İŞİ EHLİNE BIRAKIN - “BELGE ZORUNLU”
Balıkesir Posta Facebook Sayfası Balıkesir Posta Twitter Sayfası Balıkesir Posta RSS Servisi  
Anasayfa Hakkımızda Künye İletişim Reklam
Anasayfa Haberler Web TV Yazarlar Foto Galeri Özel Haberler Anketler Haber Arşivi İhbar Hattı
Gündem Siyaset Ekonomi Spor Dünya Sağlık Teknoloji Yaşam Kültür Eğitim Web TV

İŞİ EHLİNE BIRAKIN

Okunma: 23579 Tarih: 14.5.2019
“BELGE ZORUNLU”

Gündoğan; “Mağduriyet yaşanmaması için Balıkesir’de tek yetkili firmanın kendilerinin olduğu konusunda uyardı.“ 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle binaların satışı ya da kiralanmasında "Enerji Kimliği Belgesi (EKB)" zorunluluğu aranacak. Bu alanda Balıkesir’in ilk ve tek yetkili kuruluşu olan Sermet Gündoğan, Enerji Kimlik Belgesi’nin Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) gibi zorunlu olduğunu vurguladı. Gündoğan yoğunluk olmaması açısından 1 Ocak 2020 tarihine kadar vatandaşların bu belgeyi almalarının önemli olduğunu söyledi. 

İlk olarak 2007 yılında Resmî Gazetede yayımlanan, yeni binalar için 2011 yılından itibaren uygulanmaya başlayan ve mevcut binalar için 1 Ocak 2020 tarihine kadar zaman verilen 5627 sayılı kanuna bağlı olarak tüm yapıların Enerji Kimlik Belgesi alması zorunlu hale geldi.

Bu sektörde Balıkesir’de ilk ve tek yetkili kuruluş olan İnşaat Mühendisi Sermet Gündoğan, Enerji Kimlik Belgesi konusuyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

‘Enerji Kimlik Belgesi sınıfı yapıları iki farklı şekilde değerlendirmektedir’ diyen Gündoğan, yapıların yeni bina ve mevcut bina olma durumuna göre sınıf aralığının belirlendiğine dikkat çekti.

Gündoğan açıklamasını şöyle sürdürdü: “Enerji Kimlik Belgesi uygulaması için Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğinin Geçici 4. maddesinin birinci fıkrası gereğince 01 Ocak 2011 tarihinden sonra yapı ruhsatı alan binalar yeni bina, bu tarihten önce yapı ruhsatı alan binalar mevcut bina olarak değerlendirilmektedir. Mevcut binalar için 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren zorunlu hale gelmiştir. Alım satım işlerinde bu belge istenilecektir.

“BELGE ZORUNLU”

Gündoğan, EKB’nin yapıların enerji performans derecesini ve sera gazı emisyon değerini ortaya koyarak binalarda yapılması gereken iyileştirmelere bir kılavuz görevi üstlenirken aynı zamanda yapının rayiç bedelini belirlemede de büyük rol oynadığını vurguladı ve şöyle konuştu: “EKB'si olmayan yeni binalara  belediye tarafından iskân ruhsatı verilememektedir. 1 Ocak 2020 tarihinden sonra belgeye sahip olmayan mevcut binalara da alım-satım ve kiralama faaliyetleri yapılamaz.”

“10 YIL GEÇERLİ”

Enerji Kimlik Belgesi’nin düzenlendiği tarihten itibaren 10 yıl geçerli olduğunun altını çizen Gündoğan; “Belgeniz, düzenlendiği günden itibaren 10 yıl geçerlidir. 10 yılı doldurması halinde yenilenmelidir. 5627 Sayılı Kanun gereği Enerji Kimlik Belgesi zorunludur. Belgenin temin edilmesi için 1 Ocak 2020 tarihine kadar zaman verilmiştir” açıklamasında bulundu.

“AVANTAJLARI VAR”

Enerji Kimlik Belgesi’nin birçok avantajı olduğuna da dikkat çeken Gündoğan şöyle konuştu: “Yapıda tüketilen enerji miktarının sayısal verilerle raporlanması sonucunda yapınıza ait sınıf ortaya çıkmaktadır. Bu sınıflamada A en yüksek performans, G en düşük performansı temsil etmektedir. Belgenizde yer alan bilgiler ışığında, enerji tüketimini azaltmaya yönelik alınacak önlemler için fikir sahibi olabilirsiniz. EKB’si A veya B çıkan binalar için fatura ödemelerinde indirimler sağlanacaktır. Binasını A veya B sınıfına çıkarmak isteyenler için devlet teşvikler açıklayacak. Ayrıca binaya mantolama yaptırmak isteyen ve A ve B sınıfına yükseltmek isteyenler için bankalar uygun kredi verecektir.

Türkiye’de tüketilen enerjinin yüzde kırkı binalarda tüketiliyor. Binalarda yapılacak mantolama ampullerin led ampullerle değiştirilmesi ve pencerelerin ısı yalıtımı olan camlarla değiştirilmesiyle yüzde elliye varan enerji tasarrufu sağlanması ülkemizin enerji politikalarındandır. Dünya genelinde yapılan antlaşmalar gereğiyle de tükettiğimiz enerjiyi azaltarak karbondioksit salınımı azaltarak küresel ısınmayı ve çevre kirliliğini azaltmak hedeflenmektedir.”

“BALIKESİRLİLERİ BEKLİYORUZ”

Balıkesir’de bu işi aracı kurumların da yaptığını ancak bu durumun risk oluşturduğuna dikkat çeken Sermen Gündoğan, işin yetkili kişiler tarafından yapılması gerektiğini açıkladı.

Balıkesir’de yapan ilk tek ve yetkili kuruluş olduklarını hatırlatan Sermet Gündoğan, Balıkesirli vatandaşların mağduriyet yaşamamaları adına Dumlupınar Mah. Sunak Sok. No:22-26 B Blok Daire 2 adresinde bulunan iş yerlerine beklediklerini, ayrıca 0 532 510 82 14 nolu telefon ile www.enerjikimlikbelgeal.com adresinden kendisine ulaşıp bilgi alınabileceğini sözlerine ekledi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google'da Paylaş Google'da Paylaş
Bu haberi paylaş
Haber Etiketleri :
  
UYARI: Küfür, hakaret, içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Haber Yorumları Bu Habere Toplam 0 Yorum Yapılmıştır.
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.
 
Alanyaspor - Balıkesirspor 1-1 Maç Özeti
Balıkesirspor - Gaziantepspor Maç Özeti
Balıkesirspor 3 - Bursaspor 0
Otoparkçı - Esnaf Kavgası 1 Ölü
 
 
Büyükşehir Belediyesi'nden Beklentileriniz
Daha Fazla İş İmkanı
Alt Yapı Çalışmaları
Sosyal Belediyecilik
Kültürel Etkinlikler
 
       
Anasayfa
Üyelik İşlemleri
Hakkımızda
İnsan Kaynakları
Arşiv
Künye
Ekonomi
Spor
Gündem
Bölge Haberleri
Sağlık
Magazin
E-Gazete
Röportaj ve Söyleşiler
Foto Galeri
Video Haberler
Firma Rehberi
Seri İlanlar
Balıkesir Posta Medya Grubu
©2012 - 2015 Tüm Hakları Saklıdır.
-11-