"Geleneksel yöntemleri geride bırakmalıyız" - İnsana dokundular
Balıkesir Posta Facebook Sayfası Balıkesir Posta Twitter Sayfası Balıkesir Posta RSS Servisi  
Anasayfa Hakkımızda Künye İletişim Reklam
Anasayfa Haberler Web TV Yazarlar Foto Galeri Özel Haberler Anketler Haber Arşivi İhbar Hattı
Gündem Siyaset Ekonomi Spor Dünya Sağlık Teknoloji Yaşam Kültür Eğitim Web TV

"Geleneksel yöntemleri geride bırakmalıyız"

Okunma: 1227 Tarih: 8.11.2019
İnsana dokundular

 

Balıkesir’de bir ilk olma özelliği taşıyan İnsan Yönetim Zirvesinde Balıkesir’in iş ve eğitim dünyasının aktörlerini bir araya getirmiş olmasının gururunu yaşadı. Zirveye katılan kurumların ortak paydası “İNSANA DOKUNMAK” oldu. İnsan Yönetim Zirvesinde Balıkesir konulu panele katılan kurumlar şöyle: Zirvenin mekan sponsorluğunu Sanayi Odası yaparken, Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Ticaret Odası, BALOSB Müdürlüğü, YIRCALI Holding ve BEST, Sofra Compass Grup, Kariyer.net, Cargill, Kalekim, Şişecam, Karesi Reklam, Onur Ofset, Wilmont Otel, Ramada Otel, Birben Kahve, Mumtinet, YDS Academy, Diyet-S, Marmara Yazılım, Balıkesir Sigorta zirveye destek veren kuruluşlar olarak yerlerini aldı.

 

BEST İnsan Kaynakları Müdürü ve PERKYÖN Güney Marmara Derneği Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Orhan Sönmez, “Yönetimler değişir, siyasi partiler gelir geçer ancak şehirler kendi istikballerini kendi enerji ve cesaretlerini ile yaratırlar. Anadolu’da Selçuklu merkezi gücünün zayıflayışıyla bir uç beyliği olarak hızla büyüyen ve Osmanlılarla birleşip bir dünya gücünün temellerini atan, Anadolu işgal altındayken ve düzenli ordu kurulmadan önce yedi düvele meydan okumaya Alaca Mescit Kongresinde tek başına karar veren Balıkesir anlatmak istediğim bu vizyonun mümtaz bir numunesidir. Bizler BALİP üyeleri olarak hiçbir resmi sıfatımız olmadan, hiçbir bütçemiz kaynağımız olmadan Balıkesir’in gelişimi için yola çıkmış ve bu şehri insan yönetim zirvesi etrafında birleştirmiş kişiler olarak bu ruh ve vizyondan ilham alıyoruz” diye konuştu.

 

 

Balıkesir 1. İnsan Yönetimim Zirvesi 7 Kasım tarihinde Sanayi Odası Konferans Salonunda yapıldı. Tüm gün süren zirvede birbirinden değerli konuşmacılar Balıkesir iş dünyası ile buluştu. Zirve Balıkesir İnsan Yönetim Platformu BALİP tarafından Balıkesir’in en önemli paydaşlarının desteği ile koordine edildi.

BALİP kısaca Balıkesir’de insan kaynağının geliştirilmesi ve doğru yönetilmesi adına yola çıkmış, Balıkesir’in büyük firmalarının yöneticilerinin bir araya getiren bir sivil insiyatif.

3 yıl önce BEST İnsan Kaynakları Müdürü ve PERYÖN Güneymarmara Derneği Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Orhan Sönmez’in girişimleriyle başlamış bu hareket bugün bölgenin en büyük İnsan Yönetim Zirvesinde Balıkesir’in iş ve eğitim dünyasının aktörlerini bir araya getirmiş olmasının gururunu yaşıyor.

Sabah 09.00’da açılışı yapılan zirve akşam 19.00’de sona erdi. Toplamda 13 konuşmacının sahne aldığı zirvenin sloganı “İNSANA DOKUNMAK” insan sermayesinden duygusal zekaya, mobbigten işveren markasına, yönetişimden iş hukukuna, suiistimal yönetiminden yeni nesil insan kaynağı yönetimine bir çok konu ve konuk zirvede yer aldı.

Kariyer.net’in yetenek sponsoru olduğu zirvede bir de katılımcılara danışmanlık firmalarını buluşturan küçük bir fuar alanı yer aldı.

Zirve Koordinatörü İsmail Orhan Sönmez, “Zirveyi Balıkesir adına bir eşik olarak gördüğünü ifade ediyor.  Gönüllü bir oluşum olup BALİP’in zirve projesinin Belediyeden, İŞKUR’a, Milli Eğitime, Üniversiteden, Odalara, ve işveren derneklerine kadar samimiyetle sahiplenilmesi ve desteklenmesini çok önemli bulduğunu ve Balıkesir’in bu tip etkinliklere aç olduğunu” söyledi.

Sönmez, “Bu zirvede Balıkesir’in elindeki imkanların bir zirve için bir araya getirilmesine sadece öncülük ettik, zirveyi Balıkesir yapıyor ve çok az kaynak kullanarak yerel kurumların ve firmaların desteği ile  yapılıyor. Bu anlamla da bu da bir ilktir, bazı şeylerin yapılması için büyük paralara gerek yoktur. Sadece samimiyetle insanlara  buluşulacak ortak paydası göstermek ve kazançlarını anlatmak yeterli olabilir” dedi. Zirvenin bir diğer özelliği de İstanbul, Bursa, İzmir gibi illerde yapılanların aksine ücretsiz olması. Zirve ayrıca bir TEV gönüllüsü, konuşmacılar adına TEV’e bağış yapılıyor.

