KORKUSUZ KORKAKLAR... - Zaman zaman çok önemli konularda karar vermek zorunda kalırız
Balıkesir Posta Facebook Sayfası Balıkesir Posta Twitter Sayfası Balıkesir Posta RSS Servisi  
Anasayfa Hakkımızda Künye İletişim Reklam
Anasayfa Haberler Web TV Yazarlar Foto Galeri Özel Haberler Anketler Haber Arşivi İhbar Hattı
Gündem Siyaset Ekonomi Spor Dünya Sağlık Teknoloji Yaşam Kültür Eğitim Web TV

KORKUSUZ KORKAKLAR...

Okunma: 3949 Tarih: 6.2.2020 0
Zaman zaman çok önemli konularda karar vermek zorunda kalırız

Zaman zaman çok önemli konularda karar vermek zorunda kalırız. Her ne kadar olay bizden önce karar verilerek sonuçlandırılması gerekse de  bazı risklerden dolayı kimse karar verip risk almaz sonuçta olay size kadar gelip dayanır.

Maalesef Türkiye de kurumlarda karar alma mekanizmaları asla istenildiği gibi işlemez. Hep topu başkasına atarız. Çünkü korkarız. Biliriz ki işlemin sonunda yanlış bir ortam oluşur, yada istenilen hedefe ulaşılmayacağı anlaşılırsa hesap bize sorulacak, hedef tahtasına biz oturtulacağız.

Tam bu nokta da kişisel menfaatler ön pilana çıkar ve karar almaktan imtina ederiz.

Devlet işlerine bakalım... Yeni sistemde artık eskisi gibi Büyük Millet Meclisi pek etkili değil. Bunun yerine Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi yetkili. Uygulama da görüldü ki. En küçük bir karar da bile olay en başa, Cumhurbaşkanının onayına kadar gitmektedir. Nedeni çok basit daha ilk kademede bile çözülebilecek bir olay bir üst makama aktarıla aktarıla en üst makama kadar çıkmaktadadır.  Her karar da hiç kimse yetkili olduğu halde inisiyatif kullanmamaktadır.

Ülkemiz de maalesef başta memurlar olmak üzere müdürü, amiri korkutulmuş sindirilmiştir. Çünkü en küçük yanlış bir kararda olayın sorumluluğu son imzayı atanın üzerine yıkılmakta bırakın soruşturmaları, memleketin en ücra köşelerine kadar sürgün edilebilmektedir. Durum böyle olunca da işler ister istemez sürüncemede kalmaktadır.

Somut bir örnek vereyim. Balıkesir Devlet hastanesi de doktor yokluğundan aşırı izdiham yaşanmakta ve kesinlikle bu soruna çözüm bulunamamaktadır. Bu durumda ise en fazla mağduriyeti hastalar yaşamaktadır. Sorun dönerli doktor görevlendirmesiyle çözülmeye çalışmaktadır. Yeni Şehir hastanesinden doktorlar dönüşümlü olarak devlet hastanesine gelerek hasta muayene etmektedirler daha doğrusu edememektedirler. Çok mu zor devlet hastanesine kadrolu doktor tahsisi. Zor demek ki. O halde soruyorum İl sağlık müdürleri ne işe yaramaktadır.? Eğer bu kadar basit bir sorunu çözemiyorsan neden o koltuğu işgal ediyorsun? Diyelim konuyu mesleki kariyerin  açısından riskli görüyorsun o zaman hemen bakanlığı devreye sokarsın kısaca inisiyatif alırsın ama nerede?

Geçen gece Balıkesir Devlet hastanesini birinci dereceden yakınımı yüksek tansiyondan götürdüm. Acil ana baba günü, Belli ki personel kıtlığı var. Ama personel işin kolayını bulmuş. Dijital makine varken, manuel ölçüm yapıp tansiyonu küçük gösteriyorlar. Yani işi baştan çok pratik çözüyorlar. Tansiyon yoksa hasta da değilsindir o halde doğru eve. Allahtan ısrar sonucu dijital ölçüm yapıldı ve yüksek değerleri doktor gördü. Hasta için çok hayati bir konu onlar için baştan savunalısı bir durum. Bire bir yaşamasak ve başkasından duysak asla inanmayız. Ama maalesef doğru. Siz siz olun mutlaka dijital ölçüm isteyin.

Olay asla sadece hastanelerimizle kısıtlı değil hemen her kurum da böyle. Efendiler böyle hükümet yönetimi olmaz. Bakıyorsun ilin kaymakamı var valisi var çok ilginçtir ki çoğu zaman meseleleri onlarda halledememektedir. Ben inanıyorum kurum amirleri çoğu zaman sorunları Mülki amirlere dahi iletmemektedirler.

Sizlere bundan 3-5 ay önce başından geçen bir başka olayı anlatayım da değerlendirmeyi siz yapın. Bulunduğum apartmanın bir dairesi günlük olarak kiraya verilmektedir. Daha  doğrusu amaç dışı kullanılmakta, binada herkes rahatsız ancak kesinlikle bir çözüm bulunamamaktadır. Sırasıyla, muhtar, asayiş polisi ve hatta şube emniyet müdürlüğüne konu defalarca iletildiği halde sorun çözülmedi değişik sebeplerden. Sonun da Sayın Valimizden randevu talep edip makamına gittim. Sayın Valim çok güzel karşıladı iyi bir sohbetimiz oldu ve mecburen yaşadığımız mağduriyeti anlattım. İnanırmısınız Vali bey'in emri ile olay 2 günde çözüldü. Çünkü kanun maddelerini açıkça ihlal edilmekteydi. Ama dedim ya herkes korkmakta, ya başım belaya girerse endişesi taşımaktadırlar. Sonuç ta Vali beyi meşgul etmek durumunda kalınmıştır. Oysa herkes görevini tam yapsa sorun daha en başta kolayca çözülecekti.

Konu başlığına dönecek olursa. Bizim sıkıntımız ne kanunlarda ne yönetmeliklerde sorun çapsız yöneticilerde, bizim sıkıntımız inisiyatif almaktan korkan beceriksizlerde.

Karar verme cesaretin yoksa neden o koltukta oturuyorsun. Boşalt o koltuğu alma o maaşı...!

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google'da Paylaş Google'da Paylaş
Bu haberi paylaş
Haber Etiketleri :
  
UYARI: Küfür, hakaret, içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Haber Yorumları Bu Habere Toplam 1 Yorum Yapılmıştır.
  Kul hakkı / 8.2.2020 1
657 kanununu kaldiracaksin.5 yıl özel sektörde veya esnaflık yapanları devlet memuru yapacaksın o zaman bir nebze olsun düzelir
 
Alanyaspor - Balıkesirspor 1-1 Maç Özeti
Balıkesirspor - Gaziantepspor Maç Özeti
Balıkesirspor 3 - Bursaspor 0
Otoparkçı - Esnaf Kavgası 1 Ölü
 
 
Büyükşehir Belediyesi'nden Beklentileriniz
Daha Fazla İş İmkanı
Alt Yapı Çalışmaları
Sosyal Belediyecilik
Kültürel Etkinlikler
 
       
Anasayfa
Üyelik İşlemleri
Hakkımızda
İnsan Kaynakları
Arşiv
Künye
Ekonomi
Spor
Gündem
Bölge Haberleri
Sağlık
Magazin
E-Gazete
Röportaj ve Söyleşiler
Foto Galeri
Video Haberler
Firma Rehberi
Seri İlanlar
Balıkesir Posta Medya Grubu
©2012 - 2015 Tüm Hakları Saklıdır.
-22-