KİMSE AÇIKTA KALMAYACAK - “SIKINTI TÜM TÜRKİYE’DE VAR”
Balıkesir Posta Facebook Sayfası Balıkesir Posta Twitter Sayfası Balıkesir Posta RSS Servisi  
Anasayfa Hakkımızda Künye İletişim Reklam
Anasayfa Haberler Web TV Yazarlar Foto Galeri Özel Haberler Anketler Haber Arşivi İhbar Hattı
Gündem Siyaset Ekonomi Spor Dünya Sağlık Teknoloji Yaşam Kültür Eğitim Web TV

KİMSE AÇIKTA KALMAYACAK

Okunma: 3801 Tarih: 2.8.2018 1
“SIKINTI TÜM TÜRKİYE’DE VAR”

İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, büyük tepkilerin olduğu LGS yerleştirmeleriyle ilgili olarak velilere ve öğrencilere seslendi. Yıldız; “İlk defa uygulanan bir sistem olduğu için bunlar yaşandı. Hiçbir öğrencimiz açıkta kalmayacak ve istemediği okula yerleştirilmeyecek” dedi.

Lise öğrencileri için kritik viraj dönüldü ve LGS tercih sonuçları açıklandı. LGS tercih sonuçlarını sorgulayan öğrenciler ve veliler lise kayıtlarıyla ilgili detayları büyük merakla araştırmaya başladı. Bu sene ilk kez uygulanan yerel yerleştirme sistemi ise veliler ve öğrenciler arasında hayal kırıklığına neden oldu.

Bu yıl 2’li bir sistem uygulandığını belirten İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız; “Bu yıl ilk defa farklı bir sisteme geçildi. 2’li bir sistem var. Geçen yıl TEOG’da puan üstünlüğüne dayanan bir atama vardı. Şu an 2 aşamalı olarak yürütülüyor. Birincisi sınavla öğrenci alan okullara puan üstünlüğü esas alınarak yapılan atamalar var, bir de adrese dayalı sisteme dayanan atamalar var. Sınav esasına dayalı atamalarda herhangi bir problem yok. Herkes puan üstünlüğü esas alınarak yerleştirildiği için bu okullarda bir sıkıntı yok. Sıkıntı şu an 91 bine yakın öğrenci için geçerli. Adres kayıt sisteminde esas alınan 5 kriter var. Bu kriterin birincisi öncelikle kayıt alanın içerisinde okuyan öğrencilerin okuma süreleri. 4 yıl okuyan 1 yıl okuyana göre daha avantajlı. Burada şöyle bir handikap var. Örneğin asker, polis olabilirsiniz ve tayin olup geleli 1 yıl olmuştur, sizin şunu söyleme hakkınız var: Ben geleli 1 yıl oldu. İstesem de bu okulda 4 yıl olma şansım yoktu. Balıkesir’de var olan sıkıntı ise şundan kaynaklanıyor: Malumunuz belli okullarımız var. Yarış Ortaokulu’nda 2 bin 079 tane öğrencimiz var. Ama bu okulda okuyan 2 bin 079 öğrencinin yaklaşık yüzde 80’i o kayıt bölgesinde oturmuyor. İkinci olarak eğer bu süre eşitse ortaokul başarı puanı baz alınıyor. Üçüncü olarak devam-devamsızlık durumuna bakılıyor. Dördüncü olarak yaşa bakılıyor. Bu son kriter. Buna bakılarak bir atama yapıldığını düşünmüyorum” dedi.

“SIKINTI TÜM TÜRKİYE’DE VAR”

Benzer sıkıntıların tüm Türkiye’de yaşandığına dikkat çeken Yıldız; “Ama sistem ilk defa uygulandığı için bu sıkıntı sadece Balıkesir’de değil tüm Türkiye’de var. Daha fazla sıkıntılı olan iller var. Sıkıntı Anadolu liselerinin tercih edilmesinden kaynaklanıyor. Meslek liselerinin birçoğunda birçok boş kontenjan var. Öncelikli okullar tercih edilmiş durumda. Ama velilerimizin endişe etmelerine gerek yok. Şu an yerleştirmeler tamamlandı. 13 Ağustos, 19 Ağustos ve 8 Eylül tarihlerinde tekrar nakil için başvurulara açılacak. Hiçbir yere yerleşemeyen öğrencilerin nakli için Bakanlık şu an çalışıyor. En sonunda komisyon marifetiyle yerleştirilir diyor sistem. Bu noktada hiçbir öğrencimiz açıkta kalmayacak ve istemediği okula yerleştirilmeyecek. Bakanlık kontenjanların artırımı için çalışma yapıyor. Kimi Anadolu liselerinde sınıf mevcutları 30, kimilerinde 34. Bunlarla ilgili sınıf sayılarını artıracaklar. Bakanlık bunun için çalışıyor. Bu çalışmanın sonunda velilerimiz, öğrencilerimiz rahat olabilirler. Her öğrencimiz eminim ki adres kayıt bölgelerindeki okullara yerleşmiş olacaklar” diye konuştu.

“MESLEK LİSELERİNİ DAHA CAZİP HALE GETİRMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Meslek liselerinde bir boşluk var ve bu boşluğu doldurarak meslek liselerini daha cazip hale getirmeye çalıştıklarını açıklayan Yıldız şunları söyledi: “Bunun temeli 28 Şubat sürecinde imam hatiplerin kapatılması uğruna meslek liseleri heba edildi. O süreçten sonra her ne kadar biz Bakanlık olarak ‘Meslek lisesi memleket meselesi’ desek de, bu uğurda çalışmalar yürütsek de velilerimizde şu anlayışı kıramadık: Öğrencim buradan mezun olduğunda tıp fakültesine gidebilecek mi, hukuk okuyabilecek mi?  Öğrenciler hep Anadolu liselerine yönlendirildiği için böyle oluyor. Bu şehir tarım, sanayi, turizm, hayvancılık şehri. Beyaz yakalı kadar nitelikli elemana da ihtiyaç var. Bununla ilgili şehrimizde bazı sanayi kuruluşlarıyla protokol imzaladık.”

“İLK DEFA UYGULANAN BİR SİSTEM OLDUĞU İÇİN BUNLAR YAŞANDI”

Müdür Yıldız gelinen süreçle ilgili olarak velilere ve öğrencilere şöyle seslendi: “Velilerimiz ve öğrencilerimiz şundan emin olabilirler: Bu sadece Balıkesir’e has bir sıkıntı değil. Balıkesir’le ilgili bir sıkıntı olsaydı farklı çözümler düşünürdük. Dediğim gibi 13 bin kontenjan içerisinde yerleşemeyen sadece bin 090 tane öğrencimiz var. Çok büyük bir rakam değil. Ben Bakanlığın yürüteceği bu çalışmalar sonrasında hiçbir öğrencimiz açıkta kalmayacak ve istemedikleri okullara kayıt yaptırmak zorunda kalmayacaklar. Bu sitsem başladığında, kayıtlar yapıldığında da kimileri şunu söyledi: 5 tercihte bulunun, bu 5 tercihten biri meslek liseleri yada imam hatip liseleri olsun dendiğinde birileri kamuoyuna şunu lanse etmeye çalıştılar: Bunlar herkesi imam hatip lisesine yazacaklar, zorla meslek lisesine yazacaklar. Ama öğrencilerimiz ve velilerimiz şunu gördüler ki kimi öğrenci 1, kimisi 2, kimisi 5 tercihte bulundu. Herkes kendi özgür iradesiyle tercih yaptı. İnşallah sistemle ilgili çalışmalar Bakanlık tarafından tamamlandığında gelecek yıl özellikle sistemdeki eksikliklerden kaynaklanan sorunlar giderilmiş olur. İlk defa uygulanan bir sistem olduğu için bunlar yaşandı. “

 

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google'da Paylaş Google'da Paylaş
Bu haberi paylaş
Haber Etiketleri :
  
UYARI: Küfür, hakaret, içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Haber Yorumları Bu Habere Toplam 0 Yorum Yapılmıştır.
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.
 
Alanyaspor - Balıkesirspor 1-1 Maç Özeti
Balıkesirspor - Gaziantepspor Maç Özeti
Balıkesirspor 3 - Bursaspor 0
Otoparkçı - Esnaf Kavgası 1 Ölü
 
 
Büyükşehir Belediyesi'nden Beklentileriniz
Daha Fazla İş İmkanı
Alt Yapı Çalışmaları
Sosyal Belediyecilik
Kültürel Etkinlikler
 
       
Anasayfa
Üyelik İşlemleri
Hakkımızda
İnsan Kaynakları
Arşiv
Künye
Ekonomi
Spor
Gündem
Bölge Haberleri
Sağlık
Magazin
E-Gazete
Röportaj ve Söyleşiler
Foto Galeri
Video Haberler
Firma Rehberi
Seri İlanlar
Balıkesir Posta Medya Grubu
©2012 - 2015 Tüm Hakları Saklıdır.
-100-