Peyzaj çalışmaları tamamlanmak üzere olan ve geçici kabul aşamasına gelen yaklaşık 95 milyon TL’ye mal olacak Kütahya Tasarım Teknokent’in ek binasının Kütahya’ya 90 yeni Ar-Ge firması kazandırma kapasitesine sahip olacağı bildirildi.

Peyzaj çalışmaları tamamlanmak üzere olan ve geçici kabul aşamasına gelen yaklaşık 95 milyon TL’ye mal olacak Kütahya Tasarım Teknokent’in ek binasının Kütahya’ya 90 yeni Ar-Ge firması kazandırma kapasitesine sahip olacağı bildirildi.
AK Parti İl Başkanı Mustafa Önsay ve Milletvekili İsmail Çağlar Bayırcı, Kütahya Tasarım Teknokent’i ziyaret etti.
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Özer Aydın ve Kütahya Tasarım Teknokent Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Durmuş Özdemir’den, ek bina inşaatının son durumu hakkında detaylı bilgiler alan Önsay ve Bayırcı, toplantı sonrası inşaat alanında incelemelerde bulundu.
Yaklaşık, 95 milyon TL’ye mal olacak olan Kütahya Tasarım Teknokent’in ek binası, Kütahya’ya 90 yeni Ar-Ge firması kazandırma kapasitesine sahip olacak. Bina içinde kiralanabilir toplam alan 2 bin 239,72 metrekare olarak planlandı. Bu alanın 62 metrekarelik kısmı kuluçka firmalarına, 42 metrekarelik kısmı ise şehirde öğrenim gören öğrencilere hitap edecek şekilde ön kuluçka ofisi olarak tasarlandı. Peyzaj çalışmaları tamamlanmak üzere olan ve geçici kabul aşamasına gelen bina, 2 laboratuvar, 2 atölye, 6 satış ofisi, 80 kişilik yemekhane, bay, bayan mescidi, 100 kişilik konferans salonu ve 20 kişilik ek toplantı salonu ile şehre hizmet verecek.
Hali hazırda Kütahya Tasarım Teknokent bünyesinde faaliyet gösteren 48 Ar-Ge firması ve 12 kuluçka firması bulunuyor. Yeni ek binanın açılmasıyla birlikte bu kapasitenin 150’ye yakın firmaya ulaşması bekleniyor. Şu anki firmaların yurtiçi toplam Ar-Ge geliri 2 Milyon 349 bin 557,68 TL, ek bina ile kapasitenin artması sayesinde bu gelirin katlanarak artacağı ve böylece Kütahya’nın istihdamına olumlu katkılar sağlanacağı öngörülmekte.
Mustafa Önsay ve İsmail Çağlar Bayırcı, ek bina projesinin Kütahya için büyük bir değer taşıdığını ve şehrin Ar-Ge potansiyelini artırarak ekonomik kalkınmasına önemli katkılar sunacağını belirtti.
Kütahya Tasarım Teknokent’ten yapılan açıklamada, 'Bu ziyaret, Kütahya’nın inovasyon ve teknoloji alanındaki ilerlemesini yakından takip eden ve destekleyen AK Parti İl Başkanı Mustafa Önsay, şehrimizin bilim, teknoloji ve ticaret ağına olan katkısına inancını bir kez daha gözler önüne serdi. Kütahya Tasarım Teknokent’in ek bina ile olan bu büyük adımı, şehrin teknoloji ve inovasyon sahnesinde parlamasını sağlayacak ve Kütahya’nın geleceğine yön verecek önemli bir kilometre taşı olarak kaydedilecek' ifadelerine yer verildi.