ŞİDDET DEĞİL VAHŞET - “SAĞLIKLA İLGİLİ BİRTAKIM SIKINTILAR VAR”
Balıkesir Posta Facebook Sayfası Balıkesir Posta Twitter Sayfası Balıkesir Posta RSS Servisi  
Anasayfa Hakkımızda Künye İletişim Reklam
Anasayfa Haberler Web TV Yazarlar Foto Galeri Özel Haberler Anketler Haber Arşivi İhbar Hattı
Gündem Siyaset Ekonomi Spor Dünya Sağlık Teknoloji Yaşam Kültür Eğitim Web TV

ŞİDDET DEĞİL VAHŞET

Okunma: 6013 Tarih: 9.8.2018 1
“SAĞLIKLA İLGİLİ BİRTAKIM SIKINTILAR VAR”

CHP Balıkesir Milletvekili Dr. Fikret Şahin, son dönemde sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin artmasıyla ilgili olarak; “Ben bunu sağlıkta vahşet olarak nitelendireceğim. . Çünkü hem adeti hem de özelliği giderek insanı vahşet içerisinde bırakacak boyutlara gelmiş durumdadır” dedi.

CHP Balıkesir Milletvekili Dr. Fikret Şahin, Balıkesir Tabip Odası’nda “Sağlıkta şiddet ve Sağlık çalışanlarının emeklilik haklarında ki yasal düzenleme “ konulu bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Giderek artan bir şiddet gözlemlediklerini belirten Şahin; “Sağlıkta şiddet bizim meslek olarak ilgilendiğimiz bir alan ama toplumsal olarak baktığımız zaman sadece sağlıkta değil bu şiddet. Kadına şiddet var, çocuğa şiddet var. Aslında toplumsal olarak bir şiddet girdabının içindeyiz. Bu şiddet olayları neden artıyor, neden önleyemiyoruz aslında bunların sosyolojik olarak incelenmesi ve buna göre de tedbirlerin alınması gerekiyor.

Aslında giderek artan bir şiddetten bahsediyoruz. Şiddet değil ben bunu sağlıkta vahşet olarak nitelendireceğim. Çünkü hem adeti hem de özelliği giderek insanı vahşet içerisinde bırakacak boyutlara gelmiş durumdadır. Son 15 gün içerisinde Şanlıurfa’da bir doktor arkadaşımızın başında kaldırım taşı parçalandı. Aydın’da bir hekim arkadaşımıza bıçaklı saldırı oldu. Artık bu şiddetin boyutu arttı ve bir takım önlemleri ivedilikle almak durumundayız” dedi.

“SAĞLIKLA İLGİLİ BİRTAKIM SIKINTILAR VAR”

Sağlıkla ilgili bir takım sıkıntılar yaşandığını belirten Dr. Şahin şunları söyledi: “Ama bunun sorumlusu biz hekimler değiliz. Toplumun bunu bilmesini istiyoruz. Bizler elbette hekimler olarak düzgün, mesleğimizin gerektiği gibi hizmet etmek istiyoruz. Maalesef bize verilen imkanlar buna müsaade etmiyor. Siz kışkırtılmış bir sağlık ihtiyacı yaratacaksınız. Diyeceksiniz ki vatandaşımıza ‘Sizler hastaneye gidin. Artık kuyruklar yok. Aynı günde tetkikleriniz yapılıyor, filminiz çekiliyor.’ Bunlar doğru değil. Vatandaş bunu böyle zannediyor ama durum farklı. Bunun sorumlusu hekim zannediliyor ve hekime karşı şiddet başlıyor. Soruna doğru teşhis koymak zorundayız. Sağlıkta şiddetin sorumlusu hekimler değildir, uygulanan yanlış sağlık politikaları ve mevcut iktidardır.”

“CHP GRUBU OLARAK GÜNDEME TAŞIYACAĞIZ”

Dr. Şahin sözlerini şu şekilde tamamladı: “Şiddeti nasıl önleyebiliriz? Öncelikle şiddeti yasa çıkararak, kolluk kuvvetleriyle önlemeniz mümkün değildir. Siz elinizdeki medya aracılığıyla bir yandan hekimleri devamlı kötüleyecek, kamuoyu yaratacaksınız, sağlık sisteminin aksayan kısımlarını hekimlere fatura edeceksiniz. Ondan sonra da sağlıkta şiddeti önlemeye çalışıyoruz diyeceksiniz. Samimi bir durum değil. Sağlık çalışanlarının eski itibarlarına kavuşması gerekiyor. Toplumsal bir bilince ihtiyacımız var. Sağlık çalışanları hizmet almaya gelenlerin düşmanı değil. Şiddetin önlenmesi için mesleki itibarımızın yeniden yükseltilmesini istiyoruz. Yıpratılmış, erozyona uğramış bir mesleki itibarımız var. Özellikle Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın sayesinde hekim arkadaşlarımızın itibarı yıpratılmıştır. Sağlık çalışanlarına şiddet uygulandığı zaman vatandaş nasıl olsa bunun cezası yok düşüncesinde ve bunu yıkmamız lazım. Burada yasal düzenlemeler devreye giriyor. Son yaşanan olaylardan sonra CHP Grup Toplantısında Sayın Genel Başkanımızın talimatıyla Türk Tabipler Birliği’nin daha önceki çalışmalarda da önce sürdüğü 2 maddelik bir yasa tasarısı var. Bunu bizler Ekim ayında Meclis tekrar çalışmaya başladığında CHP Grubu olarak gündeme taşıyacağız.

Geçtiğimiz dönemde torba yasa olarak adlandırılan yasa kapsamında sağlık çalışanların tanınan birtakım haklar. Bunun 4. ve 11.maddesi sağlık çalışanlarıyla ilgili ama teklifi verenler sağlık çalışanları değil iktisatçılar. Yasada emekli sandığından emekli tabiplere uzmansa 2 bin TL, değilse bin 500 TL artış yer alıyor. Fakat sadece emekli sandığından emekli olması ve hiçbir yerde çalışmıyor olması gerekecek.”

 

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google'da Paylaş Google'da Paylaş
Bu haberi paylaş
Haber Etiketleri :
  
UYARI: Küfür, hakaret, içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Haber Yorumları Bu Habere Toplam 0 Yorum Yapılmıştır.
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.
 
Alanyaspor - Balıkesirspor 1-1 Maç Özeti
Balıkesirspor - Gaziantepspor Maç Özeti
Balıkesirspor 3 - Bursaspor 0
Otoparkçı - Esnaf Kavgası 1 Ölü
 
 
Büyükşehir Belediyesi'nden Beklentileriniz
Daha Fazla İş İmkanı
Alt Yapı Çalışmaları
Sosyal Belediyecilik
Kültürel Etkinlikler
 
       
Anasayfa
Üyelik İşlemleri
Hakkımızda
İnsan Kaynakları
Arşiv
Künye
Ekonomi
Spor
Gündem
Bölge Haberleri
Sağlık
Magazin
E-Gazete
Röportaj ve Söyleşiler
Foto Galeri
Video Haberler
Firma Rehberi
Seri İlanlar
Balıkesir Posta Medya Grubu
©2012 - 2015 Tüm Hakları Saklıdır.
-46-