 

Sanayi Odası Başkanı Hasan Ali Eğinlioğlu’da “İnsan yönetimi, işlev olarak bir işletme veya kurumda beşeri sermaye olarak adlandırdığımız insan sermayesinin oluşmasını ve mecut performansın artmasını sağlayan en önemli faktördür.

İnsan yönetimi ve işletmenin başarı performansı ele alındığında, son yıllarda yapılan tüm değerlendirmeler bizlere; kapsamlı insan kaynakları yönetimi faaliyetlerini uygulayan işletmelerin yüksek performansa sahip olduklarını, dolayısıyla da rekabet ortamında ön plana çıktıklarını göstermektedir. Bu bağlamda bizlerin bu vesileyle ile bir araya gelmemize ve söz konusu faydalı organizasyonunun gerçekleşmesini sağlayan Balıkesir İnsan Yönetimi Platformu ve üyeleri ile kıymetli konuşmacılara organizasyonu destekleyen sponsor, odalar ve sivil toplum kuruluşlarına, siz değerli katılımcılara şükranlarımı sunarım” dedi.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz: "Geleneksel yöntemleri geride bırakmalıyız"

 

Balıkesir 1.İnsan Yönetim Zirvesi'nin açılışında en son olarak konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz da insan kaynaklarının tüm kurum ve kuruluşlar için oluşturduğu öneme değindi. Yücel Yılmaz, "En çok siyaset iş dünyasında yapılıyor. Ben Ticaret Odası Meclis Başkanlığı yaptım, daha sonra belediye başkanı oldum. Bir başımıza başladığımız özel sektördeki işimizi de yüzlerce insanı çalıştırdığımız, hala da yöneticisi olduğum bir şirketimiz de var. O şirket işte 200 kişi civarında olduğu, nereden baksanız 15 tane yöneticisinin olduğu, ama yola beraber çıktığınız, bir süre sonra o gün ihtiyaçlarınızı karşılayan kapasitesi, artık şirketin büyüklüğünde vizyonuyla, emeğiyle karşılayamıyor. Çünkü şehrin ölçeğinde başladığınız işi ülke geneline yaymışız. İnsan kaynağı alarak beraber yola çıktığımız arkadaşların kapasiteleri yetmemeye başladı. Tabi beklentileri de artıyor. Gelirler daha fazla gelir almaya çalışıyorlar. Kaynaklardan rezervlere odaklandılar. Demek ki insan kaynağı departmanı empati üzerinden insanların beklentilerini dinleyip, aslında orada yapılan bir psikolojik mobbing veya farklı bir şey değil, empati aslı, istişare. Biri önceden istişare ediyor, adamın ne istediğini iyi öğrendiğiniz zaman onu mutlu edecek şeyleri söylediğinizde ve imkanı sağladığınızda performans çok yukarıya çıkıyor. Özet olarak artık geleneksel yöntemlerle, patron-işveren ilişkisiyle bu işleri yönetemeyiz. Çok hızlı olmamız lazım, yeniliklere çok hızlı ayak uydurmamız gerekiyor, yaptığımız işlerin tanımlarının çok net olması, insanlardan ne beklediğimiz ve ne vereceğimiz o kadar net olmalı.”dedi.

 

 

Prof. Dr. Emre Burçkin ise; insan sermayesi ve dönüşüm konusunda hazırladığı sunumu dinleyenlere aktardı. Gün boyu süren zirvede 13 konuşmacı Balıkesir'deki iş dünyası temsilcilerine insan yönetimi konusundaki görüşlerini aktardı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google'da Paylaş Google'da Paylaş
Bu haberi paylaş
Haber Etiketleri :
  
UYARI: Küfür, hakaret, içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Haber Yorumları Bu Habere Toplam 3 Yorum Yapılmıştır.
  Hasan / 9.11.2019
Zamlarla dokunduğunuz yetmiyorsa söyleyin lütfen açık açık... Dokunmadık yerimiz kalmadı.
  Adınız Soyadınız / 8.11.2019
Bana dokunmayın da kime dokunursaniz dokunun.
  Rasim / 8.11.2019
Yücel bey, insana dokunmak şehrimizin en önemli sorunu. Trafik, pahalı fiyatlar, zamlar, konut sorunları vs önemli değil. Yeterki insana dokanmak sorunu çözülsün. Hayırlı işler....
 
Alanyaspor - Balıkesirspor 1-1 Maç Özeti
Balıkesirspor - Gaziantepspor Maç Özeti
Balıkesirspor 3 - Bursaspor 0
Otoparkçı - Esnaf Kavgası 1 Ölü
 
 
Büyükşehir Belediyesi'nden Beklentileriniz
Daha Fazla İş İmkanı
Alt Yapı Çalışmaları
Sosyal Belediyecilik
Kültürel Etkinlikler
 
       
Anasayfa
Üyelik İşlemleri
Hakkımızda
İnsan Kaynakları
Arşiv
Künye
Ekonomi
Spor
Gündem
Bölge Haberleri
Sağlık
Magazin
E-Gazete
Röportaj ve Söyleşiler
Foto Galeri
Video Haberler
Firma Rehberi
Seri İlanlar
Balıkesir Posta Medya Grubu
©2012 - 2015 Tüm Hakları Saklıdır.
-28-