“YERELDE KURUMSALLAŞMIŞ BİR KENT KONSEYİ” - Gönül belediyeciliği toplumcu belediyeciliğe döner mi?
Balıkesir Posta Facebook Sayfası Balıkesir Posta Twitter Sayfası Balıkesir Posta RSS Servisi  
Anasayfa Hakkımızda Künye İletişim Reklam
Anasayfa Haberler Web TV Yazarlar Foto Galeri Özel Haberler Anketler Haber Arşivi İhbar Hattı
Gündem Siyaset Ekonomi Spor Dünya Sağlık Teknoloji Yaşam Kültür Eğitim Web TV

“YERELDE KURUMSALLAŞMIŞ BİR KENT KONSEYİ”

Okunma: 2423 Tarih: 8.7.2019 0
Gönül belediyeciliği toplumcu belediyeciliğe döner mi?

Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Başkan Yardımcısı ve Yönetim Danışmanı Murat Karacan, yenilenen İstanbul belediye seçim sonuçlarına dair açıklamalarda bulundu.

İstanbul seçim sonuçlarının Balıkesir bölgesel kalkınma anlayışına her anlamda olumlu katkı sunacağını düşündüklerini belirten Karacan, “Bu durumun sağlıklı bir şekilde oluşup, yürütülebilmesi için Balıkesir yerel yönetim kadrolarına büyük sorumluluk düşmektedir” dedi.

Karacan açıklamasını şöyle sürdürdü; “İstanbul Belediye Başkanı olarak seçilen Ekrem İmamoğlu; her şeyi kendi yapan ya da her şeyi kontrol etme çabasındaki bir tek adamdan ziyade protokol ve halkla ilişkiler alanına yoğunlaşmış ve yönetimi bir kadronun kolektif işleyişine bırakmış bir başkan görüntüsü vermektedir. Bu görüntüyü vermesi tarihi bir oy farkını getirmiş ve aynı zamanda insanların neye özlem duyduklarının bir göstergesi olarak algılanmıştır. Daha demokratik bir yönetim, adil bir hizmet dağılımı, daha düzenli ve çeşitli belediye hizmetleri, pahalılıkla mücadele, üretken ve kentleşmeyle sanayileşmeye yön veren, kaynak yaratabilen belediyecilik anlayışıyla karşı karşıya kalmak istiyor seçmen anlaşılması gereken en önemli taraf burasıdır.

Yönetilenlerin katılımını sağlayacak ve öte yandan da yakın kadrosuna yetki ve sorumluluklarını dağıtabilecek bir başkan profilinin olması gerektiği ortaya çıkmıştır. Seçmen kamu yönetimi anlayışında değişim istemektedir.

Balıkesir Belediye Başkanı seçilen Yücel Yılmaz Beyefendinin, seçim öncesi söylemlerine baktığımızda ‘Sık sık ben bir iş adamıyım’ – iş insanı olmalı aslında- cümlesine tanık olmuştuk. Buradan hareketle, Yücel Bey’in sosyal devlet anlayışını yıkacak uygulamalara imza atmasının meşru zeminini yaratmaktadır bu cümlesi. Burada sorulması gereken soru peki Gönül Belediyeciliği başlığı nerede duracaktır. Yani, özel sektörün uyguladığı yöntemleri mi kamu yönetiminde uygulayacaktır.

“YERELDE KURUMSALLAŞMIŞ BİR KENT KONSEYİ”

İstanbul bu anlayışın sonlanmasına dair bir işaret vermiştir. Bu işaretin verilmesinin temelinde seçmen şunu söylemiştir; bizim gereksinimlerimizi ve taleplerimizi görmelisiniz. Kamu yönetiminde profesyonelleşme adına geleneksel değerlerden kopmamalısınız demiştir. Balıkesir açısından baktığımızda da durum böyledir. Kazanan aday ile kaybeden aday arasındaki oy farkına bakılması bu durumu görmek için yeterlidir.

Kısacası; İstanbul seçimlerini kazanan adayın söylemlerine vaatlerine baktığımızda, seçmenin yıllardır beklediği ve hayata geçmesini istediği vaatlerdir. Ancak, kazanan aday hükümet kanadından birisi olmamasına rağmen o da, demokrasiyi bir ideoloji gibi sunma yanlışına düşmektedirler.

Oysa, demokrasi bir bir yönetim modelidir. Siyasal ve kültürel haklara ve eşitliğe gönderme yapmak yetmeyecektir. Ekonomik ve sosyal haklar ve eşitlikten de söz etmek gereklidir. Bu durum kent konseylerinin daha kurumsal bir hale gelmesi için de olmazsa olmazdır. Ama yerelde kurumsallaşmış bir kent konseyinin varlığın demokratikleşme göstergesi olarak kabul etmek sıkıntılıdır.

Sonuç olarak; bugün yerel yönetimlerde yönetimsel yaklaşım uygulamalarını hayata geçirmek adına egemen değer para olmuştur. Finansal baskı altına giren yerel yönetimlerin hizmet sunmak yerine diğer kurumlarla rekabet içine girmesi ve kendi kaynağını kendi yaratması adına finansal açıdan yerelleşirken, sermaye küreselleşmiştir. İstanbul bu haldedir ve politikalarını küreselleşmenin gereklerine göre belirlemeye devam edecektir. Maalesef Balıkesir için de durum aynıdır.

Kamu yönetimi işletme yönetimine dönmüştür ve gönül belediyeciliği diyenle, toplum belediyeciliği diyenin birbirinden hiçbir farkı yoktur.

Ama kamu hizmeti sunabilmek için toplumcu belediyeciliğin hala olanaklı olduğunu gösteren örnekler mevcuttur. Mevzu hangi örneğin peşinde gideceğinizde saklıdır. “

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google'da Paylaş Google'da Paylaş
Bu haberi paylaş
Haber Etiketleri :
  
UYARI: Küfür, hakaret, içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Haber Yorumları Bu Habere Toplam 0 Yorum Yapılmıştır.
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.
 
Alanyaspor - Balıkesirspor 1-1 Maç Özeti
Balıkesirspor - Gaziantepspor Maç Özeti
Balıkesirspor 3 - Bursaspor 0
Otoparkçı - Esnaf Kavgası 1 Ölü
 
 
Büyükşehir Belediyesi'nden Beklentileriniz
Daha Fazla İş İmkanı
Alt Yapı Çalışmaları
Sosyal Belediyecilik
Kültürel Etkinlikler
 
       
Anasayfa
Üyelik İşlemleri
Hakkımızda
İnsan Kaynakları
Arşiv
Künye
Ekonomi
Spor
Gündem
Bölge Haberleri
Sağlık
Magazin
E-Gazete
Röportaj ve Söyleşiler
Foto Galeri
Video Haberler
Firma Rehberi
Seri İlanlar
Balıkesir Posta Medya Grubu
©2012 - 2015 Tüm Hakları Saklıdır.
-320-