“MEMUR VERGİYE ÇALIŞIYOR” - EN FAZLA MAĞDURİYETİ KİT ÇALIŞANI VE SÖZLEŞMELİ PERSONEL YAŞIYOR
Balıkesir Posta Facebook Sayfası Balıkesir Posta Twitter Sayfası Balıkesir Posta RSS Servisi  
Anasayfa Hakkımızda Künye İletişim Reklam
Anasayfa Haberler Web TV Yazarlar Foto Galeri Özel Haberler Anketler Haber Arşivi İhbar Hattı
Gündem Siyaset Ekonomi Spor Dünya Sağlık Teknoloji Yaşam Kültür Eğitim Web TV

“MEMUR VERGİYE ÇALIŞIYOR”

Okunma: 1937 Tarih: 30.11.2018
EN FAZLA MAĞDURİYETİ KİT ÇALIŞANI VE SÖZLEŞMELİ PERSONEL YAŞIYOR

 

Türk Büro Sen Balıkesir Şube Başkanı Sıtkı Alkan Memurların enflasyona yenik düşen maaşlarına bir darbe de her yıl Gelir vergisinden dolayı artan vergi yükünden geldiğini söyledi

 

Türk Büro-Sen Balıkesir Şube Başkanı Sıtkı Alkan, “Gelir vergisinin en düşük vergi oranı olan %15’lik sınırına giren kazanç miktarı yeterince yükseltilmeyince, ücretliler üzerindeki vergi yükü giderek artıyor. Özellikle sözleşmeli çalışanların korkulu rüyası olan vergi, yılın ilk aylarından itibaren kamu görevlilerinin belini bükerken Kasım ayı itibarı ile kamu görevlileri arasında en düşük maaş alan yardımcı hizmetliler de bir üst vergi dilimine geçti”dedi.

----------

Alkan, “Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezinin yaptığı araştırmaya göre Gelir vergisi oranlarını belirleyen kazanç dilimlerinin yıllar içinde neredeyse hiç artmaması nedeniyle çalışanlar, daha yılın ilk aylarında bir üst kazanç dilimine geçiyor ve ödedikleri gelir vergisi oranı %15’ten %20’ye çıkıyor. Öyle ki, %15 oranında gelir vergisi kesilen brüt kazanç dilimi üst sınırı 2009 yılında 8,7 bin lira iken 2015 yılında bu rakam 12 bin lira, 2017’de 13 bin lira, 2018’de ise 14 bin 800 lira oldu” diye konuştu.

 ----------

 

Memurların tamamı Kasım ayı itibarı ile %20’lik gelir vergisi dilimine girdiğini ifade eden Türk Büro Sen Balıkesir Şube Başkanı Sıtkı Alkan şunları söyledi: 

“Hükümet, çalışanlar üzerindeki vergi yükünü iyice artırıp, 2017 yılında 13 bin lira olan %15’lik gelir vergisi üst sınırını, 2018 yılı için 14 bin 800 lira olarak belirleyince bütün ücretlilerin 2018 yılı içinde bir üst vergi dilimine geçmesi ve 5 puan daha fazla vergi ödemesi kesinleşmişti. Buna göre sözleşmeli personelin büyük çoğunluğu daha nisan ayı dolmadan %20’lik vergi dilimine geçerken doktor, öğretmen, hemşire, gibi birçok kamu görevlisinin ödediği gelir vergisi oranı mayıs ile eylül ayları arasında %20’ye yükselmişti. Birçok kamu görevlisi daha yılın ikinci yarısına ilişkin maaş zammını alamadan ödedikleri vergiler %5 oranında artmıştı.  

