Balıkesir’i şiir gibi yöneteceğiz - “BEN DEMOKRASİYE İNANAN BİR İNSANIM”
Balıkesir Posta Facebook Sayfası Balıkesir Posta Twitter Sayfası Balıkesir Posta RSS Servisi  
Anasayfa Hakkımızda Künye İletişim Reklam
Anasayfa Haberler Web TV Yazarlar Foto Galeri Özel Haberler Anketler Haber Arşivi İhbar Hattı
Gündem Siyaset Ekonomi Spor Dünya Sağlık Teknoloji Yaşam Kültür Eğitim Web TV

Balıkesir’i şiir gibi yöneteceğiz

Okunma: 4273 Tarih: 5.4.2019 0
“BEN DEMOKRASİYE İNANAN BİR İNSANIM”

Resmi olmayan sonuçlara göre Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Yücel Yılmaz açıklamalarda bulundu. Yerel seçimlerle ilgili olarak önemli açıklamalarda bulunan Yılmaz, Balıkesir’i şiir gibi yöneteceklerini söyledi. Yılmaz rakibi Ok’u da eleştirdi.

31 Mart Mahalli İdareler Seçiminde yüzde 47.78’lik oy oranı ile resmi olmayan sonuçlara göre Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Cumhur ittifakının AK Partili Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, 31 Mart gecesi saat 23.30 civarında seçimi kazandıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 31 Mart gecesi kendisini 2 defa aradığını açıklayan Yılmaz; “Hayat daha normale dönmedi. Türkiye'nin her yerinden tebrik mesajları, telefonları geliyor. Ben tüm kamuoyundan özür diliyorum. Hem birebir karşınızdakinde saygı duymanız lazım, arayana dönmeniz ama insani bir süreç yaşanmıyor. Çünkü telefonlar konuşurken 7 kişi daha arıyor. Dönemediğim için kızan da oluyor. Ama gönlünü bu işe vermiş, tebrik etmek isteyen insan sayısı fazla. Cumhurbaşkanımız 31 Mart akşamı beni 2 kere aradı. Durumu sordu. Biz de kazandık efendim dedik. Bizim SAS diye bir sistemimiz var. Buradaki müşahit arkadaşlarımız sandıktan çıkan oyların hepsini tek tek söylüyor. Bunu bilgisayara alıyorlar. Bunları hem Genel Merkezimiz hem biz görüyoruz. Bu gördüklerimizin hepsini YSK'nın partiler için açmış oldukları sayfa var. O sayfa ile de entegre. Çelişkili durumlar varsa bunu hemen düzeltilmesini sağlayacak bir sistemimiz var. Bunda biz Balıkesir olarak yüzde 90 başarılı olduk. Saat 11.30 civarı bu sistemin açık olduğu sürece verilerin yüzde 98'i sisteme girmişti. 12 bin oy farkı net görmüştük. Geri kalan sandıklardaki seçimi değiştirme imkanı olmayan süreci görünce kazandığımızı ilan ettik” diye konuştu.

“BEN DEMOKRASİYE İNANAN BİR İNSANIM”

Büyükşehir Belediye Meclisinde muhalefetin çoğunlukta olduğunu belirten Yılmaz şunları söyledi: “Ben demokrasiye inanan bir insanım. Manyas'ta belediye başkanı karar alırken AK Parti'ye sorması gerektiği gibi, Bandırma'da belediye başkanının kendi meclisinde bir şey yaparken diğer partilere sorması gerektiği gibi Büyükşehir'de alacağı kararları şehrin tamamıyla beraber bir grubun çok güçlü olması olmuyor. Ben Karesi Belediyesi'nde bütün kararları oybirliği ile aldım. Durup dururken şehirle ilgili kararlara muhalefet edemezler. Karşılıklı bu işler.”

“KAYBETTİK DİYE BİR DURUM YOK”

AK Parti’nin 14 olan ilçe belediye sayısının 10’a düşmesini kayıp olarak görmediklerini açıklayan Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunu kaybetme olarak düşünmeyelim. Biz 10 ilçeyi kazandık. Seçime aynı kişiler girmedi. Biz başarı olarak görüyoruz. Biz 10'unu Cumhur ittifakı olarak kazandık. Kaybettik olarak bakmıyoruz. Böyle bakarsak halkın iradesine karşı gelmiş oluruz. Orası bir arazi değil. Orada toplum yaşıyor ve toplum adaya göre oy veriyor. Biz 10 tanesini kazandık. Kaybettik diye bir durum yok.”

“BU BENİM BİREYSEL FİKRİM”

Büyükşehir Belediyesi’nde daire başkanlığı makamıyla ilgili olarak bir takım değişiklikler yapacaklarını söyleyen Yılmaz; “Şöyle yanlış anlaşılmasını engellemek için söylüyorum. Ben belediye başkanlığı yaptığım süre içerisinde başkan kelimesini arkadaşlar başkanım dediği zaman başkanım belli. Arkadaşlara böyle böyle kullanabilir miyiz dedim. Olursa iyi olur dedim. Bu benim bireysel fikrim. Daire başkanlıklarının adı değişmesi bile kullanımı değişecek. Başkanım dendiği zaman ben mi bakacağım, yanımdaki mi bakacak belli olacak. Onun resmi adı daire başkanlığı ise personeli uyaracağız” diye konuştu.

“HER İLÇENİN KENDİNE GÖRE SORUNU VAR”

Mazbatayı aldıkları zaman her ilçenin öncelikle sorunuyla ilgili çalışacaklarını aktaran Yücel Yılmaz; “Her ilçenin öncelikli sorunu neyse oradan başlayacağız. Ayvalık'ta Sarımsaklı Plajı, Edremit'te taksi dolmuşlarla ilgili sorunlar, Karesi'de imarla ilgili sorunlar, Susurluk'ta, Gömeç'te köprü. Hepsinin ayrı derdi var. Merkezde rutine devam edeceğiz. Benim Adana'da, Mersin'de, İstanbul'da iş yerlerim var. Bu kadar yoğun çalışan bir belediye başkanı var mı? Oraları nasıl yönetiyorsam şehri de şiir gibi yöneteceğim” diye konuştu.

“BÖYLE GÜZEL BİR ŞEHRE 5 YIL HİZMET EDECEĞİZ”

‘Kaygısı olmayan adam başarılı olamaz’ diyen Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü: “Korkusu olan insanlar uzun yaşar. Ben bu seçim sürecinde iddialı konuşan insanların hep kaybedeceğinden korktum. Yani bu iş tamam, ben garantiyim gibi konuşan insanlardan. Seçim sonuçları halkımızın takdiri. Ben şunu net bir şekilde görüyorum. Ama projelerimize ama kişiliğimize ama ödünç oy istediğimizden çok ciddi oranda özellikle Körfezden rutinin dışında oy aldık. Merkezde iki tane sağcı başkanın olduğu şehirde de beklediğimizin üzerinde oy aldık. Sağ oyların 2'ye bölüneceğini, hatta insanlarımızın kendi içlerinde sen Yücel'e ver, sen İsmail'e ver, adaletli davranalım dediğini bildiğimiz  bir seçime girdik. Burada bizim başarımız onların Millet ittifakındaki paydaşlarından özellikle Karesi ve Altıeylül'de çok büyük oranda bize oy gelmesi. Aradaki farkın  korunması. Bizde de yüzde 15-20 civarında AK Parti seçmeninden İsmail Ok tarafından oy kullanıldığı sandıklardan belli oluyor. Şimdi biz burada araştırmaları yapıyoruz. Hizmet mi götüremedik, tam mı davranamadık, onların başka ilişkileri mi vardı. Onları araştırıyoruz. Bunları yakında kamuoyu görür. Seçmen hakikaten disiplinli güzel bir şekilde oyunu kullanmış. Biz yorumlamalarımızı yapacağız. Seçildikten sonra parti rozetini çıkacaracağız. Allah nasip etti. Böyle güzel bir şehre 5 yıl hizmet edeceğiz. Gece gündüz çalışacağız. “

“VALİ DOĞDUĞU ŞEHİRDE VALİLİK YAPAMAZ”

Yılmaz sözlerinin devamında şu ifadelere yer verdi: “İdari konularda şöyle bir şey vardır. Eğer o şehirde yaşıyorsan orada Valilik, jandarmalık vs yapamazsın. Belli görevlerde olan arkadaşların dışarıdan gelmesi objektif olması lazım. 7 bin 200 kişiden kaş tanesi dışarıdan gelmiş. Ayağı yere basmayan haberler var. Gerçeklerin önüne yalan haberler geçiyor. Kaç tane yabancı adam var. Büyükşehir'de yabancı kim demek. Kaç tane Balıkesirli İstanbul'da çalışıyor. Onları da geri mi yollasınlar. Balıkesirli olmak yetmiyor. Bize nitelik ve nicelik olarak o makamı değerlendirecek insan lazım. İnsan kaynağı sıkıntısı yaşanıp yaşanmadığını vekil analizi yapılırken, belediye başkanı analizi yaparken şöyle bir değerlendirin. İnsan kaynağı sıkıntısı olduğunda bunu karşılamak bir idarecinin görevidir. Favori Genel Sekreter adayı kimmiş bir görelim.”

