YANLIŞ YOL - Yepyeni bir yol haritası çoktan çizmeleri gerekirdi.
Balıkesir Posta Facebook Sayfası Balıkesir Posta Twitter Sayfası Balıkesir Posta RSS Servisi  
Anasayfa Hakkımızda Künye İletişim Reklam
Anasayfa Haberler Web TV Yazarlar Foto Galeri Özel Haberler Anketler Haber Arşivi İhbar Hattı
Gündem Siyaset Ekonomi Spor Dünya Sağlık Teknoloji Yaşam Kültür Eğitim Web TV

YANLIŞ YOL

Okunma: 1697 Tarih: 6.2.2020 0
Yepyeni bir yol haritası çoktan çizmeleri gerekirdi.

            Yıllarca ülkemizin ekonomisinde, sanayisinde, tarım alanında canla başla çalışıp durduk. Fakat maalesef bu konuda bir arpa boyu yol alamadık. Adeta hepimiz çalışmayan bir saat'in, yelkovanı gibi faiz, döviz, enflasyon kıskacına takılıp kaldık. Çünkü o faiz denilen bela, kocaman Müslüman ülkemizin ekonomisini bir zamanlar sanki kucaklayıp nakavt etmiş gibi bir görünüm sergilenmişti.

            Oysa güçlü bir ülke olarak, faiz, döviz, enflasyon gibi belalara biz el ense çekip onları çoktan kündeye getirip hepsini yere serebilirdik. Bu nedenle devlet adamları, diyanet, üniversiteler, ilim bilim adamları geçmişten ders alarak, artık ekonomide makas değiştirme zamanı geldi de geçti diyerek ekonomi için sanayiler için tarım için yepyeni bir yol haritası çoktan çizmeleri gerekirdi.

            Çünkü eski siyasi iktidar partileri, bilhassa ekonomide ve ülkenin kalkınması için çizdikleri yol haritasıyla daima yanlışları oynamışlar. Bu nedenle faiz, döviz. enflasyon canavarına hep mağlup olmuşlar. Tabi bu yanlış sistemler içinde devlet kendi fabrikalarını kendi kurmuş ve kendisi işletme yoluna gitmiş.

            İşte bir çok yanlışta buradan başlamış. Devlet bu fabrikaları kendi çalıştırmakla, her yıl görev zararı diye yıllarca hazineden bu fabrikalar için, milyarları ödemiş. Tabi bu fabrikalar çalıştıkları sırada öyle siyasi kayırmalar olmuş ki bazı insanlar adeta bunları rant kapısı yapmışlar.

            Bu nedenle her yıl, görev zararları dedikleri zararlar öylesine artmış ki adeta hazine bir zamanlar tam takır iflas durumuna gelmiş. İşte yıllarca bu sistemin içersinde kalarak ne devletin sahip olduğu fabrikalar ne de borsa da ki sanayici iş adamlarımız faizin cenderesinden bir türlü kurtulup da ülkemizin kalkınmasında doğru dürüst bir katkıda bulunamamışlar

            Bu nedenle yıllarca görülmüştür ki ne devlet kendi başına ne de girişimci vatandaşlar kendi başlarına ülkemizin kalkınmasında gerekli bir şekilde bir randıman verememişler. Çünkü devletin fabrikalarındaki bazı yöneticiler ve bazı siyasetçiler sanki el ele olup fabrikaların pek çoğunu batırmışlar. Öte yandan yine borsadaki sanayici iş adamları fazla riske girmeden, faiz çarkında kalıp hiç suya sabuna dokunmadan günlerini gün edip ceplerini doldurmuşlar.

 

            Tabi böylece ithalat çoğalmış, ihracat azalmış ve giderek kişi başına gelir yoksulluk sınırının altına kadar inmiş. İşte bu durumu gören Ak parti Tayyip başkan , ülkemizdeki sanayici iş adamları olan, baba yiğitleri bularak 80-90 seneden bu yana yapılmayan başta savunma sanayilerimizi, otomobil sanayimizi son model teknolojilerle birlikte ülkemizde en seri şekilde yapılmaya başlanmış. İşte bundan böyle artık ülkemizin kalkınması için, Mutlaka birlik beraberlik içinde olup

            İslam'ın ön gördüğü, yani faizsiz bankalarla ve girişimci ortaklarla birlikte bir an önce faaliyete geçirilmesi şart. Aksi halde ABD başkanı Trump öksürünce, ülkemizde faiz, dolar, altın da hemen yükselişe geçiveriyor bazen ekonomimiz sanki ABD'nin iki dudağının arasındaymış gibi bir görünüm arz ediyor.

