kürt'e düşmanlık, bazen de Alevi düşmanlığı oluyor. Irkçılık Nişantaşı'ndakinin oyuyla, dağdaki çobanın oyunu bir görmemektir. 'Yüzde 90 oy alsanız da iktidar olamazsınız' demektir. Irkçılık, bir halkı 'göbeğini kaşıyanlar' diye aşağılamaktır. Ermeniler'i, 'Ermeni çocuğu' diye tanımlamak da aşağılık bir ırkçılıktır.''

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı