KENDİNİ DENETLEYEN AKIL MI YANLIŞ? TÖVBE TÖVBE! | Zekiye Aydın
Balıkesir Posta Facebook Sayfası Balıkesir Posta Twitter Sayfası Balıkesir Posta RSS Servisi  
Anasayfa Hakkımızda Künye İletişim Reklam
Anasayfa Haberler Web TV Yazarlar Foto Galeri Özel Haberler Anketler Haber Arşivi İhbar Hattı
Gündem Siyaset Ekonomi Spor Dünya Sağlık Teknoloji Yaşam Kültür Eğitim Web TV

Zekiye Aydın

Okunma: 23693 Tarih: 25.02.2016 18:46:19
KENDİNİ DENETLEYEN AKIL MI YANLIŞ? TÖVBE TÖVBE!


DÜŞÜNEN HER ŞEY BİLGİDİR!  EN ÇATIŞMALI SÖZLER, KAVRAMLAR AKIL ALIP VERMEKTEN GEÇER.

 

Düşünen kişiler üretir, bilgilerden sözcükler varlıklar oluşur. Etkileyen tüm sorunların çağdaş yöntemle halka yansıtılması, toplumsal bir görevdir. Taşkınlıklarını deneten ve yargılayan kişi, eksiklerini de bilir. O yüzden en iyi, en kötü ve en aydın devirler, güncel notlar anlatımından ortaya çıkar.

 

MANTIKLAR BOŞ YERE ZAMAN DOLDURMAK İŞİ DEĞİLDİR.

İnsan hayatının acizliği iyimserlikler sunmaz. Tembellik çıkmazı uyuşturan tesirle sonsuz rüyalara dalar. Nimetler ayağınıza takılıp, darlıkla sıkıntıyı atmaz. Bunlara öğüt ve deneyimler de eklenebilir. Kendine güvenen öz denetim uyuşan beyninden yaşamını biçimleyerek kurtulur.  En iyi analizler, yaşam boyu öğrenip kendini eleştirme, değiştirme ve geliştirme erdemidir.

 

ÜSTÜN OLMA GÖRECELİĞİ, YARATICILIK VE ALGILARA DAYALIDIR.

Düşünerek, irdeleyerek ne yapılır? Ya da kim ne yapmak istiyor? Menfaatler,  bakışları örten bir karanlık gibidir. Kendini sorgulayan tüm zorluklar, arzu ve dürtüleri de bilir. Kusurlar ile hatalarını düzeltebilen, başkalarıyla yarışlara da girer. Uyuşmaktan kurtulan giderek güçlenen iç yönünüz yüreklenir ve belleğiniz koşarak çalışmakla başarılar yakalar. Ve sonraki yorgunluklar, tatilin kokusunu, esintiyi bile farklı algılar. Pembeler, maviler narinlikle dinlencenizde gezintiler oluşturur. Hayat olumlu dolarak yaşamınıza yansır, heveslenen o arsız karanlıklar bir anda silinip, yoğun güçlükler bile yenilir. Kısa güncel hayatın dram tarafı yok olurken, beyaz niyetler belirir. Olumsuzdan alınan intikam, güçlü adaletli bir şahit olarak geleceğe işler.           

 

YAŞAMA DÖNDÜREN İÇ GÖZLEMLER VE GÜNLÜKLERDEN ANALİZ KURAMLAR!

Anlama gücüne göre; kim ne diyor? Kim yönetiyor? Gelişen benliğine saygılı dengelerle oluşan duygusal mantık, hiçbir zaman boş değildir. Kargaşaya dalmamak için iç körelmeyi aydınlatan tüm coşkular, yaşama dairdir. Kendini denetleyen akıl, yanlış yaşamı seçmez. Başkalarına göre yaşamak tutsaklığı, kişiyi kullanma yollarından biridir. Aklını ve geleceğini teslim edenler çeşitli KÖLELİKLER yaşarlar.

 

YÜZLER NE ANLAM TAŞIR?                                                                                       

Suretimiz gün boyu olaylara göre biçim alır. Tavırlar hareketler de ona göre düşünce bildirir. Kaygılar, korkulu haller, panik, gülümseyen mutluluk, her biri konuşan ifadelerdir. Hepsi insana özgü özellikler oluşumudur. Benliğinizdeki özgürlük ve güvence alanınızı düşünseller asla terk etmezler. İnsanın doğasında ÖZGÜRLÜK ve AKIL kesin biçimlerdir.    

 

ÖZDEKİ AKIL NASIL ARTAR?

Bu yöndeki araştırmalar pozitif yapılardır.  Sıkışıp daralan egemenlikler, zorlaşan anlarında ÖZGÜRLÜĞÜN de önemini anlamış oluruz. Yenilik ve yaratıcılıklar yükselmeler sağlar. Bazı sorunların duyurulur olması halinde, şahsi ve siyasi özgürlük de akla gelir. İnsanoğlu;  akıl ve özgürlüğün düşünsel yetenek biçiminden, kendi kaderini çizer. Aklın düşünsel tarihi ve toplumsal işlevi de, ufkunu açmak genişletmekle anlaşılır. Hangi koşula göre olmasına bağlı olan ÖZGÜRLÜKLER, mutluluk kavramı ile de eşleşir.

 

ÖZGÜRLÜK BİR SUÇ DEĞİLDİR!

En bilinen yaptırımcı baskı, siyasi özgürlükler kısıtlılığı, ‘politik sorumsuzlukların benlik egosundan ve yasa işlevsizliğinin eksikliğinde yaşanır.’ Düşünceler de yaşamın bir parçasıdır.  ‘Özgürlük’ kabahat olmaktan kurtulmalıdır.

 

‘Hayatın PİŞTİ yanı, doğru umutları cesurca yakalamak ve yanına çekmektir.’     

Yazı Etiketleri :

zekiye aydın

zekiş

posta

köşe yazısı

  
UYARI: Küfür, hakaret, içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Makale Yorumları Bu Yazıya Toplam 0 Yorum Yapılmıştır.
Bu Makaleye Henüz Yorum Yapılmamıştır.
 
Alanyaspor - Balıkesirspor 1-1 Maç Özeti
Balıkesirspor - Gaziantepspor Maç Özeti
Balıkesirspor 3 - Bursaspor 0
Otoparkçı - Esnaf Kavgası 1 Ölü
 
 
Büyükşehir Belediyesi'nden Beklentileriniz
Daha Fazla İş İmkanı
Alt Yapı Çalışmaları
Sosyal Belediyecilik
Kültürel Etkinlikler
 
       
Anasayfa
Üyelik İşlemleri
Hakkımızda
İnsan Kaynakları
Arşiv
Künye
Ekonomi
Spor
Gündem
Bölge Haberleri
Sağlık
Magazin
E-Gazete
Röportaj ve Söyleşiler
Foto Galeri
Video Haberler
Firma Rehberi
Seri İlanlar
Balıkesir Posta Medya Grubu
©2012 - 2015 Tüm Hakları Saklıdır.
-29-