“AYRINTILI CEVAP BEKLİYORUZ” - İşçi kardeşlerimizin hakları için mücadele edeceğiz
Balıkesir Posta Facebook Sayfası Balıkesir Posta Twitter Sayfası Balıkesir Posta RSS Servisi  
Anasayfa Hakkımızda Künye İletişim Reklam
Anasayfa Haberler Web TV Yazarlar Foto Galeri Özel Haberler Anketler Haber Arşivi İhbar Hattı
Gündem Siyaset Ekonomi Spor Dünya Sağlık Teknoloji Yaşam Kültür Eğitim Web TV

“AYRINTILI CEVAP BEKLİYORUZ”

Okunma: 2263 Tarih: 24.9.2019
İşçi kardeşlerimizin hakları için mücadele edeceğiz

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Serkan Sarı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve bağlı şirketlerinde işten çıkarılanlar hakkında konuştu. Sarı; "İşçi kardeşlerimizin emeklerini, niye ve nedenlerini öğrenerek onların hakkı için de mücadele edeceğiz" dedi.

CHP İl Başkanı Serkan Sarı parti binasında işten çıkarılan belediye personelleri hakkında konuştu. İşten çıkarılan personel sayısı hakkında soru önergesi verdiklerini ancak yanıt alamadıklarını söyleyen Sarı; “780 civarında işçinin, çalışanın, emekçinin işine son verildiği veya emekliliğe zorlandığı yönünde bilgiler gelmektedir” diye konuştu.

Sarı, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “31 Mart tarihinden itibaren Büyükşehir Belediye Başkanlığı Yücel Yılmaz ve ekibinin yönetimine geçti. 31 Mart tarihi itibariyle kentimizde göreve geldikleri gibi haşere ilaçlama, mezarlıkların temizlenmesi ile ilgili firmayla sözleşmeler dolmadan 3-5 ay öncesinden sözleşmeler fesih edilerek ilk önce orada çalışan işçilerin ekmekleriyle oynanmıştır. Bu işçilerin büyük bir çoğunluğu işsiz kalmıştır. Bu işten çıkarmalar, iş akitlerinin feshi veya dolaylı yoldan çalışan emekçi kardeşlerimizin iş imkanlarının sınırlandırılması süreci sadece bununla sınırlı kalmayarak devam etmiştir. Personel A.Ş’den ve değişik müdürlüklerde görev yapan birçok çalışanın işlerinden el çektirilmeleri ve bu sürecin baskıyla emekliliğe zorlanmalarıyla da devam ettiği, önümüzdeki aylarda bu sayının çok daha fazla artacağı yönünde şikayetler tarafımıza ulaşmıştır.

Şu anda bize ulaşan rakamlar 700 ila 800 civarında işçinin Büyükşehir Belediyesi, bağlı kurumları, iştirakleri, BASKİ olmak üzere birçok biriminden işçilerin işiten çıkarıldığı, emekliliği yaklaşanların baskıyla emekli olmaya zorlandığı ve bu anlamda emekli olmayan veya ayrılmak istemeyenlerin de ilçeler arasında tayin yapılarak aile bütünlüğünü bozacak tarzda zorlayıcı bir durumla karşı karşıya bırakıldığını şahit oluyoruz, duyuyoruz ve bu sitemleri, şikayetleri alıyoruz. Bugün kentimizi yönetenler ve ülkemizi yönetenlerin talimat ve söylemlerini televizyonlardan net bir şekilde izliyoruz. Çalışan, emekçinin ekmeğiyle oynanması yönünde ülkemizi yöneten Cumhurbaşkanımızın talimatlarında net bir şekilde izliyoruz. Ama görüyoruz ki bu talimatlar Balıkesir için geçerli değil. Bugün Büyükşehir Belediyesinde 700-800, belki de her geçen gün yeni işçi çıkışlarıyla beraber çok daha yukarılara doğru arttığını duyduğumuz, gördüğümüz bir süreç yaşanıyor.”