 

EN FAZLA MAĞDURİYETİ KİT ÇALIŞANI

VE SÖZLEŞMELİ PERSONEL YAŞIYOR

Şimdi ise kamu görevlileri arasında en düşük maaş alan yardımcı hizmetliler de %20’lik vergi dilimine girdi ve Kasım ayı itibarı ile 2 milyon 700 bin kamu görevlisinin tamamı bir üst vergi diliminden gelir vergisi ödemeye başladı. Hal böyle olunca bir taraftan enflasyon maaşları eritirken diğer yandan da artan vergiler nedeniyle ele geçen ücretlerde büyük düşüler yaşandı. En fazla mağduriyeti KİT çalışanı ve sözleşmeli personel yaşıyor. Memur ve Şube müdürü ünvanlı kamu görevlilerinin maaşı eylül ayında eksiye döndü. 

Araştırma, düşük maaşlı kamu görevlilerinin de gelir vergisi oranının %20’ye yükselmesi dolayısıyla kayıplar yaşadığını ortaya koydu. Buna göre üniversite mezunu, 16 yıllık, 3. derecenin 2. kademesindeki memur ünvanlı bir kamu görevlisi, şu anda aylık 237,05 lira gelir vergisi öderken, bu rakam %20’lik dilime geçtiği eylül ayında 343,40 liraya yükseldi. 

Aynı şartlara haiz bir Şube müdürünün de yıl başında 240,15 lira olan gelir vergisi kesintisi eylül itibarı ile 347,9 liraya yükseldi. Böylece Şube müdürünün de eline geçen ücret 107,75 lira azalmış oldu. 

YARDIMCI HİZMETLİLER DE KASIM AYI İTİBARI

İLE %20 ORANINDA GELİR VERGİSİ ÖDEYECEK

Kamu görevlileri arasında en düşük maaş alan kesim olan Yardımcı Hizmetler Sınıfına dahil personel de vergi düzenlemelerindeki adaletsizliğin kurbanı oldu. 2018 yılı başında 217,15 lira gelir vergisi ödeyen bir yardımcı hizmetli bu ayla birlikte 314,57 lira vergi ödemeye başlayacak. Yardımcı hizmetlilerin de %20 gelir vergisi ödemeye başlamasıyla yaklaşık 2 milyon 700 bin kamu görevlisinin tamamı, bir üst vergi dilimine geçmiş olacak.

 MEMURLARIN ÖDEDİĞİ VERGİ, YAPILAN

ZAMDAN VE ENFLASYONDAN DAHA FAZLA ARTIYOR

 Konfederasyonun Ar-Ge Merkezi tarafından yapılan araştırmada, ücretlilere yönelik vergi dilimi belirlenirken enflasyonun ve maaşlara yapılan zamların dikkate alınmaması nedeniyle, memurların ödediği verginin çok daha yüksek oranda arttığı belirtildi. Böylece memurun ödediği vergi yıl içinde gerçekleşen enflasyon artışını da maaşlara yapılan oransal artışları geride bırakıyor.”

 

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google'da Paylaş Google'da Paylaş
Bu haberi paylaş
Haber Etiketleri :
  
UYARI: Küfür, hakaret, içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Haber Yorumları Bu Habere Toplam 0 Yorum Yapılmıştır.
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.
 
Alanyaspor - Balıkesirspor 1-1 Maç Özeti
Balıkesirspor - Gaziantepspor Maç Özeti
Balıkesirspor 3 - Bursaspor 0
Otoparkçı - Esnaf Kavgası 1 Ölü
 
 
Büyükşehir Belediyesi'nden Beklentileriniz
Daha Fazla İş İmkanı
Alt Yapı Çalışmaları
Sosyal Belediyecilik
Kültürel Etkinlikler
 
       
Anasayfa
Üyelik İşlemleri
Hakkımızda
İnsan Kaynakları
Arşiv
Künye
Ekonomi
Spor
Gündem
Bölge Haberleri
Sağlık
Magazin
E-Gazete
Röportaj ve Söyleşiler
Foto Galeri
Video Haberler
Firma Rehberi
Seri İlanlar
Balıkesir Posta Medya Grubu
©2012 - 2015 Tüm Hakları Saklıdır.
-299-