“KÖSTEK DEĞİL DESTEK OLACAĞIZ”

İlçe belediye başkanlarına destek olacağını vurgulayan Yılmaz; “İlçe belediye başkanı iken tek başınasınız. Büyükşehir Belediye Başkanı iken 20 tane belediye başkanı dert ortağınız var. Siz onlar yardımcı olursanız bu iş kolay. Köstek olursanız bu iş zor. Bu şehirde kavga etmeyen, insanları dinleyen bir kişi olarak 5 yılı bu şehirde geçirdiğime göre biz tüm belediye başkanlarımızı daha çok önemseyip, belediye başkanlarımızla onların mesela bir iftar organizasyonuna ben girmeyeceğim, ilçe belediye başkanlarını destekleyeceğim. Biz onların ihtiyaç olduğu yerlerde onlara rağmen değil onlarla beraber çalışacağız. Bunu yakaladığımız zaman şehirde büyümeyi göreceksiniz. Ben bütün ilçe belediye başkanlarımızın yanındayım. Biz Büyükşehir olarak köstek değil destek olacağız. Biz kamudan gizli istişareler yapan bir yönetim sistemi içinde değiliz. Meclislerimiz var. Onların yapmak istedikleri var. Bizim vaatlerimiz var. Problemin benden mi yoksa oradaki belediye başkanından mı olduğundan bütün şehrin haberi olur” dedi.

“İSMAİL BEY’İ VEKİL OLARAK ÇOK SEVİYORUZ”

Millet ittifakının İYİ Partili Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı İsmail Ok’u da eleştiren Yılmaz, ‘Biz İsmail Beyi vekil olarak çok seviyoruz’ dedi ve şöyle konuştu: “Bizim sandıklarla ilgili itirazımız yok. Bizim itirazımız ilçelerdeki oylarla ilgili. Mesela Dursunbey, Kepsut'ta geçersiz oy fazla. Buralardaki geçersiz oyları, Edremit'teki Bandırma'daki geçersiz oyların tekrar değerlendirilmesiyle ilgili İYİ Partinin Büyükşehir adayının talebi var. Bununla ilgili oranları tekrar değiştirebileceğine inandıkları yerlerde inceleme talebi kabul edildi. Diğer yerlerde ise bunlar red edildi. Bununla ilgili YSK muhtemelen yarın mazbatayı verip vermeme konusunda istişare edecekler. Ben şuna üzülürüm. Her partinin müşahiti her sandıkta var. YSK'da bu yayınlanıyor. CHP'li, İYİ Partili, HDP'li kim varsa gitsin baksın. Eğer kendi sandıklarındaki ıslak imzalı kağıtla orada yazan arasında fark varsa itirazını sandık bazlı versin. O nedenden dolayı kamuoyunda seçimde spekülasyon uyandıracak hiçbir konu yok. 30 bin tane geçersiz oyun en çoğu kırsaldan geliyor. Bizim oylarımız düşmüş orada. Bunu uzatmanın bir anlamı yok. Bu halka saygısızlıktır, kabullenmek lazım ama zor. Yüzde 60 iddiayla çıkıp kaybetmek ve hazmetmek zor. Biz İsmail Beyi vekil olarak çok seviyoruz. Çok da destek olacağına inanıyoruz.”

 

 

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google'da Paylaş Google'da Paylaş
Bu haberi paylaş
Haber Etiketleri :
  
UYARI: Küfür, hakaret, içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Haber Yorumları Bu Habere Toplam 5 Yorum Yapılmıştır.
  ... / 7.4.2019 0
YÜCEL YILMAZ,DEMOKRASİYE İNANIYORSAN POLEMİĞE GİRME. OK`UN İTİRAZI DA DEMOKRATİK BİR HAK DEĞİL Mİ?
  Halalcali / 6.4.2019 1
Yücel Bey, ayip oluyor. AKp PArtimize yakismiyor bu tipr sözler.. Oyuna gelmeyin.
  Halalcali / 5.4.2019 1
Hayda, bizde AK parti olarak Istanbul u mu hazmedemedik o zaman??
  hadi bakalım / 5.4.2019 0
demi tıpkı sizin istanbulu hazmedemediğiniz gibi
  yücel son / 5.4.2019 0
demi tıpkı sizin istanbulu hazmedemediğiniz gibi
 
Alanyaspor - Balıkesirspor 1-1 Maç Özeti
Balıkesirspor - Gaziantepspor Maç Özeti
Balıkesirspor 3 - Bursaspor 0
Otoparkçı - Esnaf Kavgası 1 Ölü
 
 
Büyükşehir Belediyesi'nden Beklentileriniz
Daha Fazla İş İmkanı
Alt Yapı Çalışmaları
Sosyal Belediyecilik
Kültürel Etkinlikler
 
       
Anasayfa
Üyelik İşlemleri
Hakkımızda
İnsan Kaynakları
Arşiv
Künye
Ekonomi
Spor
Gündem
Bölge Haberleri
Sağlık
Magazin
E-Gazete
Röportaj ve Söyleşiler
Foto Galeri
Video Haberler
Firma Rehberi
Seri İlanlar
Balıkesir Posta Medya Grubu
©2012 - 2015 Tüm Hakları Saklıdır.
-28-