            İşte bu yanlış ekonomi gidişatında bir devrim yapılması için artık geç de olsa İslam'ın ön gördüğü faizsiz bir sistemle çalışma hayatına ülke olarak başlamalıyız. Örneğin inşaatçılarla, marketçilerle ve her türlü girişimci ortaklarla devletin görev verdiği faizsiz katılım bankalarla sıfır faizsiz sermayelerle ortaklaşa iş birliği içinde çalışmadıkça ülkenin ekonomisi düzelmez, sanayiler ilerlemez, tarım ve hayvancılıktan istenen randıman alınmaz. Örneğin inşaat sektöründe, girişimci müteahhitlerle yurt içi yurt dışı her türlü inşaat alalında devletin ön gördüğü faizsiz katılım bankalarıyla ve girişimci müteahhitlerle ortaklaşa el ele olup faizsiz sermayelerle yapılacak binalar diğer faizle yapılacak olan binalara göre daha ucuz olacağı gibi aynı zamanda güvenilir ve hilesiz sağlam ve kale gibi binaları ancak faizsiz sermayelerle birlikte olacak.

            Tabi bir önemli konuda, vergi kayıp kaçağı böylece inşaat alanlarında olmamış olacak. İşte buradan da anlaşıldığına göre ülkemizin kalkınması için artık her konuda sağlam adımlar atılmış olacak. İşte bakın yine marketçilik alanında. Bilindiği gibi marketçiler, üreticilerden 3 TL ye aldığı bir gıda ürününü 10 TL ye veya 12 TL gibi yüksek fiyatlarla satamamaları için, faizsiz katılım bankalarla birlikte Türkiye'nin her yerinde, ortaklaşa marketler kurulduğunda, gıda ürünleri 12 TL değil ya 4 TL veya 5 TL ye çok ucuz fiyatlarla satılmış olacaktı.

            Tabi böyle ticari alanları çoğaltarak her türlü üretim ve imalatlar da faizsiz katılım bankalarıyla el ele olup faizsiz sermayelerle ortaklaşa işler yapılırsa ihracatımız artar, ithalatımız azalır. Ve ülkemizde kıtlık yoksulluk olmaz.

            O zaman, ABD başkanı, öksürse de aksırsa da, ülkemize her türlü yaptırım kararı alsa da ekonomimiz yinede kale gibi ayakta sapasağlam durur. Ya bu sistem uygulanır yada ABD başkanı öksürecek mi, aksıracak mı? Diye hepimiz Tedirginlik içinde bekleyip durmayız.

           

 

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google'da Paylaş Google'da Paylaş
Bu haberi paylaş
Haber Etiketleri :
  
UYARI: Küfür, hakaret, içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Haber Yorumları Bu Habere Toplam 0 Yorum Yapılmıştır.
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.
 
Alanyaspor - Balıkesirspor 1-1 Maç Özeti
Balıkesirspor - Gaziantepspor Maç Özeti
Balıkesirspor 3 - Bursaspor 0
Otoparkçı - Esnaf Kavgası 1 Ölü
 
 
Büyükşehir Belediyesi'nden Beklentileriniz
Daha Fazla İş İmkanı
Alt Yapı Çalışmaları
Sosyal Belediyecilik
Kültürel Etkinlikler
 
       
Anasayfa
Üyelik İşlemleri
Hakkımızda
İnsan Kaynakları
Arşiv
Künye
Ekonomi
Spor
Gündem
Bölge Haberleri
Sağlık
Magazin
E-Gazete
Röportaj ve Söyleşiler
Foto Galeri
Video Haberler
Firma Rehberi
Seri İlanlar
Balıkesir Posta Medya Grubu
©2012 - 2015 Tüm Hakları Saklıdır.
-8-