“AYRINTILI CEVAP BEKLİYORUZ”

Bununla ilgili geçtiğimiz günlerde bir soru önergesi vermiştik. Bu soru önergesine hala cevap alabilmiş değiliz. Ne sormuştuk o zaman: 31 Mart 2019 Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinden sonra Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı bünyesinde, bağlı şirketlerde, iştiraklerinde ve BASKİ’de çalışan işçilerden kaç tanesinin işine son verilmiştir. Kaç kişinin sözleşmeleri dolduğu için veya farklı gerekçelerle iş çıkışı verilmiştir. Bu konuda ayrıntılı dökümün hazırlanarak grubumuza verilmesini talep etmiş olmamıza rağmen, gündemin bu kadar hassas olduğu konuda açıklayıcı, net bir bilgi alabilmiş değiliz. Büyükşehir Belediyesinin, bağlı şirketlerinin, iştiraklerinin, BASKİ’nin bünyesinde işten çıkarılmış kaç işçi vardır? Çünkü biliyoruz ki Bio-fest firmasıyla vaktinden önce sözleşme fesih edilerek ilçelere devredilmiş olan böcek ilaçlama, mezarlıkların temizleme işi ilçe belediye başkanlıklarına devredildi. Bu arada hem buralarda çalışan işçilerimiz mağdur oldu, hem de bu hizmeti vermekteki plansızlık ve düzensizlikten kaynaklı vatandaşlarımız mağdur oldu. Biliyoruz ki; bu süreç plan ve program dahilinde yürütülmesi gerekiyor. Bugün kentin birçok noktasında böcek ilaçlamasıyla ilgili şikayetler alıyoruz. Bugün şehri yönetmek üzere gelmiş olanlar geldikleri gibi sözleşmelerini fesih ederek 400 tane işçiyi kapı önüne koyarak hem işçileri hem de vatandaşı bu hizmetten mahrum bırakarak böcekle, sinekle boğuşmak zorunda bırakmışlardır. Biz buradan bir kez daha çağrıda bulunuyoruz; belediyemiz bünyesinde çalışan işçilerimizin, emekçilerimizin ekmeğinin mücadelesi, bizim de ekmeğimizin mücadelesidir. Bunun hesabının en kısa zamanda çıkılarak kamuoyu karşısında kaç kişiyi işten çıkardıklarını açıklamaları gerekiyor. Bize gelen rakamlar doğru mu? 780 civarında işçinin, çalışanın, emekçinin işine son verildiği veya emekliliğe zorlandığı yönünde bilgiler gelmektedir. Bu konuda ayrıntılı bir cevabı Büyükşehir Belediye Başkanlığından bekliyoruz. Biz bunu sormaya ve sorgulamaya devam edeceğiz. İşçi kardeşlerimizin emeklerini, niye ve nedenlerini öğrenerek onların hakkı için de mücadele edeceğiz”

 

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google'da Paylaş Google'da Paylaş
Bu haberi paylaş
Haber Etiketleri :
  
UYARI: Küfür, hakaret, içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Haber Yorumları Bu Habere Toplam 3 Yorum Yapılmıştır.
  Haktan / 25.9.2019
1000 kişi daha çıkarın bir çamlık projesi daha yapın.... İşsizleri oraya gönderin...ne diyelim hesabı huzuru mahşerde sorarlar...böyük başkanlar...
  balıkesirli / 25.9.2019
İSTANBUL, ANKARA, ANTALYA, ADANA DA İŞTEN ÇIKARTILAN İŞÇİLERİN HAKLARI İÇİNDE MÜCADELE ETSEYDİNİZ. İPE SAPA YARAMAZ KÖHNEMİŞ ZİHNİYETLER.
  ALİ-VELİ / 25.9.2019
SİZ ÇAMLIK TEPESİNE VE ATATÜRK ANITINA SAHİP ÇIKABİLSEYDİNİZ KEŞKE ?`
 
Alanyaspor - Balıkesirspor 1-1 Maç Özeti
Balıkesirspor - Gaziantepspor Maç Özeti
Balıkesirspor 3 - Bursaspor 0
Otoparkçı - Esnaf Kavgası 1 Ölü
 
 
Büyükşehir Belediyesi'nden Beklentileriniz
Daha Fazla İş İmkanı
Alt Yapı Çalışmaları
Sosyal Belediyecilik
Kültürel Etkinlikler
 
       
Anasayfa
Üyelik İşlemleri
Hakkımızda
İnsan Kaynakları
Arşiv
Künye
Ekonomi
Spor
Gündem
Bölge Haberleri
Sağlık
Magazin
E-Gazete
Röportaj ve Söyleşiler
Foto Galeri
Video Haberler
Firma Rehberi
Seri İlanlar
Balıkesir Posta Medya Grubu
©2012 - 2015 Tüm Hakları Saklıdır.
-16-